Přehled protiválečných protestů za 12. až 18. března 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Osamělé protesty

Dne 13. března byla na Rudém náměstí v Moskvě zadržena Lidija Bejn za plakát s citátem: „Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla. G. Orwell 1984.“

Dne 13. března uskutečnila aktivistka protest v centru Moskvy. Do řeky pustila symbol Ukrajiny Tryzub a nápis „PTN PNCH“ (pozn.: zkratka pro Putin, pošol nachuj, česky Putine, jdi do prdele“). Tečky a čárky, které nápis obklopují, představují slovo „Chujlo“ (čs. Čurák) zapsané morseovou abecedou.

Dne 15. března v byla v Samaře zadržena aktivistka Alexandra Zemljakova .V rukou držela plakát se slovy „Ne válce“.

Dne 18. března obyvatel sibiřského Omsku Jurij Korobejnikov vyšel na místní náměstí s plakátem „Navalnyj, nevzdali jsme se. Ne válce.“ Policie ho zadržela a odvezla na stanici.

Dne 18. března policie sepsala trestní oznámení na sedmnáctiletého Olega Blagova za údajnou diskreditaci ruské armády. Příčinou se stala jeho protestní akce na Rudém náměstí, kde stál s plakátem ve znění „Trestní zákoník RF, §354: „Veřejné podněcování agresivní války“. Já Trestní zákoník respektuji, a vy?“

Dne 19. března si v Iževsku dvacetiletý podnikatel Nikita stoupl ke Kirovově parku s plakátem, na kterém nabízel objetí všem, kdo jsou proti válce. Mnozí na výzvu reagovali a s Nikitou se objímali. Potom zasáhla policie a odvedla mladíka na stanici.

Dne 19. března na Palácovém náměstí v Petrohradě ozbrojenci zadrželi Lva Sokolova za plakát „Tak už se nehádejme/Buďme kamarádi“(pozn.: kultovní fráze z dětského animovaného seriálu). Policisté ho odvedli do antonu, ohledali a vyslýchali ohledně práce, vojenské služby a jeho vztahu k válce.

Květiny k památníkům

Dne 18. března večer několik lidí přineslo květiny k památníku Lesji Ukrajinky na Ukrajinském bulváru v Moskvě. Policie jim zkontrolovala doklady a vyzvala je, aby se neúčastnili žádných „nepovolených akcí“. Druhá skupinka nelhostejných lidí dorazila o něco později a položila k památníku modro-žluté květiny.

Květiny a plakát „Ne válce!“ už třetím týdnem leží u Soloveckého kamene proti budově FSB na Lubjance.

Město mluví

Protiválečné publikace na sociálních sítích

Důchodci z Tomské oblasti Vladimiru Volninovi byla udělena pokuta ve výši 40 tisíc rublů (12 tisíc Kč) podle paragrafu o diskreditaci armády. Důvodem byly jeho protiválečné posty na sociální síti „VKontakte“, mimo jiné video „Putin není Rusko…Ne válce“ a post propagující flash mob „Putine, odejdi“.

Na obyvatelku Sevastopolu Darju Karatovovou bylo sepsáno trestní oznámení dle paragrafu o diskreditaci ruské armády. Příčinou posloužily protiválečné komentáře na síti Telegram a kritika oslav na počest „připojení“ Krymu k Rusku.

Fotografie nákladního auta s komentářem „Rašisti/Rusáci míří na jatka“ a výzva vyhazovat do povětří vojenská vozidla označená písmenem Z se staly důvodem pro stíhání dvacetiletého obyvatele města Kaluga, Pavla Žoltikova. V prosinci 2022 mu byla vyměřena pokuta ve výši 240 tisíc rublů (71 500 Kč) podle paragrafu o podněcování terorismu.

K nepodmínečnému trestu 6,5 a 7 let odnětí svobody byl odsouzen pár z Tverské oblasti, Ludmila Razumovová a Alexandr Martynov. Čelí obvinění podle paragrafů o vandalismu a válečných fake news. Trestní řízení bylo zahájeno kvůli postům na síti „Odnoklassniki“ (Spolužáci) a protiválečným nápisům na zdech budov v Tverské oblasti.

Ve městě Toljatti odsoudili aktivistu Andreje Balina k 7 letům vězení na základě 6 postů o válce v Ukrajině. Byl shledán vinným podle paragrafu o fake news. Balin byl zatčen v soudní síni, před tím se nacházel na svobodě pod podmínkou, že neopustí zemi.

