Přehled protiválečných protestů za 19. až 25. března 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Osamělé a pouliční protesty

V Petrohradě se uskutečnily protesty u památníku Černyševského a na Moskevském náměstí. Aktivisti drželi plakáty „Mír, ne válka“.

Policie předčasně ukončila prezentaci komixů Saši Skočilenkové, která byla v Moskvě naplánovaná na 19. března. Hodinu a půl po zahájení na místo vtrhlo 8 příslušníků policie, zatkli návštěvníky a přikázali jim lehnout si na podlahu obličejem dolů. Ozbrojenci se snažili donutit zatčené, aby zpívali patriotické písně. Dobrovolníci informují, že ve policejním antonu zadržené bili.

Umělkyně Saša Skočilenková je ve vazbě za údajné šíření fake news o ruské armádě od jara 2022. Soud jí opět prodloužil vazbu až do 10. července. Pobyt v cele má pro Sašu vážné zdravotní následky.

V Kazani aktivista uskutečnil osamělý protest na hlavní ulici města – Baumannově pěší zóně. Vyšel s plakátem „Nehoupejte s tou loďkou, naší kryse je špatně“. Aktivistu převezli na policejní stanici k výslechu, stíhání proti němu zahájeno nebylo.

Každá pátá akce na území Ruska má protiválečné zaměření. Akcí na podporu války a režimu je 4,5krát méně než proti nim. Téměř polovinu akcí tvoří osamělé protesty, pouze 1 z 5 akcí má více než 10 účastníků. Většina protiválečných akcí je iniciativou zdola, tedy místních obyvatel, naopak provládní akce většinou organizují politici nebo pravicově extrémistické Národně-osvobozenecké hnutí. Dané závěry vyplývají z průzkumu nezávislého investigativního webu “Důležité příběhy” (rus. Važnyje istorii), který získal data uniklá z Hlavního radiofrekvenčního centra Roskomnadzoru. Regionem s největším počtem protestů je Chabarovský kraj (Dálný východ), na druhém místě je Petrohrad, o třetí příčku se dělí Moskva a Baškortostán (jižní Ural). Statistika ovšem neobsahuje zdaleka všechny protesty, část z nich Roskomnadzor ponechal bez povšimnutí (podle dat Federálního antimonopolního úřadu).

Žhářství na budovách vojenské správy

Ve městě Svobodnyj v Amurské oblasti už podruhé vzplála budova vojenské správy. Místní noviny se o příčinách požáru nezmiňují, přičemž v regionu platí nepsaný zákaz FSB mluvit o protiválečném žhářství. Vojenskou správu ve Svobodném se pokoušeli zapálit už v září 2022.

V Leningradské oblasti byl zatčen 20letý student Vladislav Šitikov, podezřelý ze žhářství na budově vojenské správy. Vyšetřovatelé se domnívají, že v noci 26. února hodil do okna Molotovův koktejl. Šitikov čelí trestnímu stíhání dle paragrafu o úkladném ničení majetku, hrozí mu do 5 let odnětí svobody.

První člověk, který byl v Rusku obviněn z podpálení vojenské správy, Kirill Butylin, byl 15. března odsouzen k 13 letům vězení se zvýšenou ostrahou.

Olega Važdajeva, který byl rovněž obviněn ze žhářství na vojenské správě, ozbrojenci mučili proudem a dušením , bili ho a snažili se na něm silou vynutit přiznání o financování ze strany Ukrajiny. Advokát Olega informuje, že jeho klient nátlaku podlehl a přiznal se. Važdajev byl nejprve obviněn z úmyslného ničení majetku, poté mu bylo obvinění změněno na spáchání atentátu.

Město mluví

Prostředkem protiválečného odporu jsou i nadále protiválečné mince a bankovky. Podle zákona jsou bankovky platné nehledě na nápisy. Příklady vzkazů na ruských bankovkách: „200 rublů, Putinova válka znamená smrt a bídu“, „Všechny peníze šly na válku“, „Ceny rostou kvůli válce“, „Tohle je protiválečná bankovka. Teď si budete muset připomenout, že Rusko začalo agresivní bratrovražednou válku a Putin nám krade budoucnost.“

Uběhl rok od počátku „Viditelného protestu“. Před rokem mládežnické hnutí Vesna (čs. Jaro) zahájilo projekt pouliční protiválečné agitace a založilo kanál na Telegram, kam může každý účastník poslat fotografie. Za rok protestu kanál nasbíral na 30 tisíc fotek z více než 220 měst a obcí. Vesna vytvořila příručku, v níž radí, jak účinně a bezpečně agitovat.

