Zapojili jsme se do čtení jmen popravených v Sandarmochu

01. srpen 2023 | Zdroj: 

Memorial Česká republika

Dne 5. srpna si připomínáme oběti sovětského teroru zavražděné v ruském Sandarmochu.

Akce proběhla před pražským Metronomem na místě bývalého Stalinova pomníku 5. srpna 2023 (podrobnosti zde). Medailonky obětí byly účastníkům rozdány na místě.

Připojili jsme se také k živému vysílání, které organizovali naši kolegové z ruského a francouzského Memorialu. Jména obětí sovětských represí tak zazněla po celém světě.

V letech 1937–1938, v době vrcholících stalinských represí, bylo v Sandarmochu popraveno přes šest tisíc osob 56 národností. Vedle Rusů, Ukrajinců, Finů, Poláků a dalších evropských i sovětských národností zde zahynulo i šest Čechů.
Sandarmoch neupadl v zapomnění hlavně díky historiku Juriji Dmitrijevovi ze sdružení Memorial. Dmitrijev spolu s kolegy z petrohradského Memorialu přesnou polohu Sandarmochu objevili v roce 1997 a v dalších letech se jim podařilo zdokumentovat a dohledat jména většiny popravených.

Pátý srpen se stal mezinárodním dnem připomínky zdejších obětí. Vedle Prahy se připomínkové akce konaly v Haifě, Paříži, Berlíně a dalších evropských a ruských městech včetně samotného Sandarmochu.

Akci uspořádalo sdružení Memorial ve spolupráci s Gulag.cz.