Memsearch.org - Vyhledávač v databázích o sovětských represích

Vyhledávací nástroj http://www.memsearch.org/cs/ usnadňuje vyhledávání údajů o sovětských represích. Jedná se o společný projekt Mezinárodního Memorialu v Moskvě, Memorialu v Petrohradě a českého sdružení Gulag.cz, který obsahuje data z osmi různých zdrojů.

Díky mnohaleté práci ruského sdružení Memorial a dalších organizací jsou k dispozici obsáhlé databáze obětí politických represí v SSSR a míst spojených s těmito represemi. Jednotlivé databáze jsou postupně zveřejňovány a doplňovány v rámci různých projektů, mnohé z nich zatím nejsou vzájemně propojeny. Cílem tohoto vyhledavače je usnadnit přístup k vybraným databázím tak, aby nebylo nutné navštěvovat je jednotlivě. Nyní je díky novému vyhledávači možné vyhledávat souběžně ve všech zdrojích zakomponovaných do tohoto systému podle jména, místa, data či fulltextově. Výsledky poté odkazují na jednotlivé databáze, které hledaný výraz obsahují.

Vyhledavač je určen pro historiky, badatele i širokou veřejnost nejen z bývalého SSSR, ale i ze zahraničí – sovětské represe se dotkly také tisíců občanů jiných zemí, jejichž potomci či zájemci o historii z těchto zemí často nevědí, kde hledat informace. Proto vyhledavač disponuje možností transliterace z latinky do cyrilice při zadávání dotazů a českým i anglickým popisem.