Dne 14. března byla v Jaroslavli zadržena a vyslýchána Světlana Zotovová, matka Valerije Zotovové, kterou dříve obvinili z toho, že se pokusila podpálit středisko shromažďující hmotnou pomoc pro mobilizované. Vedení Ministerstva vnitra Světlaně sdělilo, že proti ní bylo zahájeno trestní stíhání za podněcování k terorismu. Toho se údajně dopustila ve dvou komentářích na sítích, z nichž jeden obsahuje slova „Rusové“ a „jaderné zbraně“.

„Koho že to bránil? Svoji rodinu? Mámu?“ – za tento komentář o smrti vojáka v Ukrajině dostala obyvatelka Almetěvsku (Tatarstán) pokutu ve výši 30 tisíc rublů (asi 9 tisíc Kč), podle paragrafu o diskreditaci ruské armády.

Obyvatel Anžero-Sudžensku Sergej Arslanov dostal pokutu 360 tisíc rublů (asi 107 tisíc korun) dle paragrafu o podněcování terorismu kvůli postům na sociální síti „VKontakte“.

Dne 15. března ráno u obyvatele města Lobňa Anatolije Roščina provedli domovní prohlídku na základě obvinění z opakované diskreditace armády. Roščin publikoval posty na „VKontakte“, mluvil o fašistické politice a vojenské agresi. Byla mu zabavena veškerá technika a ukrajinská vlajka, byl převezen na vyšetřovací výbor města Chimki.

Obrazy pod podezřením

Protiválečné obrazy 77leté umělkyně Jeleny Osipovové byly odeslány na přezkoumání. Podle silových orgánů obsahují nápisy na části z nich „lživé informace“ o ruské armádě. V únoru bylo 19 děl Osipovové zabaveno během výstavy „Mírový art-protest“, která se konala ve štábu politické strany Jablko. Policisté tehdy vysvětlili svůj zásah tím, že byli upozorněni na zaminované obrazy a „náhodou“ si všimli děl, která následně zabavili.

Zastrašovací akce v barech

V pátek 17. března do moskevských barů Underdog a La Virgen vtrhla policie a zatýkala návštěvníky. Ozbrojenci tvrdili, že zásah je spojen se „sponzorováním ukrajinské armády“. S sebou měli palici a paralyzéry. Na policejní stanici Basmannyj zadržené vyslýchala FSB. Informační agentura „Agentstvo. Moskva“ zveřejnilo video, na kterém ozbrojenci donutili zpívat návštěvníky baru Underdog píseň Břízy od provládní kapely Ljube.

V červenci 2022 bylo zakladatelům barů Underdog a La Virgen Taqueria vyhrožováno poté, co zveřejnili oznámení o dobročinném prodeji vinylových desek na podporu dobrovolnické skupiny Kyiv Angels. Později majitelé podniků informovali o pokusu nabourat se do účtu La Virgen Taqueria, kde byl post zveřejněn. Výtěžek prodeje byl nakonec věnování dobročinné organizaci, jež se věnuje záchraně psů.

Různé

V moskevském metru 17. března zadrželi Jurije Samojlova za protiválečné posty, a to na základě udání spolucestujícího. Pasažér nahlížel Jurijovi do telefonu a poté zavolal policii. Ozbrojenci prozkoumali obsah telefonu a objevili obrázky, které „diskreditují ruskou armádu“. Jurije převezli na 7. oddělení policie, dohlížející na pořádek v metru. Tam mu zabavili telefon a sepsali trestní oznámení za výrobu a šíření extremistických materiálů. Později okresní soud čtvrti Čerjomuški odsoudil Samojlovova k 14 dnům vězení, které se odpykává ve městě Sacharov.

Administrativnímu řízení čelí 40letý Alexandr Š. z města Sarov za to, že v kostele v Nižgorodské oblasti pronesl heslo „Sláva Ukrajině“. Farníci dosvědčují, že proukrajinské heslo vykřikl 11. března v chrámu sv. Jóba.

Kalužská policie zadržela Ivana Jepichina. Údajně vylepil protiválečné letáky v obci Tovarkovo. Na nich je ruský režim označován za fašistický a Krym za část Ukrajiny. Policie obvinila Jepichina z podněcování k extremismu a propagandy terorismu.