Přehled protiválečných protestů za 6. až 13. ledna 2024

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

„Tenhle případ je u ledu“

Dne 9. ledna skončilo slyšení, které se zabývalo odvoláním proti zadržení autorek divadelního představení Finist Jasný sokol Jevgeniji Berkovičové a Světlany Petrijčukové. Jsou obviněny z „ospravedlňování terorismu“. Soud ponechal v platnosti původní verdikt, podle nějž ženy zůstanou ve vazbě do 10. března.
Jevgenija Berkovič pronesla u Zamoskvoreckého soudu Moskvy řeč ve verších. Přepis projevu zveřejnila politička a novinářka Marina Litvinovičová: „V Rusku jsem před soudem, jen těžko vyjdu ze tmy, mým dětem je souzeno, déle nebýt dětmi. Šestnáct let v děcáku - o ty se podělí, žádná máma, bezpečí a „doma“, dát nám pokoj, to byste nechtěli? Trochu klidu stačilo by zplna.“

Město mluví

Mládežnické demokratické hnutí Vesna zveřejnilo nové fotky s důkazy protiválečné agitace v Karélii, Kurganu, Petrohradě a Moskvě. Některé graffiti zní: „Válka je vražda dítěte!!!“, „Putin je válečný zločinec. Šťastný Nový rok“.

Protiválečné mírové hnutí Zelená stuha zveřejnilo fotografie z Moskvy a Čeljabinsku.

Dne 10. ledna uspořádali petrohradští aktivisté artovou akci. Na skla a další povrchy pokryté jinovatkou napsali hesla „Ne válce“, „No war“, Free Navalny“, „Mír“.

V Krasnodaru se uskutečnila spontánní akce. Obyvatelé vyvěsili na ploty, zdi domů a automobilová zrcátka nálepky s nápisem „Rusko! Vrať mobilizované domů“. Heslo doplňovaly dětské obrázky, na jednom z nich žena rozpřahuje ruce, aby mohla obejmout muže ve vojenské uniformě.

Akce Bílá stuha získala podporu žen, jejichž příbuzní slouží na frontě: vyzývaly, aby lidé věšeli na vánočné stromky ve svých městech bílé stuhy s nápisy, které by podpořily návrat ruských mužů z války domů.

Aktivisté hnutí uspořádali akci „Krev na rukou“, během níž polili propagandistické plakáty červenou barvou, symbolizující prolitou krev.

Osamělé protesty a demonstrace

Dne 6. ledna v Rusku proběhly akce manželek a matek mobilizovaných vojáků.
V Moskvě aktivistky hnutí Cesta domů položily květiny ke Hrobu Neznámého vojína a protestovaly s transparenty u budov ministerstva obrany, Kanceláře prezidenta a Vrchního soudu. Ženy měly na sobě bílé šátky, čímž se odvolaly na hnutí Matky z Květnového náměstí, organizaci argentinských žen, které bojovaly za návrat svých blízkých, odsouzených vojenskou juntou.
Z oznámení o akci: „Je to akce zármutku a nesouhlasu. Zármutku ze smrti našich zesnulých bojovníků a nesouhlasu smířit se svým osudem. Společně si připomeneme, proč se stavěly památníky. Abychom uchovali paměť a nedopustili nové tragédie.“
V Petrohradu pět manželek a matek mobilizovaných v bílých šátcích položilo květiny k Věčnému ohni na Martově poli. Červené karafiáty byly ovázané bílou stuhou s nápisy „Ženy za život!“
V rozhovoru s novináři uvedly, že vystupují za co nejrychlejší návrat mobilizovaných domů, ale nečekají, že by je vláda vyslyšela. Pravidelnými akcemi za demobilizaci chtějí připomenout svým spoluobčanům, že v zákopech zdaleka nesedí jen profesionální vojáci, ale také tisíce bývalých dělníků, elektrikářů, lékařů a učitelů.
Akce manželek mobilizovaných vojáků z hnutí Cesta domů ve Voroněži byla rovněž zakončena pietou u Věčného ohně.
„V Bělgorodu civilisté umírají při ostřelování a lidé po celém Rusku denně dostávají zprávy o úmrtí blízkých na frontě. Umírají úplně normální kluci, na jejichž místě se může ocitnout každý,“ připomněly ženy před akcí. Vyzvaly občany, aby nebyli ke sdílenému neštěstí lhostejní a požadovali, aby se neprofesionální vojáci neúčastnili bojových operací.


