Protiválečné protesty v Rusku

Pravidelné přehledy ruských protiválečných protestů.

Ruský režim tvrdě pronásleduje lidi, kteří odsuzují válku proti Ukrajině, trestá je pokutami, zahajuje proti nim správní a trestní řízení. I přesto se mezi obyvateli Ruska doposud najdou tací, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor a podporovat Ukrajinu. Ačkoli taková vystoupení zdaleka nenesou masový charakter, nejrůznější lidé ze všech koutů Ruska, od Kamčatky po Kaliningrad, pravidelně malují protiválečné graffiti, nosí oblečení v ukrajinských barvách, kladou květiny k památníku ukrajinské básnířky Lesji Ukrajinky, stojí na náměstí s transparenty a dalšími způsoby vyjadřují svou občanskou pozici.

Dobrovolníci ruského Memorialu bedlivě sledují veškeré dění v dané oblasti a každý týden zveřejňují přehledy ruských protiválečných protestů. Je třeba zdůraznit, že do projektu jsou zahrnuty pouze vystoupení a výroky ruských občanů, kteří doposud žijí na území Ruska, jelikož právě oni se za vyjádření nesouhlasu s válkou ocitají v bezprostředním nebezpečí.

Český Memorial se zapojuje do tohoto důležitého dokumentárního projektu. Doufáme, že tyto přehledy protestů pomůžou českému čtenáři utvořit si obrázek o vnitřní dynamice ruské společnosti ve válečné době a považujeme za důležité dát hlas těm, kdo nesouhlasí s politikou své země. Každý týden budeme překládat a publikovat nové texty, už nyní zde najdete přeložené přehledy protiválečných výstupů od letošního března.

Projekt je mezinárodní, na jeho realizaci se podílejí ruský Memorial, Antidiskriminační centrum Memorial, Charkovská lidskoprávní skupina (ukrajinský Memorial) a dále Memorialy v Itálii, Francii, Německu, Polsku a Česku.

Novinky projektu

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.