Ve středu 11. října v Olomouci proběhla vernisáž výstavy kreseb ruské výtvarnice a ilustrátorky Liljy Matvějevy.
Výstava představuje kresby, na kterých autorka pracovala poslední dva roky ve spolupráci s organizací Memorial. Zobrazují různé formy protiválečných protestů v Rusku, ať už se jedná o festivaly, osamocené protesty, podporu politických vězňů, nebo historické analogie k pochopení zločinné povahy války proti Ukrajině.
Vernisáž proběhla 11. 10. na Katedře slavistiky FF Univerzity Palackého v Olomouci (Křížkovského 10, 4. podlaží, zadní trakt). Zahájení výstavy se zúčastnila sama autorka, dalšími hosty byli Boris Bělenkin a Irina Ostrovskaja z ruského Memorialu. Po vernisáži následovala komentovaná prohlídka.
Výstava potrvá do 11. 1. 2024 a bude zdarma přístupná veřejnosti vždy od pondělí do pátku v čase 8:00–20:00.
Lilja Matvejeva se narodila v Krasnojarsku, v roce 2011 se přestěhovala do Moskvy a po vypuknutí ruské války proti Ukrajině byla nucena emigrovat do Berlína. Vystudovala polskou filologii a absolvovala kurz ilustrace Victora Melameda a Taťjany Ivanovové na britské Vysoké škole designu (2020–2022). Dlouhodobě spolupracuje jako výtvarnice s Memorialem, Polským kulturním střediskem v Moskvě nebo Transparency International.
Lidskoprávní a historicko-vzdělávací organizace Memorial od rozpadu SSSR mapuje sovětské represe i současné porušování lidských práv v Rusku. V roce 2022 získal Memorial Nobelovu cenu míru. Za více než 30 let své práce dala organizace dohromady databáze milionů nevinných obětí, nyní však čelí dramatickému období nejistoty. Ruské soudy na konci roku 2021 zlikvidovaly zastřešující organizaci a několik dalších poboček Memorialu. Po ruském útoku na Ukrajinu se situace vyhrotila a mnohým jeho pracovníkům hrozí perzekuce.
Memorial však ve své činnosti pokračuje i mimo Rusko v rámci sítě neziskových organizací po celé Evropě, které se zabývají studiem politických represí v SSSR a v současném Rusku. V Roce 2023 byla založena jednotlivými organizacemi z různých zemí zastřešující Mezinárodní asociace Memorial.
Výstavu připravil Memorial Česká republika, Gulag.cz a Katedra slavistiky FF UP.