Novinky ze světa Memorialu: březen 2024
Memorial Česká republika
Memorial Česká republika
Dne 25. a 26. března se v Ženevě konalo další pravidelné zasedání Rady OSN pro lidská práva. Tentokrát se ho zúčastnili naši kolegové z Memorialu: lidskoprávní aktivista Sergej Davidis, právnička Violetta Ficner a historička Natalija Koljagina.
Ruští političtí vězni (a také samozřejmě Ukrajinci sedící v ruských věznicích) skutečně potřebují naši podporu.
Ruský režim představuje hrozbu pro naprosto každého člověka a ani pokročilý věk, ani mezinárodní sláva nejsou zárukou bezpečnosti.
Názorným příkladem je příběh spolupředsedy Centra na obranu lidských práv Memorial Olega Orlova, který byl odsouzen k 2 a půl letům trestanecké kolonie. 4. dubna oslavil 71. narozeniny. Tento den byl však nucen strávit daleko od svých blízkých, v jedné z moskevských vazebních věznic a ve špatném zdravotním stavu.
Dne 4. dubna byl vynesen rozsudek v případu předsedy permského Centra historické paměti Alexandra Černyšova, který byl obviněn z pokusu o pašování kulturních statků a strávil skoro 11 měsíců ve vyšetřovací vazbě. Nyní dostal tříletý podmíněný trest.
I nyní ovšem přicházejí z Ruska zprávy, které dokážou vzbudit naději.
Jednou z nejpopulárnějších forem odporu proti režimu je v Rusku poslední dobou čištění a obnova pamětních tabulek obětem sovětského teroru, které jsou často ničeny na přímý příkaz nebo přinejmenším se souhlasem ruských úřadů.
Na březen připadlo několik smutných výročí: přesně před rokem proběhly domovní prohlídky u 9 bývalých spolupracovníků Mezinárodního Memorialu a jejich příbuzných. Také přesně před rokem bylo proti Olegu Orlovovi zahájeno řízení z důvodu „opakované diskreditace armády Ruské federace“.
Demokratická část ruské společnosti nadále uctívá památku Alexeje Navalného. V den, kdy od jeho smrti uplynulo 40 dní, přinesli lidé k jeho hrobu obrovské množství květin. Nechyběl zde ani věnec od Memorialu.
Memorial nadále bedlivě sleduje osudy Ukrajinců unesených z okupovaných územích Ukrajiny. Po převozu do Ruska jim obvykle hrozí dlouhé tresty odnětí svobody.
Jednou z nejdůležitějších podmínek pro vítězství demokracie je vítězství Ukrajiny ve válce, kterou proti ní vede Rusko. To je princip, za kterým Memorial pevně stojí, a proto spolu s dalšími nositeli Nobelovy ceny podepsal prohlášení, kde vyzývá světové vůdce, aby zásadně rozšířili pomoc Ukrajině a podporovali demokratickou opozici v Rusku.