Přehled protiválečných protestů za 26. března až 9. dubna 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Protiválečné graffiti s Ježíšem Kristem

Portál „Aktivatika“ informoval o petrohradském umělci, jenž v centru města vytvořil protiválečné grafitti. Vyobrazil ukřižovaného Krista podle obrazu španělského malíře D. Velázqueze, vojáci jsou oblečení v současných uniformách. Dílo dostalo název „Odpusť jim, neboť nevědí, co činí“ (citát z Nového Zákona). Umělec na Instagramu uvedl: „Uběhlo 2000 let, a my stále nejsme schopní přestat páchat zlo.“

Pokuty a rozsudky

Na obyvatelku Nižního Novgorordu bylo podáno trestní oznámení za diskreditaci ruské armády kvůli nálepce „BeZumie“ (pozn.: čs. šílenství, nepříčetnost) na autě.

Obyvatel Čeljabinsku Dmitrij Kronevald dostal pokutu 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun) za pokus veřejně položit květiny. Na sobě měl reflexní vestu, na níž připevnil papírky s protiválečnými hesly. Na jednom z papírků napsal: „Národ, který je schopen volby, si vždycky vybere mír.“ „Tím, co jsem udělal, jsem chtěl vyjádřit svůj názor na „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině, jelikož jsem zásadně proti veškerým vojenským operacícm v jakékoli podobě,“ vysvětlil Kronevald své chování policii.

Na bývalého ministra zemědělství Archangelské oblasti Vladimira Ličného bylo podáno trestní oznámení kvůli fotce Vladimira Putina s popiskem „vrah“. Místní média tvrdí, že ji umístil ve vchodě obytného domu.

Nadporučík Dmitrij Vasilec byl odsouzen k 2 letům 5 měsícům odnětí svobody v otevřené věznici. Dmitrij pět měsíců bojoval v Ukrajině, po dovolené napsal hlášení o odepření plnění rozkazu, následně s ním bylo zahájeno trestní řízení.

Čtyři studenty Státního divadelního institutu v Jaroslavli donutili, aby opustili školu poté, co odmítli vystupovat na akci na podporu války.

Bloger Alexandr Nozdrinov spravoval kanál Sáňa Novokubansk. V březnu 2022 ho zadržela policie. S Alexandrem bylo zahájeno trestní řízení za šíření válečných fake news. Jako příčina posloužil post s fotografií rozbombardovaného paneláku v Kyjevě s popiskem „Ukrajinská města po příchodu osvoboditelů.“

Aktivistu z Kazaně Marka Serova uznali vinným z uskutečnění neschválené veřejné akce a zatkli na 8 dní. Serov přinesl hračky, květiny a fotografie na památku obětí raketového útoku v ukrajinském Dnipru,

Na protestanstského kazatele z Uralu Eduarda Čarova bylo podáno trestní oznámení za diskreditaci armády RF kvůli protiválečným publikacím na sociálních sítích. Mimo jiné vyzýval, aby občané nechodili na vojenskou správu a nabízel těm, kdo se skrývají před mobilizací, útočiště ve svém „chudobinci“. Po sepsání trestního oznámení označil Čarov paragraf, podle kterého byl žalován, za „diskreditaci ruského fašismu“.

Žaloba navrhla trest 19 let odnětí svobody pro Romana Nasryjeva a Alexeje Nurijeva. Muži jsou obviněni ze žhářství na úřadě, spravujícím registr občanů podléhajících vojenské povinnosti v Čeljabinské oblasti. Souzeni jsou podle paragrafů o terorismu za to, že do okna úřadu vhodili molotovův koktejl. Požár uhasil hlídač. Roman Nasryjev přiznal svůj podíl na akci a zdůraznil, že neměl v úmyslu nikomu ublížit. „Jen jsem chtěl ukázat, že v našem městě ne všichni souhlasí s mobilizací a „speciální vojenskou operací“. Chtěl jsem tímto způsobem vyjádřit svou pozici, aby můj hlas byl slyšet,“ vysvětlil Nasryjev.

Obyvatelka Voroněže Viktorija Kočkasovová byla zadržena za karikaturu ruských propagandistů. Aktivistka vystoupila na Sovětském náměstí s plakátem, na němž byli vyobrazeni Vladimir Solovjov, Margarita Simoňjan a Olga Skabejevová.

