Přehled protiválečných protestů za 7. až 14. srpna 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Město mluví

Telegrám kanál Vidimyj protest (Viditelný protest) publikuje fotografie protiválečných letáků, které se objevily ve městech Jekatěrinburg a Berjozovskij. Na letácích je napsáno „Hanba“ (v ruštině „Позор“, kde písmeno „з“ je vyměněno za písmeno Z, které se stalo symbolem ruské agrese proti Ukrajině) a „Chci se dívat na balet“ (narážka na skutečnost, že balet „Labutí jezero“ se v sovětské televizi promítal ve dnech úmrtí generálních tajemníků a v také během srpnového puče v roce 1991).

Ve městě Toljatti se objevily letáky s textem „Jsem Rus a jsem proti válce s Ukrajinou“, které vyzývají lidi, aby se vyhýbali vojenské službě.

V Omsku v předvečer regionálních voleb aktivisté začali vylepovat letáky „Jednotné Rusko je strana moGilizace“ (ruské slovo „могила“ označuje „hrob“).

Protiválečné letáky a nápisy se objevují v celé řadě ruských měst. Například v Petrohradě byly vylepeny nálepky “Mír pro Ukrajinu” a „Rusko bombarduje města“.

Večer 11. srpna se na Ševčenkově náměstí v Petrohradě objevila malá papírová tabulka se jmény dvou hudebně nadaných dívek, jež zahynuly 9. srpna při ruském ostřelování města Záporoží.

Online protesty

Hackeři ze sdružení Sudo rm-RF se nabourali do webu Moskevského městského oddělení technické inventarizace. Aktivisté zveřejnili oznámení, podle nějž byly veškeré údaje státních úředníků, politiků, vojáků a spolupracovníků tajných služeb, již podporují válku, předány obranným silám Ukrajiny.
Oddělení technické inventarizace vede technickou evidenci moskevských nemovitostí, shromažďuje aktuální informace o bytech, obytných patrových domech, soukromých budovách a venkovských pozemcích včetně informací o jejich vlastnících.

Osamocené protesty a demonstrace

Obyvatel Jekatěrinburgu protestoval u památníku Lenina s plakátem „Ne válce“. Zadržela ho policie.

Alexandr Pravdin (73 let), aktivista z obce Siverskij (Leningradská oblast), uskutečnil osamělý protest s plakátem „Mariupol je náš bratr ve zbrani nebo se zbraní u hlavy?“ Akce byla spojena s prohlášením měst Mariupol a Groznyj za „města-bratry ve zbrani“, které proběhlo 9. srpna. Alexandr Pravdin mnoho let pořádá ve své obci akce na podporu politických vězňů a proti represivnímu zákonodárství.

Diverzní akce a sabotáž

Dne 8. srpna v Bělgorodu neznámí pachatelé zapálili železniční pojistkovou skříň. Partyzánům se podařilo zničit sedm akumulátorů, které jsou využívány k napájení pojistkových skříní. Vedle místa činu byla nalezena plastová lahev se stopami benzínu. Vyšetřovatelé zahájili trestní stíhání. Totožnost žhářů je zatím neznámá.

Dne 10. srpna 35letý obyvatel Moskvy vrhl láhev s hořlavou směsí do budovy vojenské správy v obci Zarajsk nedaleko od Moskvy. Ovšem před tím, než lahev hodil, nezapálil tekutinu a požár tudíž nevzplál. Pachatel byl okamžitě zadržen.

Represe a tlak

Soud ve městě Mytišči (Moskevská oblast) poslal na 6 let za mříže místního ochránce zvířat Alexandra Bachtina. Byl obviněn z šíření fake news o ruské armádě na základě tří postů na síti VKontaktě, zveřejněných na jaře 2022. Muž psal o možné blokádě Kyjeva, vraždách civilistů v Buče a o ukrajinských dobrovolnících, kteří riskovali svůj život, aby během války zachránili opuštěná zvířata. Bachtinovi byla rovněž nařízena nucená ambulantní léčba u psychiatra. Expertíza tvrdí, že „si nemohl plně uvědomovat reálnou povahu svých činů, jejich nebezpečné společenské dopady a ani své jednání nemohl kontrolovat.“

Michail Davydov z Orlovské oblasti byl odsouzen k nucené léčbě. Muž údajně hodil dva Molotovovy koktejly na správní budovu. V srpnu 2022 neznámý pachatel na kole vrhl ke dveřím budovy dvě lahve s hořlavou směsí. Drobný požár se rychle podařilo uhasit. Týden nato byl zatčen Davydov a poslán do vazby. Nejdříve byl obviněn z pokusu o vraždu zvláště nebezpečným způsobem. Později byl převeden do psychiatrické léčebny a soud jeho čin posuzoval jako atentát.

Moskevský vyšetřovací výbor zahájil stíhání ve věci fake news o ruské armádě proti baptistickému pastorovi Juriji Sipkovi. Pastor čelí stíhání kvůli protiválečnému videu, které zveřejnil v březnu 2022. Samotný muž již v Rusku nežije, ale policie stejně provedla domovní prohlídky u jeho příbuzných v Kaluze, u druhého duchovního, pastora Alberta Ratkina, a dokonce v budově kostela v Kaluze.

Sovětský okresní soud Krasnodarského kraje odsoudil místního zastupitele Sergeje Dětočkina k pokutě ve výši 30 tisíc rublů (asi 7,5 tisíce českých korun) za diskreditaci armády. Vyšetřovatelé tvrdí, že Dětočkin během pohřbu dvou mobilizovaných 16. května řekl příbuzným obětí, že „žádná denacifikace a demilitarizace Ukrajiny neexistuje“ a poradil jim, aby kladli úředníkům nepříjemné otázky. Pracovníci místního úřadu na něj podali udání. Dětočkin svou vinu popírá a prohlásil, že jedna z udavaček, zastupitelka Ignatkinová ze strany Jednotné Rusko, se snaží si s ním vyřídit účty. Soudkyně Natalja Bezuglovová ovšem potvrdila vinu Dětočkina.

Obyvatelka Krasnodaru Olga obvinila sousedky, které pletly maskovací sítě pro armádu, že „prodaly děti“ do války. Sousedky, které byly členkami proválečného chatu „Bumerang dobra“ uvedly, že na Olgu a její matku podají udání. Později jeden z patriotických telegram kanálů zveřejnil video z dětského hřiště a osobní údaje žen a uvedl, že matka Olgy „se pokusila zaútočit na manželky a matky účastníků speciální vojenské operace“. Ženy byly lynčovány na sociálních sítích a dostávaly telefonáty s výhružkami, že Olze uříznou hlavu.

Podpora protiválečných protestů

Rusové za hodinu a půl vybrali peníze na zaplacení pokuty ve výši 100 tisíc rublů (asi 23 tisíc korun), kterou obdržela učitelka hudby z města Tomsk Anna Čaginová za diskreditaci armády. Učitelku hudby a altistku soud uznal vinnou podle paragrafu o opakované diskreditaci armády na základě jejích protiválečných příspěvků. Sbírku zorganizoval přítel rodiny Čaginové.

V Petrohradě aktivista Vitalij Joffe protestoval na podporu politické vězenkyně Olgy Smirnové. Vitalij držel plakát s nápisem „Olga Smirnova dostala 7 let vězení za boj proti fašismu a válce, za pravdu“. Reakce kolemjdoucích byla různorodá. Jedna žena prohlásila „A taky že jí to patří“, zatímco jiný muž aktivistovi potřásl rukou.
Olga Smirnova je čelí obvinění z šíření nepravdivých informací o ruské armádě. Obžaloba se domnívá, že po vypuknutí války žena „z důvodů politické nenávisti“ zveřejnila nejméně 7 postů, ve kterých bylo zmiňováno bombardování kulturních objektů a civilní infrastruktury Ukrajiny a rovněž vraždění civilistů. Na konci srpna byla Olga Smirnova odsouzen k šesti letům vězení.

Jiné

Soud v Jekatěrinburgu ukončil trestní stíhání Alexandra Neustrojeva, který nazval chlapce v čepici s písmenem Z „blbečkem“ a poradil mu, aby „si strčil do prdele“ čapku se symbolem války proti Ukrajině. Incident se odehrál v dubnu, Neustrojev byl obviněn z výtržnictví. Soud ovšem stíhání zastavil a uložil muži pokutu ve výši 8 tisíc rublů (asi 2 tisíce korun).