Žaloby proti Memorialu: snaha o likvidaci

Seznam českých publikací týkajících se současné snahy ruského státu zrušit sdružení Memorial.

Dne 14. prosince 2021 se konal soud s Mezinárodním Memorialem, ale jednání bylo odročeno na 28. prosince 2021. O dva dny později, 16. prosince 2021, se konalo přelíčení s Lidskoprávním centrem Memorial a trvalo 40 minut, což je zatím rekord. Přelíčení bylo odročeno na 23. prosince 2021.

Obě jednání soudu se odložila na dobu těsně před ruskými svátky, v čemž je cítit zřejmý úmysl vynést rozhodnutí o likvidaci obou poboček Memorialu v době, kdy pozornost veřejnosti bude upřena jinam.

Dne 11. listopadu 2021 obdrželo sdružení Mezinárodní Memorial od Nejvyššího soudu Ruské federace oznámení, že Ruská generální prokuratura požaduje jeho likvidaci, následující den obdobné oznámení obdrželo také Lidskoprávní centrum Memorial. Rozsudek soudu zatím nepadl. V listopadu proběhlo několik jednání a nyní se tým právníků a advokátů z obou Memorialů aktivně připravuje na další.

V této velmi vážné situaci může Memorialu pomoci podpora veřejnosti, a to v Rusku i v zahraničí. Podepsat petici za zastavení likvidace Memorialu můžete zde a zde.

Děkujeme Vám.

Níže uvádíme seznam veškerých publikací v češtině týkajících se situaci s Memorialem: