Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.
Osamělé protesty
Ve Voroněži zadrželi demonstrantku Viktoriju Kočkasovovou, která stála u památníku Ivana Nikitina s plakátem „Všechno nejlepší, milé dámy“.
Ve městě Nalčik po protiválečném protestu s plakátem „Ne válce“ na 5 dní zadrželi Pavla Ulibegova podle paragrafu „diskreditace armády“ a „odepření poslušnosti policii“.
Osmého března v Moskvě vedle budovy Centrálního telegrafu zadrželi protestující Olgu Demidovovou s plakátem „Nepotřebujeme kytky. Potřebujeme mír!“. Aktivistka vysvětlila, že akce měla za cíl vyvolat reflexi o významu Mezinárodního dne žen v kontextu současného dění.
Soud v Samaře udělil místnímu obyvateli Vladimiru Avdoninovi pokutu ve výši 45 tisíc rublů (asi 13 tisíc Kč) dle paragrafu o diskreditaci armády. 24. února Vladimir protestoval s plakátem „Ne putinskému teroru!“
V Ufě soud udělil pokutu 30 tisíc rublů (asi 8 700 Kč) 24letému Klimovi Ptašinskému podle paragrafu o diskreditaci armády. 13. ledna byl zatčen s plakátem „Zastavte invazi do Ukrajiny“, vedle místa, kde se měla odehrát recepce prezidenta RF v den Putinovy návštěvy Ufy.
Další formy „diskreditace“
V Ufě policisté zadrželi místního Kirilla Rusakova za vylepování protiválečných samolepek a nápisů na odpočívadle u jeho bytu.
Okno nezávislého petrohradského knihkupectví „Všichni jsou svobodní“ [někdo proděravěl]https://www.instagram.com/p/CppKzDPNDeR/, pravděpodobně kulkou. Na okně byl vyvěšen nápis “Mír pro celý svět” (pozn.: rus. Miru mir), který nejspíš vandala vyprovokoval. Pracovníci obchodu událost okomentovali: “Těžko uvěřit, že existují lidé, kterým se natolik příčí život v míru.”
Machmudu Achmedovovi z Neftekumského rajónu města Stavropol udělili pokutu ve výši 30 tisíc rublů kvůli profilové fotce na WhatsApp . Soud dospěl k závěru, že pacifistický obrázek a nápis na Achmedovově profilovce diskreditují ruskou armádu.
Něvský okresní soud v Petrohradě udělil pokutu 30 tisíc rublů (asi 7.5 tisíc korun) Andreji Makedonovovi dle paragrafu o diskreditaci armády. Příčinou se stal nápis „Ne válce“ na informační nástěnce jeho domu.
Ve Volgogradské oblasti soud vyměřil pokutu 10 tisíc rublů (asi 3 tisíce korun) 20leté blogerce Tusje (vl. jm. Natalija Zemljanuchina) za „podněcování nenávisti či zášti“. Dívka zveřejnila v chatu na Telegram screenshoty konverzace s její kamarádkou z Ukrajiny.
Městský soud v Pjatigorsku udělil pokutu 30 tisíc rublů (asi 7.5 tisíc korun) Jeleně Kabakovové, docentce katedry informačně-komunikačních technologií, matematiky a informační bezpečnosti na místní univerzitě, za „diskreditaci armády“. Během výuky ukázala studentům fotografii svých příbuzných, kteří žijí v Ukrajině, a bavila se o válce se studentem, jehož otčím byl mobilizován. Na webových stránkách soudu jsou uvedeny některé fráze, jež docentka pronesla: „Proč jezdit vraždit civilisty na Ukrajinu, já jsem tady, střílejte do mě“, „Radši si měl odsedět 10 let za vyhýbání se mobilizaci než jet vraždit civilisty.“
S Dmitrijem Bojevem z města Vladikavkaz bylo zahájeno správní řízení kvůli postu na sociální síti Odnoklassniki (Spolužáci). Podle soudu v něm srovnával písmeno „Z“ se symbolikou Třetí říše. V únoru dostal Bojev pokutu.
V Tulské oblasti soud udělil pokuty v celkové výši 41 500 rublů (asi 12 tisíc korun) místní obyvatelce Irině Terechovové na základě komentářů na síti Odnoklassniki (paragraf o diskreditaci armády).
Na poslance Ivanovského okresního zastupitelstva za komunistickou stranu, Vladimira Ljubimova, bylo podáno trestní oznámení za diskreditaci armády . Na síti VKontakte zveřejnil ruskou vlajku s nápisem „mobilizace mužů, vdovizace žen, sirotizace dětí“.
V hale příletů letiště Vnukovo zadrželi režiséra a profesora filmové školy Artura Aristakisjana. Policie mu zabavila osobní věci, telefon a odvezla ho na stanici, od té doby se s Arturem není možné spojit. Nedávno byly zveřejněny posty týkající se Moskevské mezinárodní univerzity, na které učil i Artur. Vedení a učitelé školy jsou obviňováni z propagace „nepratiotismu“. Za Aristakisjanovi nepřítomnosti se policie pokusila proniknout do jeho bytu.
Právo nezabíjet
20 ruských vojáků z 126. brigády pobřežní obrany Černomořské flotily podalo výpověď na základě výhrady svědomí, ale jejich požadavek byl zamítnut.
Vojenský lékař a poručík zdravotnické služby z Murmanské oblasti Denis Vasiljev, odmítl jet na Ukrajinu, načež proti němu bylo zahájeno trestní stíhání za odmítnutí účasti v bojových operacích. Lékaři hrozí od 2 do 3 let odnětí svobody.
Veterinář a otevřený odmítač mobilizace z Petrohradu Evgenij Ljubovenko popsal, jak se chránit před mobilizací pomocí žádosti o civilní službu. V návaznosti na to dostal výpověď.
Akce „zaměřené na cíl“
V Novosibirsku podpálili místo sběru materiální pomoci pro mobilizované.
Obyvatelka města Anapa se pokusila podpálit bankovní pobočku za výkřiků „Sláva ozbrojeným silám Ukrajiny“. Ženu zadrželi a bylo proti ní zahájeno stíhání za drobné výtržnictví.
Na letecké základně ve městě Arťom v Přímořském kraji partyzáni spálili bojové letadlo.
V Burjatsku neznámí pachatelé poničili železnici.