Novinky ze světa Memorialu: září 2023

10. září 2023 | Přehled dění v Memorialu | Zdroj: 

Memorial Česká republika

Rádi bychom Vás vedle informací o pronásledování občanských aktivistů upozornili na několik zajímavých dokumentárních materiálů Memorialu, které jsou k dispozici také v angličtině.

V září se v Moskvě konala další dvě soudní zasedání s dlouholetým spolupracovníkem Memorialu a lidskoprávním aktivistou Olegem Orlovem. Podle paragrafu o opakované diskreditaci ruské armády mu hrozí až 3 roky odnětí svobody. Trestního činu se měl dopustit publikováním článku „Chtěli fašismus, tak ho mají”, kde se odsuzuje agrese Ruska proti Ukrajiny (celý text v češtině je k dispozici zde).

Soudní proces se pomalu, ale jistě chýlí ke konci. 22. září u soudu proběhl výslech Orlova, během nějž aktivista zdůraznil, že se ve svém článku pouze snažil pochopit, proč Rusko nyní prochází tak temnými časy, a skutečnost, že za něj je stíhán, podle něj pomohla tomu, aby se text dostal do širšího povědomí veřejnosti.

Další, již sedmé soudní jednání se uskuteční ve středu 11. října. Obhajoba nevylučuje, že ještě téhož dne soud vynese rozsudek. O podrobnostech vás budeme informovat na našich facebookových stránkách.


Centrum na ochranu lidských práv Memorial, jehož spolupředsedou je Oleg Orlov, zahájilo projekt „30 let předtím“. Hledá odpověď na otázku, kdy a proč se Rusko stalo zločinnou diktaturou a jak to ruská občanská společnost dovolila.

První text publikovaný v rámci projektu se věnuje válečným zločinům Ruska v Čečensku, Sýrii a na Ukrajině; v angličtině si ho můžete přečíst zde.


Dalším důležitým materiálem, na jehož vzniku se podílela televize Current Time ve spolupráci s Memorialem, je dokumentární seriál o historii represivní psychiatrie v SSSR.

Seriál, jenž se skládá ze šesti dílů, je ke zhlédnutí na Youtube (nově také s anglickými titulky).


I v těchto nelehkých podmínkách pokračují naši ruští kolegové ve své práci. Již mnohokrát jsme psali, že jedním z nejúčinnějších způsobů, jak pokračovat ve vzdělávacích aktivitách, je v současném Rusku pořádání komentovaných prohlídek a práce v archivech. Memorial však nachází i jiné způsoby, jak pokračovat ve své činnosti. Například historik a spolupracovník Memorialu Ivan Džucha odjel na Kolymu, aby osobně umístil pamětní tabulky na místě bývalých táborů Gulagu. Navštívil mimo jiné pozůstatky smutně proslulého tábora Malďak u Magadanu a natočil odtud video.


Z Moskvy přišla nečekaně dobrá zpráva: Vyšetřovací výbor vrátil Memorialu malou část archivních dokumentů zabavených během domovní prohlídky, která proběhla v kanceláři Memorialu v ulici Malyj Karetnyj pereulok 21. března.

Většinu zabavených dokumentů Vyšetřovací výbor stále zkoumá, ale má zřejmě v úmyslu vrátit Memorialu to, co se mu zdá nepoužitelné. Spolupracovníci Memorialu, kteří stále zůstávají v Moskvě, natočili krátké video o tom, jak se tyto těžké krabice s archivními materiály odvážely zpět do kanceláře Memorialu.


Vážení přátelé, pokud byste chtěli naše kolegy z Ruska finančně podpořit, můžete tak učinit zde. Velkou pomocí je samozřejmě i Vaše účast na našich akcích. Velmi Vám děkujeme!