Novinky ze světa Memorialu: listopad až prosinec 2023
Memorial Česká republika
Memorial Česká republika
Od udělení Memorialu Nobelovy ceny míru uplynul již rok. Za tuto dobu Memorial výrazně upevnil své postavení v Evropě, a i přes likvidaci zastřešujících organizací v Rusku a zabavení kanceláří nepřetržitě pokračoval ve svých lidskoprávních, vzdělávacích a výzkumných aktivitách.
U příležitosti výročí udělení Nobelovy ceny míru Memorialu se v Berlíně 6. prosince konalo slavnostní setkání spolupracovníků, přátel i podporovatelů Memorialu i dalších oceněných. Akci organizoval Memorial Zukunft, jeden ze zakladatelů Mezinárodní asociace Memorial.
Díky úsilí kolegů z italského Memorialu bude vězněný historik a objevitel popraviště Sandarmoch Jurij Dmitrijev jedním z těch, kteří v roce 2024 získají titul Spravedlivý mezi národy. Toto rozhodnutí přijaly výbor pro zahradu Spravedlivých v Miláně, Unie italských židovských obcí a milánský magistrát.
Spolu s Jurijem Dmitrijevem se vykopávek, které vedly k objevení Sandarmochu, v roce 1997 účastnila i jeho kolegyně z petrohradského Memorialu Irina Flige. Stejně jako pro Dmitrijeva, také pro ni se výzkum tohoto strašného místa, kde bylo během stalinských represí popraveno více než šest tisíc lidí, stal fakticky životním dílem. V roce 2019 vydala knihu „Sandarmoch. Dramaturgie významů“, jednu z nejdůležitějších prací o historii tohoto popraviště.
Moskevský městský soud dne 14. prosince zrušil rozsudek v případu našeho kolegy a dlouholetého spolupracovníka Memorialu Olega Orlova, který byl v říjnu uznán vinným z opakované diskreditace ruské armády a odsouzen k relativně mírnému trestu - pokutě 150 000 rublů (cca 35 000 Kč).
V Permu pokračuje pronásledování předsedy Centra historické paměti Alexandra Černyšova čelícího trestnímu stíhání ve věci pokusu o pašování kulturních statků. Na základě tohoto obvinění se od května nachází ve vyšetřovací vazbě. Během té doby se mu vážně zhoršil zdravotní stav a obhajoba proto navrhla, aby mu bylo uloženo domácí vězení.
V největším ohrožení jsou v současném Rusku samozřejmě představitelé občanské společnosti, ale ruské úřady bojují také s pamětními místy o sovětském teroru, přičemž útoky probíhají po celé zemi bez výjimky.
Přes všechny represe možnost pokračovat ve výzkumné a dokonce i ve vzdělávací činnosti v Rusku stále existuje a naši kolegové toho aktivně využívají. Výzkumné expedice, vzpomínkové večery, prezentace knih, (relativně) veřejné přednášky ‒ takové akce pořádají naši kolegové po celém Rusku, od Tuly až po Syktyvkar.
Pokud Vás zprávy ze současného Ruska znepokojují stejně jako nás a rádi byste se zamysleli nad tím, jak k tomu všemu mohlo dojít a zda mělo Rusko šanci jít jinou historickou cestou vývoje, vřele doporučujeme podívat se na webové stránky projektu „30 let předtím“. Hledá odpověď právě na výše zmíněné otázky a je k dispozici také v angličtině.
A pokud Vás zajímá, jak se paměť o sovětských represích reflektuje v dnešní České republice a v Polsku, doporučujeme zhlédnout toto video (v ruštině s anglickými titulky). Dialog mezi historiky Tomášem Sniegoňem a Maciejem Wyrwou byl natočen v letošním říjnu v rámci akce „Navrácení jmen“ za podpory Memorialu ČR a Memorialu Polsko.
Vážení přátelé, pokud Vám činnost Memorialu přijde smysluplná a potřebná, můžete nás a naše ruské kolegy finančně podpořit. Každý příspěvek pro nás má velký smysl.