Přehled protiválečných protestů za 10. až 16. dubna 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Během koncertu skupiny Naiv v Moskvě sólista, Alexandr „Čača“ Ivanov vyšel na scénu v tričku s nápisem „Máša Moskaljova“ a popsal divákům, s jakým pronásledováním se potýká Mášina rodina. „Přátelé, uvědomte si, jak otřesné je to, co se stalo Máše s a její rodině kvůli obrázku, který namalovala v hodině výtvarky,“ prohlásil hudebník na scéně. Hlediště odpovědělo aplausem a skandováním „Do prdele válku!“

Více o příběhu Máši Moskaljovové, která ve škole namalovala protiválečný obrázek, načež jejího otce zatkli za „opakovanou diskreditaci ruské armády“ a odsoudili ke dvěma letům vězení, si můžete přečíst zde.

Žhářství na vojenských správách

Hudebníci z města Bakal (Čeljabinská oblast) Alexej Nurijev a Roman Nasryjev byli odsouzeni k 19 letům odnětí svobody. Obžaloba tvrdí, že vhodili několik Molotovových koktejlů do okna městského úřadu. V budově se nacházela kancelář spravující registr občanů, podléhajících branné povinnosti. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Nasryjev u soudu řekl, že chtěl svým činem vyjádřit nesouhlas s válkou v Ukrajině a mobilizací. V minulosti Nurijev pracoval na ministerstvu pro mimořádné události, Nasryjev v oddílu náležícím k Národní gardě RF.

Žákyně 11. třídy z Kazaně Adelja byla odsouzena k 2 letům podmínečně za pokus o podpálení vojenské správy. Dívka svůj čin vysvětlila jako protest proti válce v Ukrajině a mobilizaci.

V republice Komi byla za pokus podpálit vojenskou správu zatčena 61letá žena. Do budovy hodila dva Molotovovy koktejly, ale hlídkující policista si jí všiml a zadržel ji. Budova nakonec ani nezačala hořet. Žena se nachází v rukou policie, chystá se proti ní trestní stíhání podle paragrafu o teroristickém činu (od 10 do 15 let vězení).

Obyvatel města Šuja v Ivanovské oblasti, Dmitrij Ljamin, byl odsouzen k 8 letům vězení za pokus o podpálení vojenské správy. Ve věznici musí podstoupit nucenou psychiatrickou léčbu. Obžaloba tvrdí, že Ljamin v březnu 2019 vhodil do okna budovy Molotovův koktejl, láhev rozbila jen vnější okenní tabulku, nedopadla dovnitř. Požár rychle uhasili. Ljamin byl zatčen den po incidentu. Nejprve ho obvinili z pokusu o poškození majetku, ovšem později byl případ překvalifikován na pokus o atentát.

Protiválečné graffiti s Ježíšem Kristem

Moskevský aktivista Nikolaj Koroljov se obrátil na Ministerstvo vnitra RF a požádal, aby prošetřilo zamalování petrohradského graffiti s vyobrazením Ježíše Krista. Koroljov se domnívá, že zničení díla v den, kdy křesťané slaví květnou neděli, je urážkou citů věřících. Aktivista zdůraznil, že svou stížnost úmyslně napsal jako „haluz“.
Grafitti vytvořil petrohradský umělec vano_bohomaz u příležitosti velikonočního týdne. Dílo neslo název „Odpusť jim, neboť nevědí, co činí.“

Protiválečný protest na zdech

V městě Tichvin v Leningradské oblasti neznámí aktivisté vylepili „holubice míru“.

V Petrohradě se při příležitosti Dne kosmonautiky objevilo nové dílo art-skupiny Jav‘ (čs. Skutečnost). Text na plakátu zní: „Proč neposíláme rakety radši sem?“

Tajné hnutí odporu na internetu

Lidskoprávní aktivistka Irina Jacenko se všimla nenápadného protestu programátorů ve státních službách a okomentovala ho na svém facebookovém profilu: „Teď už o tom snad můžu napsat. Protože už to zmizelo. U moskevských soudů pracují (nebo pracovali?) programátoři pacifisté. Když jste hledali případy podle paragrafu 207.3 (šíření lživých informací o ruských ozbrojených silách), odkaz ještě donedávna vypadal takhle >>, na konci byl hashtag #makeartnotwar. Teď hashtag zmizel, ale odkaz je stále aktivní, sami si to můžete vyzkoušet. Ani nevíte, jak mě hřeje u srdce myšlenka na toho neznámého programátora/programátorku, který připojil hashtag #makeartnotwar k odkazu na ty nejprasáčtější soudní případy putinovského Ruska. Doufám, že je v pořádku.“

Velikonoční protiválečný protest

V den pravoslavných Velikonoc protiváleční aktivisté pověsili modro-žluté stužky a kraslice na strom u kaple Alexandra Něvského ve městě Ivanovo. Nedaleko od kaple sídlí městské zastupitelstvo. Mezi stužkami v ukrajinských barvách visí i zelené stužky, symbolizující ruský protiválečný protest, a bílé stužky s nápisy „mír“ a „svoboda“.

Jiné

Proti bývalé moskevské zastupitelce Anastasiji Brjuchanovové bylo zahájeno trestní stíhání podle paragrafu o „fake news“. Příčinou posloužilo video z prosince, na kterém Brjuchanovová vyprávěla o válečných zločinech v Buče. Maximální sazba za „fake news“ je 15 let odnětí svobody.

Dne 5. dubna obyvatelka Moskvy dostala pokutu 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun) podle paragrafu o „diskreditaci ruské armády“. Týden před tím se žena v kavárně dostala do sporu s mužem, který se agresivně vyjadřoval o Ukrajincích. Ten nafilmoval část jejich hádky na telefon, načež zavolal policii.

Novinář nezávislého zpravodajství RusNews a autor kanálu na Telegram „Čestné Koroljovské!“ (pozn.: podle města Koroljov v Moskevské oblasti) Roman Ivanov se nachází v cele předběžného zadržení do 10. července. Ivanov čelí rovnou třem obviněním z „fake news“ o ruské armádě za své posty na kanálu v Telegram.

V Chabarovsku FSB 11. dubna zatkla muže, který dle slov policie posílal peníze ukrajinské armádě. Čelí obvinění z vlastizrady. Dříve policie informovala o zadržení obyvatele Sachalinu, který se údajně pokoušel odjet ze země a zapojit se do bojů na straně ukrajinské armády.

V Krasnodaru na žádost předsedy místní buňky ultrapravicového hnutí Cařihrad, Nikity Izjumova, zrušili vystoupení skupiny Shortparis, naplánované na 18. dubna. Svou žádost o zrušení koncertu odůvodnil tím, že skupina se vyslovila proti válce a její frontman Nikolaj Komjagin vyjádřil podporu Volodymyru Zelenskému, účastnil se protiválečné demonstrace v Petrohradě.