Přehled protiválečných protestů za 26. února až 4. března 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Masopustní protesty

Anonymní aktivistky z Ruska využili masopustní obyčeje, aby vyjádřily nesouhlas s válkou. Aktivistka z Vladivostoku se inspirovala pohanskou masopustní tradicí pálení figurín na znamení příchodu jara a spálila figurku z ruských novin s válečnou propagandou. Jiná aktivistka na závěr masopustního veselí spálila figurínu s obličejem Putina.

Osamělé protiválečné výstupy

Další protiválečné protesty se odehrály v Moskvě, Jekatěrinburgu, Petrohradě, Krasnodaru a Voroněži. Nápisy na plakátech: „Nevytvářej si modly! Nezabíjej! Nekraď!“; „Za mír“; „Ne válce“. Zdroje: https://t.me/ovdinfolive/18809; https://t.me/ovdinfolive/18879; https://t.me/ovdinfolive/18974; https://t.me/activatica/31253; https://t.me/ovdinfolive/18767.

Otevřený dopis

Obyvatelé města Uljanovsk napsali otevřený dopis, ve kterém odmítají, aby byla místní škola pojmenována po účastníkovi války v Ukrajině. Místo toho žáci, kolegové a známí nedávno zesnulého ředitele navrhli, aby byla škola pojmenována na jeho počest. V dopise se uvádí, že signatářům není jasné, jaké zásluhy nese účastník války Šišikov před místní školou.

Protesty u budov vojenské správy

V Tobolsku byl 15letý syn účastníka války zatčen za záměr podpálit budovu vojenské správy. Chlapec se již dříve odmítavě vyjadřoval k válce na sociálních sítích. Byl vzat na 2 měsíce do vazby.

16letý gymnazista z Petrohradu hodil lahev s hořlavou směsí ke dveřím vojenské správy města Kirovsk. Mladík byl vzat do vazby a je obviněn z pokusu o atentát.

Ve městě Sosnovyj Bor v Leningradské oblasti neznámý zapálil vojenskou správu. Budova vzplála, incident se obešel bez zranění.

V Petrohradě 25letý místní obyvatel rozbil okno vojenské správy a v budově zanechal protiválečné nápisy „Ne válce“, „Dost bylo vraždění“ a „Jak dlouho ještě budete vraždit“.

Na vojenské správě v Karačajsko-čerkeské republice místní muž sdělil policistovi, že nechce narukovat, a naopak chce vojenskou správu vyhodit do povětří. Policista muže zadržel a odvedl na vyšetřovací výbor.

Nová skladba a nová ikona

Ruský rapper Mi-GEL zveřejnil klip k protiválečné písni „Kdo zvítězil?“, ve které se zpívá: „Už rok trvá speciální operace „genocida“, ničí a krade životy stovek tisíc lidí“. Videoklip obsahuje záběry z vybombardovaného Mariupolu.

Ruská umělkyně zveřejnila fotografii ikony, vyhotovené v barvách ukrajinské vlajky. (Pozn.: nápis: „Nezabiješ“)

Rozsudky

23letého studenta, autora kanálu v Telegram „Protestní MGU“ Dmitrije Ivanova odsoudili k 8 letům 6 měsícům odnětí svobody za publikaci protiválečných postů a výzvy, aby lidé chodili na protiválečné akce. V závěrečné řeči před soudem Dmitrij vyzval Rusy, aby se nevzdávali: „Aby se naše naděje naplnily, musíme si místo pasivního pocitu vinu, upřeného do minulosti, snažit uvědomit svou občanskou odpovědnost. Místo nářků nad minulostí musíme řešit aktuální problémy a plány do budoucna. Ano, přímo teď válku zastavit nemůžeme, ale to neznamená, že jsme bezmocní. Chci, aby se každý z vás zamyslel, co může udělat on osobně. A odpověď „nic“ nepřichází v úvahu.“

V Kemerovské oblasti byl novinář Andrej Novašov odsouzen k 8 měsícům nápravných prací za posty o válce v Ukrajině na síti VKontakte. Andrejovy příspěvky obsahovaly slova jako „okupanti“, „úmyslné bombardování“, „země agresor“ a další. Andrej svou závěrečnou řeč soudu zakončil slovy: „Militaristy a falsifikátory před soud. Rusku svobodu. Ukrajině mír.“

Alexej Nečuškin z Moskvy byl odsouzen k 4 letům odnětí svobody. Před rokem přijel autem na Puškinovo náměstí a následně ho zapálil. Na autě byly nápisy „Národe, probuď se!“, „Tohle je válka“. Matka Alexeje pochází z Ukrajiny. Během své řeči u soudu Alexej vysvětlil svůj čin: „Měl jsem velký strach o příbuzné a nechtěl jsem, aby si mysleli, že jsem lhostejný k tomu, co se děje.“

Pouliční protesty

V ulicích různých ruských měst se i nadále objevují květiny, které symbolizují zármutek nad obětmi války, a protiválečné vzkazy: „Putler kaput“, „NaZvracení“, „Putin je terorista. Svobodu Rusku“, „7110 civilistů zahynulo v Ukrajině od začátku války podle údajů OSN k 29.1.2023. Rusko truchlí.“, „Únor trvá rok“, „Válku nevynuluješ“ pozn.: odkazuje k „vynulování“ volebních období Putina změnou Ústavy z r. 2021, „Nebuď Zombie“, „Do píči válku“, „Jednotné Rusko je strana moGilizace“ (pozn.: slovní hříčka pracující s podobností slov „mobilizace“ a „mogila“ = rus. hrob), „Tenhle obytný dům zničily ruské rakety. Putinova armáda každý den ostřeluje ukrajinské civilisty. Musíme to zastavit“ s fotkou zničeného paneláku v Dnipru, „Pozor, lež“ (s fotografiemi propagandistů), „V nebezpečí není vlast, ale režim! Nebraňte ho vlastním tělem! Tohle není vaše válka. Rusko jste vy!“, „Ne válce! Žádný cíl neospravedlňuje smrt dítěte“ a další.