Před dvěma lety Vladimir Putin rozpoutal nevyprovokovanou totální vojenskou agresi vůči Ukrajině, jejímž důsledkem je zabíjení a ničení, které nemělo obdoby od druhé světové války. Zároveň s válkou proti Ukrajině se rozšiřuje a sílí potlačování politického disentu a svobody slova v Rusku.
Nedávno světem otřásla smrt Alexeje Navalného, Putinova hlavního politického protivníka. Ještě před svým uvězněním, v jehož průběhu byl mučen a nakonec zavražděn, Navalný přežil státem podporovaný pokus o otravu chemickou bojovou látkou. Navzdory této otřesné zkušenosti se statečně rozhodl do Ruska vrátit, a prokázal tak skutečné vlastenectví.
Válka na Ukrajině a vražda Alexeje Navalného se netýkají jen Ruska a Ukrajiny. Putinův režim ukázal, že je jasnou a bezprostřední hrozbou lidstvu. Od svého převzetí moci v roce 2000 Putin systematicky demontuje postsovětské demokratické instituce a živí konflikty v zemích bývalého Sovětského svazu. Totální agrese vůči Ukrajině a vražda Alexeje Navalného jsou dokladem eskalace této hrozby na novou úroveň, kdy se Putinův režim již nijak neomezuje při porušování lidských práv a mezinárodních norem.
Hrůzy světových válek dvacátého století vedly k poznání, že lidstvo se může vyhnout sebezničení jen tím, že se bude zasazovat o principy demokracie a dodržovat zákony na ochranu lidských práv. Putinův režim však tyto principy cynicky pošlapává. Tragédie způsobené totalitními režimy dvacátého století ukazují, že je nevyhnutelné usilovat o zajištění svobod a důstojnosti jednotlivců. Putin je bezostyšně porušuje. Rusko přeměnil na vysoce militarizovaný policejní stát vyzbrojený největším jaderným arzenálem, který pro svět představuje existenční hrozbu. Tato nebezpečí pojmenoval právě Alexej Navalnyj a další vůdcové ruské opozice, kteří navazují na odkaz svého proslulého předchůdce a laureáta Nobelovy ceny za mír za rok 1975, akademika Andreje Sacharova.
My, vědci z celého světa, požadujeme, aby se světoví vůdci důrazně zasazovali o mír, pokrok a dodržování lidských práv. Jakožto členové mezinárodního akademického společenství se hluboce obáváme ohrožení vědeckého pokroku v situaci, kdy diktátoři podkopávají svobodu myšlení, a to zejména v časech, kdy na pozadí globálních pandemií, klimatických změn a existenční hrozby představované zbraněmi hromadného ničení je celosvětová spolupráce důležitější než kdy dříve.
Vyzýváme světové vůdce a všechny lidi dobré vůle, aby se oprostili od veškerých iluzí v souvislosti s Vladimirem Putinem a jeho zločinným režimem. Historie nás učí, že ustupovat agresorovi znamená podporovat další zločiny proti lidskosti. Tento přístup nelze ospravedlnit žádnými dočasnými přínosy. Jsme odhodláni nedopustit opakování Mnichovského diktátu z roku 1938!
Vyzýváme světové vůdce, aby:
• zásadně rozšířili pomoc Ukrajině. Ukrajina musí zvítězit, nesmí jen neprohrát. Včasná pomoc přispěje ke snížení ztrát na lidských životech a k vytlačení agresora z ukrajinského území. Porážka Putinovy vojenské agrese bude vnímána jako morální vítězství pro miliony Rusů, posílení jejich naděje na demokratickou budoucnost a mobilizace jejich protiválečného úsilí;
• dodržovali lidská práva a podporovali demokratickou opozici v Rusku. Globální společenství se musí sjednotit na ochranu politických vězňů, kteří jsou v současné době v Rusku podrobováni mučení. Životy opozičních vůdců Vladimira Kara-Murzy, Ilji Jašina, Lilie Čanyševové a mnoha dalších jsou v bezprostředním ohrožení;
• posílili podporu ruských občanů, kterým hrozí nebezpečí represí na základě jejich demokratického a protiválečného politického přesvědčení a kteří potřebují azyl;
• podporovali demokratické ruské organizace zaměřené proti Putinovi, a to včetně podpory nezávislých ruských médií, jejichž úloha je při úsilí o proměnu režimu kriticky důležitá;
• delegitimizovali Putinovo nezákonné držení moci v Rusku. Navzdory své vlastní propagandě Putinův režim zoufale usiluje o uznání ze strany světového společenství. Odmítnou-li světoví vůdci uznat Putinovo znovuzvolení prezidentem, dají tím důrazně najevo, že ho svět již nemůže považovat za ‚partnera‘.
Vyzýváme všechny lidi dobré vůle a jejich organizace, aby využili všechny dostupné prostředky a aktivně po svých politických vůdcích požadovali, aby ruskou agresi řešili a podpořili Ukrajinu. Skláníme se před nejvyšší obětí Alexeje Navalného a zdůrazňujeme význam podpory demokracie a právního státu v úsilí o začlenění Ruska do společenství demokratických států. Společným postupem můžeme přispět k obnově míru v Evropě a zabránit globální katastrofě.
- Svetlana Alexijevič, nositelka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2015
- Harvey J. Alter, nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 2020
- Francoise Barre-Sinoussi, nositelka Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 2008
- Thomas R. Cech, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1989
- Elias James Corey, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1990
- Shirin Ebadi, nositelka Nobelovy ceny za mír za rok 2003
- Sheldon Lee Glashow, nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 1979
- Carol W. Greider, nositelka Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 2009
- Roald Hoffmann, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1981
- Louis J. Ignarro, nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 1998
- Elfriede Jelinek, nositelka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2004
- Takaaki Kajita, nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2015
- Roger D. Kornberg, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 2006
- Ferenc Krausz, nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2023
- Brian K. Kobilka, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 2012
- Roderick MacKinnon, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 2003
- Barry J. Marshall, nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 2005
- John C. Mather, nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2006
- Michel Mayor, nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2019
- May-Britt Moser, nositelka Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 2014
- Edvard Ingjald Moser, nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 2014
- Herta Müller, nositelka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2009
- Paul Nurse, nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 2001
- James Peebles, nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2019
- William D. Phillips, nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 1997
- H. David Politzer, nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2004
- Charles M. Rice, nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 2020
- Sir Richard J. Roberts, nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 1993
- Bert Sakmann, nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 1991
- Randy W. Schekman, nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 2013
- Gregg L. Semenza, nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 2019
- Vernon L. Smith, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2002
- Wole Soyinka, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1986
- Gerardus ‘t Hooft, nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 1999
- Jack W. Szostak, nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 2009
- Drew Weissman, nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 2023
- Eric F. Wieschaus, nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu za rok 1995
- Jody Williams, nositelka Nobelovy ceny za mír za rok 1997
- Oleksandra Matvijčuk, vedoucí Centra občanských svobod, nositelka Nobelovy ceny za mír za rok 2022
- Mezinárodní asociace Memorial, nositel Nobelovy ceny za mír za rok 2022