„Bránit svou vlast v cizí zemi je zvláštní forma schizofrenie“. Za tento komentář na síti VKontakte bylo na 60letého důchodce z Nižgorodské oblasti podáno trestní oznámení podle paragrafu o diskreditaci ruské armády.

Kvůli postům na sociální síti „Odnoklassniki“ bylo na obyvatele Tomska sepsáno trestní oznámení za diskreditaci armády, byl mu zabaven telefon a počítač. 24. března ozbrojenci provedli u Michaila Molodcova domovní prohlídku, zabavili mu techniku a odvezli ho na stanici. Tam proti muži sepsali trestní oznámení za posty o okupaci ukrajinských území.

Novinářka Ela Znamenská dostala pokutu za stream s názvem „Vaše udání má pro nás velkou váhu“ (pozn.: parafráze věty „Váš hlas má velkou váhu“). Znamenská byla uznána vinnou ve věci diskreditace ruské armády za své výroky „vrátí se s pocitem úplné beztrestnosti“, „posílají domů, co nakradli“, „kvůli něčím ambicím stovky smrtí, my se tam jako snažíme něco denacifikovat“ a „trápí mě, že oficiální ruské zdroje jsou fake“. Novinářka se domnívá, že udání napsal jistý veterán „speciální vojenské operace“, který se obrátil na poslance Alexandra Hinsteina. Ten přeposlal udání přímo na Roskomnadzor.

„To je mi divadýlko! Radši byste měli vrátit kluky domů!“ Těmito slovy okomentovala slavnostní setkání mobilizovaných na jakutském letišti náhodná kolemjdoucí. Dostala pokutu 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun) za diskreditaci ruské armády.

„Tohle šílenství je potřeba sabotovat na všech úrovních. Ať jedou ti, kdo jsou připraveni umřít za Putinovy psychózy, ostatní nechte na pokoji“; „Problémy Donbasu jsou v Kremlu. Jestli chceš, aby nemuseli žít po sklepích, tak je potřeba vzít Kreml útokem, a ne posílat chlapy, aby umírali za Putinovy žvásty“; „Lidé by neměli umírat kvůli chorobným fantaziím diktátorů“. Za tyto a jiné komentáře v diskusích o mobilizaci bylo proti Vasiliji Bolšakovovi z města Kasimov zahájeno druhé trestní stíhání za opakovanou diskreditaci armády. První stíhání bylo zahájeno kvůli vtipu o ústupu z Chersonu.

Protiválečné osamělé protesty

Dne 27. března aktivistu Olega Šutkova zadrželi za plakát „Obejmi mě, jestli jsi proti válce“ na městském nábřeží v Samaře.

Dne 27. března na Puškinském náměstí v Moskvě zadrželi Lva Sokolova, který protestoval s plakátem „Každý, kdo omlouvá prolitou krev, by měl být připraven prolít svou vlastní. V. Vysockij“.

Dne 28. března protestujícího s plakátem „Ne válce. Chci, aby můj táta žil“ zadrželi ve městě Železnodorožnyj v Moskevské oblasti.

Dne 30. března ve městě Rjazaň zatkli protestujícího s plakátem „Zatkni mě, jestli jsi proti válce“. Protestoval na náměstí Vítězství.

Dne 3. dubna v Sevastopolu zadrželi 58letou ženu za proukrajinské nápisy. Důchodkyně zanechávala nápisy v průběhu několika posledních měsíců, aby vyjádřila svůj nesouhlas s válkou v Ukrajině a „z jiných politických důvodů.“

Dne 4. dubna v ulici Ochotnyj Rjad v Moskvě zadrželi Vladimira Jermakova s plakátem „Ne válce“. Ruský server OVD-Info o tom informoval sám protestující.

Dne 5. dubna podle informací RusNews na Kutuzovském prospektu v Moskvě zadrželi řidiče auta s nápisy „Ne válce!“. Zadrženým je restaurátor Igor Polev.

Jiné

V Krasnodaru a v Soči zrušili koncerty zpěváka Valerije Meladze. Už dříve byly odvolány koncerty, které se měly konat v sedmi dalších ruských městech. Umělec nejednou vyjádřil svou protiválečnou pozici. 24. února 2022 zveřejnil video, ve kterém vyžadoval od ruské vlády, aby ukončila válečné akce v Ukrajině.

Koncert pianistky Poliny Osetinské ve městě Perm byl zrušen. Umělkyně se opakovaně stavěla proti válce. Předtím se ozbrojenci pokusili překazit její koncert v Moskvě.