Zadržení, domovní prohlídky a výslechy v ruském Permu

17. březen 2023 | Přehled dění v Memorialu

Z Ruska přicházejí nové znepokojivé zprávy: 11. až 13. března došlo v ruském Permu k tvrdému policejnímu zásahu proti bývalým aktivistům místní pobočky Memorialu (zlikvidované v roce 2022).

V sobotu 11. března byl policisty z centra pro boj proti extremismu zadržen Alexandr Černyšov, předseda Centra historické paměti v Permu. Po výslechu byl prohledán jeho byt a zabavena veškerá počítačová technika. Další den policie prohledala kancelář Centra historické paměti a zabavila pevné disky u všech počítačů.

Tím to ale neskončilo.

Další bývalý dobrovolník Memorialu byl po předchozím telefonátu vylákán ze svého bytu ven a poté strčen do auta a odvezen do centra pro boj proti extremismu. Během výslechu byl dotazován na osud Roberta Latypova, bývalého předsedy permského Memorialu, který nyní pobývá v zahraničí. Navíc policie násilím donutila zadrženého dobrovolníka napsat Latypovovi několik zpráv na jednom z messengerů. Snažili se tak získat informace o archivu permského Memorialu.

Dobrovolník byl dva dny držen ve vazbě a teprve v pondělí 13. března byl předveden k soudu, kde mu byla uložena pokuta 3 000 rublů na základě vykonstruovaného obvinění z údajného kladení odporu policistům.

V bytě tohoto dobrovolníka byl dočasně uložen majetek permského Memorialu včetně pamětních knih, dokumentů a výstavních panelů. Policisté ale z bytu odnesli vše, co se dalo: nejenom knihy a archivní dokumenty, ale i počítače, telefony a SIM karty.

Během těchto „operativních akcí“ nepředložila policie žádné příkazy ani nepředala kopie protokolů o prohlídkách a výsleších. Nikomu nebylo dovoleno využít pomoci právníků.

Archiv Memorialu v Permu byl po jeho likvidaci z velké části odeslán do Moskvy. Podle dostupných informací právě tato skutečnost zaujala ruskou policii: z nějakého důvodu to považuje za zločin.

Spolupracovníci Memorialu po celém světě poskytnou kolegům z Permu veškerou možnou pomoc.