Novinky ze světa Memorialu: září 2023
Memorial Česká republika
Memorial Česká republika
Rádi bychom Vás vedle informací o pronásledování občanských aktivistů upozornili na několik zajímavých dokumentárních materiálů Memorialu, které jsou k dispozici také v angličtině.
V září se v Moskvě konala další dvě soudní zasedání s dlouholetým spolupracovníkem Memorialu a lidskoprávním aktivistou Olegem Orlovem. Podle paragrafu o opakované diskreditaci ruské armády mu hrozí až 3 roky odnětí svobody. Trestního činu se měl dopustit publikováním článku „Chtěli fašismus, tak ho mají”, kde se odsuzuje agrese Ruska proti Ukrajiny (celý text v češtině je k dispozici zde).
Centrum na ochranu lidských práv Memorial, jehož spolupředsedou je Oleg Orlov, zahájilo projekt „30 let předtím“. Hledá odpověď na otázku, kdy a proč se Rusko stalo zločinnou diktaturou a jak to ruská občanská společnost dovolila.
Dalším důležitým materiálem, na jehož vzniku se podílela televize Current Time ve spolupráci s Memorialem, je dokumentární seriál o historii represivní psychiatrie v SSSR.
I v těchto nelehkých podmínkách pokračují naši ruští kolegové ve své práci. Již mnohokrát jsme psali, že jedním z nejúčinnějších způsobů, jak pokračovat ve vzdělávacích aktivitách, je v současném Rusku pořádání komentovaných prohlídek a práce v archivech. Memorial však nachází i jiné způsoby, jak pokračovat ve své činnosti. Například historik a spolupracovník Memorialu Ivan Džucha odjel na Kolymu, aby osobně umístil pamětní tabulky na místě bývalých táborů Gulagu. Navštívil mimo jiné pozůstatky smutně proslulého tábora Malďak u Magadanu a natočil odtud video.
Z Moskvy přišla nečekaně dobrá zpráva: Vyšetřovací výbor vrátil Memorialu malou část archivních dokumentů zabavených během domovní prohlídky, která proběhla v kanceláři Memorialu v ulici Malyj Karetnyj pereulok 21. března.
Vážení přátelé, pokud byste chtěli naše kolegy z Ruska finančně podpořit, můžete tak učinit zde. Velkou pomocí je samozřejmě i Vaše účast na našich akcích. Velmi Vám děkujeme!