Nová realita Ruska není krokem vpřed, nýbrž zpět do minulosti plné politicky motivovaných represí a vražd
Rozhodnutí soudu, podle něhož má Alexej Navalnyj strávit 2 roky a 8 měsíců ve vězení, nemá se zákonem nic společného a je jen dalším z řady protiprávních rozsudků vynesených za poslední týdny, měsíce a roky. Podle závěrů Evropského soudu pro lidská práva odporuje politicky motivované rozhodnutí soudu v kauze „Yves Rocher“ Evropské úmluvě o lidských právech. Instance došla k závěru, že ruský soud jednak svévolně a příliš široce interpretoval pojem „podvod“, jednak odmítl přezkoumat jakékoli argumenty obhajoby. Rusko vyplatilo kompenzaci, přehodnotit rozsudek ovšem odmítlo ‒ a nyní se právě on stal záminkou, aby Navalnyj skončil „v base“.
V reakci na neúspěšný pokus o otravu Alexeje nebylo v Rusku zahájeno žádné soudní řízení. Vyšetřování vedené mezinárodní skupinou novinářů nejdříve odhalilo skupinu zaměstnanců tajné služby, kteří se s velkou pravděpodobností podíleli na otravě, dále pak několik dalších možných obětí. Ani poté ovšem nebylo zahájeno oficiální vyšetřování.
Okamžité zatčení Alexeje Navalného po jeho návratu do vlasti spustilo v posledních týdnech a dnech vlnu masových protestů po celém Rusku, jež vláda tvrdě potlačila. Tisíce zadržených (přes deset tisíc během akcí 23., 31. ledna a 2. února ‒ jedná se o rekord v postsovětské historii!), hrubé zacházení s nimi, soudnictví, co chrlí obvinění „jako na běžícím páse“, podmínky panující ve vazbě, jež nemají daleko k mučení (lidi drželi v zimě ve vězeňských vozech desítky hodin) ‒ to je obrázek „nové reality“ Ruska. Jenže tahle nová realita není krokem vpřed, nýbrž zpět do minulosti plné politických represí a vražd. A je potřeba s tím něco dělat.
Alexandr Čerkasov, Lidskoprávní centrum Memorial