SAŠA SKOČILENKO

29. duben 2024

33 let, písničkářka, umělkyně

Alexandra (nebo „Saša“, jak si sama říká) Skočilenko se narodila 13. září 1990. Před zatčením žila v Petrohradu a živila se jako písničkářka a umělkyně. Je autorkou vzdělávacích komiksů, kde vyprávěla o životě člověka trpícího depresí, úzkostí a dalšími nemocemi.
Po vypuknutí otevřené války Ruska proti Ukrajině se Saša účastnila protiválečných shromáždění, psala pacifistické příspěvky na sociálních sítích a pořádala protiválečné hudební akce.
Nejvíce se proslavila tím, že v březnu 2022 nahradila cenovky v petrohradském supermarketu protiválečnými letáky s informacemi o činech ruské armády v ukrajinském Mariupolu. V dubnu 2022 byla zatčena a obviněna z šíření nepravdivých informací. Udání na Sašu napsala návštěvnice supermarketu, důchodkyně, kterou tato akce dle její slov natolik pobouřila, že byla nucena se obrátit na prokuraturu.
Od dubna 2022 se nacházela ve vyšetřovací vazbě. V listopadu 2023 byla odsouzena k 7 letům vězení. Pobyt ve vězení má pro Sašu vážné zdravotní následky. Trpí celiakií, srdeční vadou a dalšími nemocemi, nicméně lékařská péče je jí často odpírána.


Více informací o jejím případu naleznete zde (v ruštině).


Napsat dopis

195009, г. Санкт-Петербург, ул. Арсенальная, д. 11, ФКУ СИЗО-5 УФСИН по СПб и ЛО, Скочиленко Александре Юрьевне, 1990 г. р.

Napsat Saše můžete také prostřednictvím platformy https://prisonmail.online/ (St. Petersburg and LO, SIZO-5 Arsenalka).

Pozor, i přesto, že web prisonmail.online je k dispozici v angličtině, dopisy do vězení by měly být stále v ruštině.