Výstava "Memorial proti válce" v Brně

20. únor 2024

Výstava "Memorial proti válce" představuje kresby, na kterých autorka Lilja Matvějeva pracovala poslední dva roky ve spolupráci s organizací Memorial.

Zobrazují různé formy protiválečných protestů v Rusku, ať už se jedná o osamocené protesty, podporu politických vězňů, nebo historické analogie k pochopení zločinné povahy války proti Ukrajině.

Vernisáž proběhla 28. 2. ve 13:00 na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně (Poříčí 9, Brno, 5. patro) za účasti autorky Liljy Matvejevy a Iriny Ostrovské z ruského Memorialu. Aktuální informace se dozvíte v této facebookové události.

Výstava potrvá do 20. 4. a bude zdarma přístupná veřejnosti vždy v otevírací době budovy (PO–PÁ / 6:00–20:00).

Výstavu připravil Memorial Česká republika, Gulag.cz a Pedagogikcá fakulta Masarykovy univerzity.


Lilja Matvejeva se narodila v Krasnojarsku, v roce 2011 se přestěhovala do Moskvy a po vypuknutí ruské války proti Ukrajině byla nucena emigrovat do Berlína. Vystudovala polskou filologii a absolvovala kurz ilustrace Victora Melameda a Taťjany Ivanovové na britské Vysoké škole designu (2020–2022). Dlouhodobě spolupracuje jako výtvarnice s Memorialem, Polským kulturním střediskem v Moskvě nebo Transparency International.

Lidskoprávní a historicko-vzdělávací organizace Memorial od rozpadu SSSR mapuje sovětské represe i současné porušování lidských práv v Rusku. V roce 2022 získal Memorial Nobelovu cenu míru. Za více než 30 let své práce dala organizace dohromady databáze milionů nevinných obětí, nyní však čelí dramatickému období nejistoty. Ruské soudy na konci roku 2021 zlikvidovaly zastřešující organizaci a několik dalších poboček Memorialu. Po ruském útoku na Ukrajinu se situace vyhrotila a mnozí jeho pracovníci čelí perzekuci.

Memorial však ve své činnosti pokračuje i mimo Rusko v rámci sítě neziskových organizací po celé Evropě, které se zabývají studiem politických represí v SSSR a v současném Rusku. V Roce 2023 byla založena jednotlivými organizacemi z různých zemí zastřešující Mezinárodní asociace Memorial.