Protiválečné protesty v Rusku nejsou zdaleka ojedinělé

Ruský režim tvrdě pronásleduje lidi, kteří odsuzují válku proti Ukrajině. I přesto se mezi obyvateli Ruska najdou tací, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor a podporovat Ukrajinu. I když taková vystoupení zdaleka nenesou masový charakter, lze je možná o to spíše považovat za velice odvážné činy. Organizace Memorial ČR od března přináší exkluzivně přehledy ruských protiválečných protestů do českého prostředí.

Nejrůznější lidé ze všech koutů Ruska od Kamčatky po Kaliningrad se pravidelně shromažďují na veřejných prostranstvích s transparenty, malují protiválečné graffiti, nosí oblečení v ukrajinských barvách, kladou květiny k ukrajinským památníkům a dalšími způsoby vyjadřují svůj občanský postoj. Za jejich jednání jsou jim udělovány vysoké pokuty, bývají zadržování a zahajuje se proti nim správní a trestní řízení.

Dobrovolníci ruského sdružení Memorial bedlivě sledují veškeré dění a každý týden zveřejňují přehledy protiválečných protestů, které dále zpracovává také česká pobočka Memorialu. Tyto přehledy mají za cíl napomoci k dotvoření obrazu o vnitřní dynamice ruské společnosti ve válečné době a v neposlední řadě dát ve svobodném světě hlas těm, kdo nesouhlasí s politikou své země.

„Místo nářků nad minulostí musíme řešit aktuální problémy a plány do budoucna. Ano, přímo teď válku zastavit nemůžeme, ale to neznamená, že jsme bezmocní. Chci, aby se každý z vás zamyslel, co může udělat on osobně,“ uvedl v závěrečné řeči před soudem 23letý student, autor kanálu „Protestní MGU“ na Telegramu. Za publikaci protiválečných postů a výzvy k účasti na protiválečných akcích byl odsouzen k 8 letům a 6 měsícům odnětí svobody.

Postihováni a zadržováni jsou novináři, učitelé, aktivisté, civilisté i vojáci za jakoukoliv formu nesouhlasných projevů vůči ruské agresi na Ukrajině.

Každý týden budou na webu www.memorial-czechia.cz zveřejňovány aktuální informace o dílčích protestech a osudech postihovaných a už nyní zde najdete jejich přehled od letošního března.


Projekt vzniká v rámci mezinárodní spolupráce a na jeho realizaci se podílí ruský Memorial, Antidiskriminační centrum Memorial, Charkovská lidskoprávní skupina (ukrajinský Memorial) a dále pobočky Memorialu v Itálii, Francii, Německu, Polsku a Česku.