Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech.
Město promlouvá
Telegramové kanály publikují nové fotografie protiválečných a protirežimních nápisů z různých ruských měst, např. z Permu, Moskvy, Chabarovsku a Sankt-Petěrburgu. Mezi nimi se objevují hesla jako „Mír Ukrajině“, „Ne válce. Zastavme Z-fašismus. TV – lež.“, „Ne válce. Putin je z..d.“
Represe
Pomocný dělník z Petěrburgu Artur Kanin v lednu 2023 zveřejnil na telegramovém chatu RDK (Ruského dobrovolnického sboru) dva komentáře. Podle vyšetřovatelů Kanin vyzýval k tomu, aby lidé podpalovali vojenské komisariáty. Byl uznán vinným z veřejných výzev k extremismu a ze schvalování terorismu a odsouzen ke čtyřem letům v trestní kolonii s normálním režimem. Kromě toho mu bylo zakázáno spravovat internetové stránky na dobu tří let.
Za modré a žluté stužky s přeškrtnutým písmenem Z a se státním znakem Ukrajiny byl sepsán protokol o Moskvanu Dmitriji N. Ten si stužky uvázal na své jízdní kolo. Viděl je jeho soused, který na něj následně napsal udání.
Dmitriji N. byla uložena pokuta 30 tis. rublů (cca 7 tis. korun) podle paragrafu o „diskreditaci armády“ a 1 tis. rublů (cca 250 korun) podle paragrafu o zakázaných symbolech.
Anton Jevdokimov z Moskvy byl zadržen na základě obvinění ze schvalování terorismu kvůli příspěvku o výbuchu na Krymském mostě.
Dne 23. října ráno dorazili k Antonu Jevdokimovovi z Moskvy do jeho bydliště policisté. Rozřezali dveře, Antona a jeho bratra nechali ležet tváří k zemi a nasadili jim pouta. V rámci domovní prohlídky jim zabavili počítače, routery a telefony. Následně byli bratři Jevdokimovovi převezeni na policejní stanici. Bratr byl po výslechu propuštěn, ale proti Antonovi bylo zahájeno trestní stíhání (nejspíše na základě anonymního udání). Důvodem je Antonův příspěvek týkající se exploze na Krymském mostě. Za něj byl Anton obviněn ze schvalování terorismu.
„Sergeji, proč ustupujeme od Chersonu?“
„Voloďo, vždyť jsi přece sám rozkázal osvobodit Ukrajinu od fašistů a nacistů…“
Za tuto anekdotu a 12 komentářů pod videem podporujícím válku na síti VKontakte je pro otce několika dětí z Rjazaňské oblasti Vasilije Bolšakova požadován trest ve výši dvou a půl roku v osadní kolonii. Od loňského února je stíhán podle paragrafu o opakované diskreditaci armády. 24. října soud uložil Vasiliji Bolšakovovi pokutu 250 000 rublů (zhruba 60 tis. korun).
Proti blogerovi Nikolaji Farafonovovi z Komi, odsouzenému k šesti letům v trestní kolonii podle paragrafu o vyzývání k terorismu na internetu za videoklipy a zprávy s výzvami k podpalování vojenských komisariátů, bylo zahájeno nové řízení podle paragrafu o pomluvách. Není známo, z čeho konkrétně je obviněn. Následně mu bylo celkové trvání trestu prodlouženo o 15 dnů.
Kněz chrámu Povýšení svatého Kříže v moskevském obvodu Mitino Konstantin Kokora odmítl přečíst modlitbu O svaté Rusi na podporu války, za což jej Ruská pravoslavná církev zprostila služby na tři roky. Církev považuje jeho odmítnutí za „křivopřísežnictví“.
Šestapadesátiletý Leonid Děnisov (jeho jméno bylo na vlastní žádost změněno), pracovník vojenského průmyslového závodu z města Železnogorsk v Krasnojarském kraji, pravidelně strhával plakáty s inzeráty na smluvní vojenskou službu.
18. října mu policisté v bydlišti zabavili informační techniku s tím, že bude předána k expertize na základě „známek extremismu a terorismu“. Na policejní stanici policisté Denisovovi přehráli videozáznam, na němž strhává plakáty. Podle paragrafu o „diskreditaci“ byla Leonidu Denisovovi uložena pokuta ve výši 30 000 rublů (více než 7 tis. korun). Leonid předpokládá, že to je teprve začátek a že se proti němu připravuje trestní řízení za vlastizradu.
Jevgenij Parchomenko z Brjanské oblasti vkládal na sociální síť VKontakte protiválečné příspěvky. 23. října byl na pracovišti zadržen pracovníky FSB. Jevgenijovi příbuzní nemají žádné zprávy o místě, na kterém se Jevgenij momentálně nachází.
Loni na podzim byl sedmnáctiletý Bogdan Davydenko z Vladivostoku zatčen za přípravu k podpálení vojenského komisariátu. Bogdan přiznal, že chtěl vojenskou správu zapálit na protest proti válce na Ukrajině. V říjnu ho soud uznal vinným z přípravy teroristického činu a z absolvování teroristického výcviku a odsoudil ho k 5,5 roku v trestní kolonii. Bogdan účast při jakémkoli výcviku popírá.
Natalja Guseva z Čeljabinské oblasti sdílela v sociální síti Odnoklassniki protiválečné video s komentářem, že Putin musí stáhnout armádu z Ukrajiny a přestat vraždit ukrajinský a ruský národ. Bylo proti ní zahájeno trestní řízení podle paragrafu o opakované „diskreditaci armády“.
Další slyšení v této věci proběhlo u městského soudu ve Zlatoustu 29. října. Natalja Guseva se písemně zavázala, že nevycestuje ze země.
Natalja je obránkyně lidských práv s více než třicetiletými zkušenostmi. Řídila několik dobročinných organizací, které se zabývaly ochranou práv dětí, a působila jako pozorovatelka při volbách. V současné době věnuje značné množství času péči o postiženého syna.
Pětatřicetiletý Solim Kamina byl v Moskvě vzat do vyšetřovací vazby, v níž zůstane do začátku prosince. Důvodem jeho stíhání je příspěvek o útoku ruské rakety na dům v Umani, při němž zahynulo 25 lidí. Za něj je Kamina obviněn z šíření „fake news“ o ruské armádě. Při domovní prohlídce 7. října proti němu policisté použili elektrický paralyzér. „Je potřeba stále bojovat a bránit obecné lidské hodnoty. A do poslední chvíle se nevzdávat,“ vzkazuje Solima z vězení.
Pastor podmoskevského Kostela Svaté trojice Nikolaj Romaňuk byl umístěn do vyšetřovací vazby kvůli protiválečnému kázání.
Podle svého vlastního vyjádření Romaňuk inkriminované kázání proslovil 25. září roku 2022. Odsoudil v něm osoby, které odcházejí do války na Ukrajinu: „Naše věrouka nám ukládá, že jsme pacifisté, a my se toho nemůžeme účastnit. Nežehnáme těm, kteří tam odjíždějí, které tam násilně odvádějí. Nežehnáme jim, ale modlíme se za to, aby byli propuštěni. Existují různé zákonné cesty, jak toho dosáhnout.“ Romaňuk je za tento výrok obviněn z výzev k činnosti ohrožující bezpečnost státu.