Neznámý muž v Moskvě na Rudém náměstí vykřikl „Sláva Ukrajině!“ a „Hlasy v mé hlavě jsou na straně Ukrajiny!“ Na videu je slyšet, jak lidé reagují výkřiky „Sláva Rusku!“ Policie aktivistu zadržela.

V Moskvě vedle Hrobu Neznámého vojína v Alexandrovské zahradě protestoval Sergej Kozlov s transparentem na podporu politických vězňů. Policie v civilu si plakát vyfotila a následně proti muži sepsala oznámení.

Dne 6. ledna se v Novosibirsku uskutečnila série osamělých protestů. Aktivista Rašid Zamanov držel portrét novinářky Mariji Ponomarenkové, odsouzené za šíření „fake news“ o ruské armádě. Žurnalistka má za příspěvek o obětech bojů v Mariupolu strávit 6 let ve vězení.

Aktivista Alexandr Pravdin z obce Siverskij v Leningradské oblasti demonstroval s transparentem „Svobodu Vladimiru Kara-Murzovi“.

Později Alexandr Pravdin uskutečnil další osamělý protest na podporu politických vězeňkyň Jevgeniji Berkovičové a Světlany Petrijčukové. Na plakát napsal citát z projevu Berkovičové u soudu: „Jako občané doufáme v „soudný den“, ale pokaždé nás čeká jen „slzavé údolí“.

Redaktor časopisu Černovik Magomed Magomedov 8. ledna protestoval v hlavním městě Dagestánu Machačkale na podporu svého kolegy Abdulmumina Gadžijeva, kterého Memorial prohlásil za politického vězně.

Diverzní akce a sabotáž

Dne 11. ledna shořela budova 70. gardového motorového pluku ve městě Šali (Čečenská republika). Požár zničil všechny dokumenty, přechovávané v budově, a také auta zaparkovaná poblíž. Právě do Šali sváží bojovníky, kteří nastoupili do armády na základě smlouvy. Vojáci místního pluku se v květnu 2022 odmítli účastnit války.

Represe

Studentka Petrohradské státní univerzity Darja Kozyrevová byla vyloučena z univerzity poté, co proti ní bylo v prosinci loňského roku zahájeno správní řízení za "diskreditaci armády“. Důvodem se stal příspěvek, v němž kritizovala válku a represivní zákonodárství. Kozyreva uvedla, že právě správní stíhání bylo důvodem k vyloučení ze školy, univerzita se odvolávala na ustanovení, podle nějž je nepřípustné, aby student porušoval ruské zákony.

Dne 13. ledna byl na zasedání církevního soudu suspendován bývalý správce moskevského chrámu Svaté Trojice v Chochlech Alexej Uminskij. Předtím byla knězi odebrána správa farnosti a dostal zákaz sloužit bohoslužby kvůli své protiválečné pozici.

Jiné

Novináři portálu Vjorstka zkoumali údaje nezávislých i prokremelských sociologů. Z výzkumu vyplynulo, že počet Rusů, kteří si přeji brzký konec války, aniž by bylo dosaženo tak zvaných cílů „speciální vojenské operace“, poprvé překročil počet podporovatelů války „do vítězného konce“.
Kromě toho se Rusové domnívají, že válka výrazně negativně ovlivňuje jejich život, což potvrzují i sociologické průzkumy, realizované na popud kanceláře prezidenta. Zdroj z Vjorstky ale zároveň uvedl, že 80 % Rusů se nechce účastnit protiválečných protestů, hlasitě vyjádřit svůj nesouhlas je připraveno pouze 10 % respondentů.

Členové hnutí Očnis! vytvořili internetovou stránku Kalkulačka války, kde si každý může spočítat, na co by mohly být využity prostředky, které ruská vláda vynakládá na válku s Ukrajinou. Web uvádí nahodilé příklady příspěvků sociálního zabezpečení a financování veřejných objektů.
„Vláda hodlá utratit téměř polovinu státního rozpočtu pro rok 2024 za obranu a bezpečnost. V nejméně 40 % ruských regionů byla spuštěna výroba bojových dronů. Tyto podniky nyní měsíčně vyrobí 2,5 tisíce přístrojů a počítá se s nárůstem výroby o stovky procent. Pojďme si společně představit, na co jiného by bylo možné tyto sumy využít,“ píší autoři webu.