Sedmdesát procent Rusů k situaci v zemi mlčí. Obhájit ticho bude čím dál těžší

02. říjen 2023 | Přehled dění v Memorialu | Zdroj: 

HlídacíPes.org

„Proti režimu v Rusku aktivně vystupuje 10-15 % obyvatel, podobné množství ho naopak aktivně podporuje a zbylých 70 % lidí mlčí,“ popisuje současnou situaci ve své rodné zemi Jelena Žemkova, ředitelka mezinárodní organizace Memorial, v rozhovoru pro HlídacíPes.org. Hnutí hájící lidská práva v Rusku před dvěma lety zrušil moskevský nejvyšší soud. Část vedení organizace se ocitla za mřížemi, další stojí před soudem nebo odešli do zahraničí. V mapování zločinů stalinismu a porušování lidských práv v Rusku ale pokračují dál.

V den, kdy hnutí Memorial získalo vloni Nobelovu cenu za mír, obsadila jeho moskevské kanceláře policie. Jak je na tom Memorial teď?

Memorial byl od začátku sítí organizací, jejichž centrála byla v Moskvě. Takže když ruské soudy začaly Memorial likvidovat a zničily centrálu, mělo to sice dopad na všechny pobočky, ale nevedlo to k úplné likvidaci organizace. Práce členů a dobrovolníků Memorialu je sice o dost složitější, možná nebezpečnější a těžší, ale funguje i tomu navzdory. Je nás hodně, stejně jako lidí, kterým jsme pomáhali a kteří stále potřebují naši pomoc. Neodjeli z Ruska, pořád tam jsou. Jen pomáhat je čím dál složitější, prostor se zužuje.

Celý rozhovor s ředitelkou mezinárodní organizace Memorial Jelenou Žemkovou, pořízený při její nedávné návštěvě Prahy, najdete na stránkách HlídacíPes.