Prohlášení redakce DOXA k zatčení svých čtyř redaktorů

19. duben 2021 | Zdroj: 

Český Memorial

Český Memorial odsuzuje zatčení čtyř redaktorů ruského nezávislého studentského časopisu DOXA. Publikujeme proto český překlad prohlášení redakce DOXA, s nímž se plně ztotožňujeme.

14.dubna v 6 hodin ráno přišla do redakce nezávislého média DOXA v Moskvě policie vykonat domovní prohlídku. Bezpečnostní složky následně přišly také do bytu ke čtyřem editorům DOXY: k Armenu Aramjanovi, Natalii Tyškevičové, Vladimiru Metelkinovi a Alle Gutnikovové, a také do bytu rodičů dvou editorů. Po prohlídce byli novináři zadrženi a odvezeni k výslechu na vyšetřovací komisi.

Všichni editoři byli obviněni podle článku 151.2 ("Účast nezletilých na nebezpečných činnostech”), maximální trest zde činí tři roky vězení. Důkazem provinění redaktorů je podle vyšetřovatelů video, ve kterém novináři DOXA poukazovali, že vyloučení z univerzity za účast na akcích na podporu Alexeje Navalného je nezákonné. Toto video museli poté na žádost Roskomnadzoru (Federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií) odstranit. S požadavkem redakce přesto zpětně nesouhlasí: podle našeho názoru ve videu nebyly žádné výzvy k protiprávnímu jednání, pouze se uvádělo, že mladí lidé by se neměli bát vyjádřit svůj názor. DOXA už podala vůči tomuto rozhodnutí žalobu na Roskomnadzor a v nejbližší době by se měl konat soud.

14.dubna všem čtyřem obviněným soud prozatímně nařídil na 2 měsíce (tj. do závěrečného verdiktu soudu) omezení v podobě zákazu některých aktivit: redaktoři DOXA musí být doma od 00:00 do 23:59, je jim také zakázáno používat jakékoli komunikační prostředky včetně internetu, a komunikovat pak mohou pouze s blízkými příbuznými a právníky.

DOXA je nezávislé médium o současném akademickém světě i ruských univerzitách. Za poslední čtyři roky DOXA zpracovala četné příběhy z vysokých škol (ruských i zahraničních), obhajovala práva studentů ve spolupráci s lidskoprávními organizacemi, vedla přenosy ze soudních síní a zveřejnila desítky investigativních materiálů.

Redakce DOXA je přesvědčená, že tato zatčení jsou nezákonná a jsou politickým stíháním. Tlak kterému komunita ruských novinářů v poslední době čelí, je bezprecedentní, ale naši práci nezastavíme. Budeme i nadále pokrývat příběhy důležité pro mladou generaci, i pokračovat hájit svá práva.

Jsme velmi vděční za podporu, kterou jsme obdrželi od našich kolegů z mnoha médií a organizací. Jsme přesvědčení, že tyto zkoušky bez pomoci a solidarity nezvládneme. Žádáme vás proto, abyste sdíleli náš příběh - publicita a pozornost nám nyní velmi pomohou. Můžete také podpořit DOXU tím, že přispějete finančním darem, který nám pomůže zrychlit osvobození našich přátel. Pokud chcete přispět, použijte prosím náš Patreon - je to nutné, jelikož podle ruské legislativy nemůžeme přijmout financování ze zahraničí prostřednictvím jiných služeb.

(#мытожеdoxa)
(#jsme take DOXA)

Media coverage of the arrest (EN):

CNN
Reuters
The Moscow Times
Meduza
Amnesty International
The Associated Press

More about us (EN):

BBC (video)
The Telegraph
Meduza