Potírání svobody

Dne 21. března se v Moskvě uskutečnily domovní prohlídky u spolupracovníků Memorialu a byla vyrabována kancelář organizace v ulici Karetnyj rjad. Po skončení domovních prohlídek pracovníky Memorialu odvezli k výslechu, mnohým zabavili techniku, dokumenty, věci se symbolikou Memorialu. Proti jednomu z memoriálníku, Olegu Orlovovi, bylo zahájeno trestní stíhání ve věci opakované diskreditace ruské armády.

Basmannyj okresní soud v Moskvě distančně zatknul blogera a politika Maxima Katze. Je obviněn z šíření fakeů o ruské armádě.

Soud v Archangelsku distančně zatkl studentku Olesju Krivcovovou, která emigrovala do Litvy. Hrozí jí až 10,5 roku odnětí svobody za stories o výbuších na Krymském mostu a sdílení postu s kritikou shromáždění na podporu připojení Luhanské a Doněcké LR, Záporoží a Chersonu k Rusku. 15. března vyšlo najevo, že Krivcovové se podařilo utéct z domácího vězení a opustit Rusko.

Student z Murmansku Arťom Konstantinov, který otevřeně demonstroval svůj protiválečný postoj, zmizel po výhružkách ze strany policie. Nedávno vyšlo najevo, že se s ním rodina a přátelé už přes 2 měsíce nemohou spojit. V říjnu 2022 Arťom řekl nezávislému zpravodajskému webu 7x7, že se s kamarádem z Ukrajiny účastnil videokonferencí na Zoom, během nichž pouštěl projevy Zelenského. Policie mu hrozila trestním stíháním za separatismus, extremismus a diskreditaci armády.

Muž z Iževsku dostal pokutu 30 tisíc rublů (asi 7.5 tisíc korun) za to, že polil červenou barvou plakát s písmenem Z, umístěný v centru města. Muž uskutečnil protest 24. února, na výročí začátku války.

Obyvatele Jaroslavli zatkla policie a obvinila z podněcování terorismu kvůli jeho komentářům na síti VKontakte. Na videu, zveřejněném v kanálu na Telegram, je vidět, jak se zadržený muž přiznal, že „psal komentáře, v nichž vyzýval k odporu vůči prezidentu RF Vladimiru Putinovi a také vůči speciální vojenské operaci“. Co se s mužem stalo po zatčení prozatím není známo.

Učitel z Kurska půjde před soud za diskreditaci armády na základě udání svého žáka. Ten nahrál protiválečné výroky vyučujícího na diktafon, záznam soudu předal otec chlapce.

V Jakutsku dostal předseda místní pobočky strany Jabloko Anatolij Nogovicyn pokutu za video, ve kterém vyzýval Rusy, aby se neúčastnili války proti Ukrajině. Soud potvrdil, že Anatolij je vinen z veřejných vystoupení, která měla za cíl diskreditovat Ozbrojené síly Ruské Federace.

Novinářku z Barnaulu Mariju Ponomarenkovou, která byla dříve odsouzena za „fake news o ruské armádě“, ve vazbě zbili a poslali na tři dny do psychiatrického zařízení. V únoru byla novinářka odsouzena k 6 letům vězení za post o vybombardování divadla v Mariupolu.

V Petrohradu policisté v noci vtrhli domů k protiválečným aktivistům, matce se synem. Ozbrojenci jim oznámili, že identifikovali syna na záběrech z bezpečnostních kamer, na nichž vylepuje protiválečné letáky. 24. března kolem půlnoci byli oba aktivisté převezeni na policejní stanici Kronštadtského rajónu Petrohradu. Asi ve 3 hodiny ráno byli propuštěni. Oba čelí obvinění z diskreditace akcí ruské armády.

V Jekatěrinburgu nazítří po prohlídkách v moskevském Memorialu vzplála budova, kde sídlila místní pobočka organizace Memorial. Část prostor v budově patří dobročinnému Jelcinově fondu, jekatěrinburgský Memorial se sem přestěhoval nedávno.

Omská rapová kapela GROT se potýká s odmítnutím a bojkotem koncertů kvůli svým protiválečným postojům. Skupina vystupuje proti válce v Ukrajině od roku 2014. Členové kapely se nachází v Rusku a nedávno vydali několik protiválečných skladeb.