Zapojíme se do čtení jmen popravených v Sandarmochu

01. srpen 2023 | Zdroj: 

Memorial Česká republika

Dne 5. srpna si připomínáme oběti sovětského teroru zavražděné v ruském Sandarmochu. Pojďme si společně přečíst jejich jména, a uctít tak jejich památku!

Akce proběhne před pražským Metronomem na místě bývalého Stalinova pomníku 5. 8. od 16 do 17 hodin (podrobnosti zde). Medailonky obětí budou účastníkům rozdány na místě. Číst můžete společně s námi česky, rusky, případně ukrajinsky.

Připojíme se také k živému vysílání, které organizují naši kolegové z ruského a francouzského Memorialu. Jména obětí sovětských represí tak zazní po celém světě.

V letech 1937–1938, v době vrcholících stalinských represí, bylo v Sandarmochu popraveno přes šest tisíc osob 56 národností. Vedle Rusů, Ukrajinců, Finů, Poláků a dalších evropských i sovětských národností zde zahynulo i šest Čechů.
Sandarmoch neupadl v zapomnění hlavně díky historiku Juriji Dmitrijevovi ze sdružení Memorial. Dmitrijev spolu s kolegy z petrohradského Memorialu přesnou polohu Sandarmochu objevili v roce 1997 a v dalších letech se jim podařilo zdokumentovat a dohledat jména většiny popravených.

Pátý srpen se stal mezinárodním dnem připomínky zdejších obětí. Vedle Prahy se připomínkové akce letos budou konat v Haifě, Paříži, Berlíně a dalších evropských a ruských městech včetně samotného Sandarmochu.

Akci pořádá sdružení Memorial ve spolupráci s Gulag.cz.