SERGEJ KOMANDIROV

08. únor 2024

28 let, novinář a aktivista

Sergej Komandirov se narodil 5. července 1995 a žil ve Smolensku. Studoval na Ruské akademii národního hospodářství a veřejné správy, ale v roce 2018 byl vyloučen. Důvodem vyloučení byla podle něj účast na akcích pořádaných Alexejem Navalným a skutečnost, že několik let pracoval ve štábu Alexeje Navalného ve Smolensku.
Sergej pracoval jako barista v kavárně, ale zároveň působil jako občanský a politický aktivista, za což byl opakovaně pronásledován.
Důvodem pro zahájení trestního stíhání ve věci veřejného ospravedlňování terorismu se stalo video, které Sergej nasdílel na svém profilu Vkontaktě a které ukazuje fiktivní soudní proces s D. Peskovem, I. Sečinem a V. Putinem, kteří jsou ve videu odsouzeni k trestu smrti. Podle lidskoprávních aktivistů a právníků ale toto video neobsahuje žádné výzvy k násilí, na což autor na začátku videa zvlášť upozorňuje.
Sergej Komandirov je ve vazbě od začátku října 2021. Je odsouzen na 6 a půl roku v trestanecké kolonii.


Více informací o jeho případu naleznete zde (v ruštině).


Napsat dopis

172011, Тверская область, г. Торжок, ул. Старицкая, д. 79, ФКУ ИК-4 УФСИН России по Тверской области, Командирову Сергею Эдуардовичу 1995 г. р.

Napsat Sergejovi můžete také prostřednictvím online služby https://prisonmail.online/ (Tver region, IK-4 Torzhok).

Pozor, i přesto, že web prisonmail.online je k dispozici v angličtině, dopisy do vězení by měly být stále v ruštině.