Oleg Orlov a "diskreditace ruské armády": stručný přehled pronásledování

08. červen 2023 | Přehled dění v Memorialu

Známý sovětský a ruský bojovník za lidská práva a jeden ze zakladatelů sdružení Memorial Oleg Orlov je již mnoho let systematicky pronásledován za svou opoziční činnost. Byl unesen, zbit, čelil vyhrůžkám smrtí a za kritiku čečenského lídra Ramzana Kadyrova bylo proti němu v roce 2010 zahájeno trestní stíhání.

Po vypuknutí otevřené války Ruska proti Ukrajiny nabraly represe proti Orlovovi nový směr, když bylo proti němu zahájeno trestní stíhání podle paragrafu o opakované diskreditaci armády Ruské federace. Orlovovi nyní hrozí 3 roky vězení. Soudní procesy pokračují dodnes a níže přinášíme stručný přehled těchto událostí.


Dne 21. března 2023 proběhla u spolupředsedy Centra na obranu lidských práv Memorial Olega Orlova domovní prohlídka. Ve stejný den se domovní prohlídky uskutečnili také u bývalých spolupracovníků Mezinárodního Memorialu a jejich příbuzných; důvodem se stalo trestní řízení ve věci rehabilitace nacismu.

Po výsleších byli všichni spolupracovníci Memorialu propuštěni se statutem svědků, nicméně Orlova čekal ještě jeden výslech, tentokrát ve věci opakované diskreditace armády Ruské federace. Tentýž den, tedy 21. března 2023, bylo vůči Olegu Orlovovi zahájeno trestní řízení1.

V usnesení o obvinění Orlova byl uveden příspěvek na Facebooku ze dne 14. 11. 2022, kdy Orlov na svém profilu publikoval ruský překlad vlastního článku „Chtěli fašismus, tak ho mají“, původně zveřejněného ve francouzském periodiku Mediapart. V článku se ostře odsuzuje agrese Ruska proti Ukrajině.

Jedinými svědky obžaloby byli dva zástupci hnutí Veteráni Ruska, přičemž se jejich svědectví z 97 % shodovala, Základem pro obvinění Orlova se stala jazyková expertíza, kterou vypracovali spolupracovníci Centra sociokulturních expertíz Natalija Krjukova a Alexandr Tarasov, kteří se již dříve podíleli na pronásledování opozičních činitelů a organizací2.

Úroveň jazykových expertíz vypracovaných Krjukovou a Tarasovem je obecně velmi nízká a nejinak bylo tomu i v případě obvinění proti Orlovovi. Podle profesionálních lingvistů expertíza obsahovala velké množství gramatických a syntaktických chyb a některé formulace byly přímo zavádějící (ze dvou vět například vyplývalo, že Orlov souhlasí s vojenskou agresí Ruska proti Ukrajině).

U soudu Orlova obhajovala právnička Katěrina Těrtuchina, ale také Dmitrij Muratov, šéfredaktor ruského opozičního listu Novaja Gazeta a nositel Nobelovy ceny míru za rok 2021.

Soudní zasedání v procesu s Orlovem probíhala od června do října 2023 a celkem se jich uskutečnilo sedm.

Pronásledování Orlova podle samotného Orlova, jeho obhájců, příznivců a kolegů z Memorialu a dalších lidskoprávních organizací to. zjevně souvisí s jeho dlouholetou činností v oblasti obrany lidských práv. Tlak na něj výrazně zesílil poté, co Rusko v únoru 2022 zahájilo otevřenou válku proti Ukrajině, kterou Orlov veřejně odsuzuje.


1 Dopustí-li se osoba během jednoho roku alespoň jednoho přestupku ve věci diskreditace ruské armády, může jí dle současných ruských zákonů hrozit trestní stíhání podle paragrafu o "opakované diskreditaci".
Prvního přestupku ve věci diskreditace ruské armády se Oleg Orlov podle ruských úřadů dopustil 20. března 2022, kdy se vydal do centra Moskvy s transparentem "Šílený Putin žene svět k jaderné válce". Tehdy mu byla uložena pokuta ve výši 50 000 rublů (skoro 13 000 Kč).
Na konci dubna 2022 vyšel Oleg Orlov spolu se svojí kolegyní z Memorialu Irinou Galkovou na moskevské Rudé náměstí s transparentem vyzývajícím k zastavení ruské agrese na Ukrajině. Oběma byla uložena pokuta ve výši 65 000 rublů, v přepočtu skoro 17 000 Kč. Také tento čin ruský soud vyhodnotil jako přestupek ve věci diskreditace ruské armády. .

2 Právě jazyková expertíza Krjukové a Tarasova přispěla k likvidaci Lidskoprávního centra Memorial. Tehdy dospěli k závěru, že jeho webové stránky obsahují "jazykové a psychologické znaky ospravedlnění činnosti teroristických a extremistických organizací". Krjukova byla také spoluautorkou jazykové expertízy v procesu s předsedou karelského Memorialu Jurijem Dmitrijevem. Rovněž se aktivně angažuje v případech proti svědkům Jehovovým. .