V Praze jsme si připomněli odkaz Andreje Sacharova

24. květen 2021 | Zdroj: 

Český Memorial

V Senátu Parlamentu ČR se ve čtvrtek 20. května 2021 uskutečnila konference „Andrej Sacharov 2021: Česká a ruská hlediska“. Po konferenci byla ve Valdštejnské zahradě zahájena výstava „Andrej Sacharov — člověk epochy“.

Obě akce proběhly díky spolupráci českého Memorialu, Senátu PČR, platformy Přátelé svobodného Ruska, Fakulty sociálních věd UK, sdružení Gulag.cz, festivalu Kulturus, Sacharovova centra, seskupení Rusko sedící a MRR (My Russian rights). Výstava bude pro veřejnost otevřena do 12. července 2021.

Kvůli protiepidemickým opatřením se akcí mohlo zúčastnit jen omezené množství lidí, zájemci se však mohou podívat na videozáznamy. Nahoře najdete krátké video z vernisáže výstavy a v dolní části stránky je také umístěno několik fotografií z obou akcí. Samotná konference byla streamována živě a její kompletní záznam (včetně úvodních proslovů 1. místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky, místopředsedy Senátu Jana Horníka, poslankyně Heleny Langšádlové a senátora Marka Hilšera) naleznete zde:

Přinášíme rovněž chronologicky seřazené videozáznamy vystoupení účastníků konference (celý program je k dispozici zde).

Sergej Lukaševskij, ředitel Sacharovova centra, Moskva:

Tomáš Glanc, rusista, profesor Univerzity Curych (text vystoupení Tomáše Glance je rovněž k dispozici na jeho blogu):

Jelena Žemkova, výkonná ředitelka ruského sdružení Memorial:

Petr Pospíchal, signatář Charty 77, zakladatel Východoevropské informační agentury:

Jan Urban, publicista, signatář Charty 77: