Přehled protiválečných protestů za 5. až 18. listopadu 2023

19. listopad 2023 | Protiválečné protesty v Rusku

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

„Nesmí jet do lágrů!“

"Válka znamená smrt. Nejdřív byly roky 2020, 2021 ‒ epidemie koronaviru, přišli jsme o své starší blízké – babičky, dědečky, mentory, učitele. Prošli jsme si tolika bolestmi, úzkostmi a truchlením, a zrovna když jsme se začali vracet do normálu, začínali jsme žít... přišla válka. Teď přicházíme o mladé lidi. Znovu smrt, znovu smutek, znovu bolest. A já vůbec nedokážu pochopit, k čemu ta válka je?!" To je citát z posledního slova petrohradské umělkyně Saši Skočilenkové.

Saša byla obviněna z šíření "fakeů" o ruské armádě a odsouzena k sedmi letům vězení. Důvodem pro stíhání posloužily protiválečné cenovky, které umělkyně rozvěsila v obchodě. Lidé, kteří přišli 16. listopadu podpořit Sašu k soudu, skandovali "Hanba!" a roztáhli transparenty s nápisem "Nesmí jet do lágrů".

Osamělé protesty a demonstrace

V Kirově protestovali aktivista Ivan Žižněvskij a jeho žena Anastasia na podporu Saši Skočilenkové. Na místě vystoupení na aktivisty čekala policie. Policisté si demonstranty vyfotografovali, ale nezadrželi je. Žižněvskij žádal o povolení k uspořádání skupinové akce na podporu politických vězňů, ale úřady mu nevyhověly. Aktivista se pokusil zákaz napadnout, ale soud jeho žalobu zamítl. Přesto se obyvatel Kirova rozhodl podpořit Sašu Skočilenkovou a další politické vězně.

Dne 11. listopadu se kaliningradská aktivistka Jana Drobnochodová odhodlala k osamělému protestu na podporu novinářky RusNews Marii Ponomarenkové a bývalého gubernátora Chabarovského kraje Sergeje Furgala.
Protesty na podporu novinářky Marii Ponomarenkové, která byla odsouzena na 6 let podle paragrafu o „fake news“ o armádě, se konaly i v dalších městech.
Petrohradský aktivista Vitalij Joffe protestoval s transparentem „Maria Ponomarenková. 6 let za pravdu o válce“.
U Kazaňského chrámu znovu protestoval jiný petrohradský aktivista, Dmitrij Kuzmin. Na Něvském prospektu stál přes tři hodiny s transparentem "Osvoboďte Mariu Ponomarenkovou", načež byl policií zadržen.
Dne 13. listopadu protestoval ve Vladivostoku na podporu Marii Ponomarenkové místní aktivista Georgij Kakabadze. Uvedl, že na něj projíždějící řidiči troubili a ukazovali mu zdvižený palec na znamení souhlasu.


V Machačkale protestoval redaktor deníku "Černovik" Magomed Magomedov s transparentem "Svobodu novináři Abdulmuminovi Gadžijevovi".


Po celém Rusku se konaly protesty a demonstrace žen, jejichž příbuzní byli mobilizováni.
V Moskvě úřady odmítly povolit ženám uspořádat shromáždění na Divadelním náměstí.
Dříve nebyla podobná shromáždění povolena v Novosibirsku, Čeljabinsku a Krasnojarsku. Dne 13. listopadu se na Telegram kanálu hnutí za návrat mobilizovaných "Cesta domů" objevil manifest; jedním z jeho požadavků je úplná demobilizace. Autoři dokumentu se staví proti "utváření názoru, že všichni mobilizovaní se na frontě nachází dobrovolně a vědomě", protože branná povinnost je vynucená a odmítnutí může vést až k trestní odpovědnosti.

Město mluví

V Moskvě v Dmitrovské ulici se objevilo graffiti s citátem z posledního slova Saši Skočilenkové.

Protiválečná nálepka z Moskvy byla zveřejněna na Telegram kanálu novináře Romana Supera.

V Petrohradu na protiválečnou nálepku narazili čtenáři Telegram kanálu # Probuďse, nese nápis: „Čekistickej hajzl rozpoutává jatka!“

Protiválečné pacifistické hnutí „Zelená stuha“ zveřejnilo další fotografie se stužkami, jež jsou symbolem odporu. Snímky pochází z Petrohradu, Ťumeni a Samary, rovněž byly publikovány protiválečné nápisy na budovách.

Mládežnické demokratické hnutí Vesna zveřejňuje fotografie, které svědčí o protiválečné agitaci v Petrohradu a Krasnodaru.

Protiválečná agitace se i nadále objevuje i v jiných ruských městech (v Petrohradu, Rostově na Donu, Brjansku, Ťumeni a Ussurijsku).

Rusové vylepují letáky, které požadují návrat vojáků domů, vystupují proti krveprolití pomocí pouličních graffiti, podporují akci „Zapomenutá hračka“ (hračky s protiválečnými nápisy zanechávají na hojně navštěvovaných místech) a šíří protiválečná poselství prostřednictvím nápisů na bankovkách. Hnutí Vesna obdrželo fotografie z Moskvy, Rostova na Donu, Ťumeni a Kaliningradu.

V rámci projektu hnutí Vesna „Viditelný protest“ byly zveřejněny rovněž snímky propagandistických plakátů, které někdo polil červenou barvou, fotky pochází z Moskvy a Ussurijsku.

Na zastávce v Krasnodaru byl objeven roztržený plakát, který propagoval „skutečnou chlapskou práci“ v Ozbrojených silách RF. Neznámý pachatel na plakát také černou fixou napsal, co si o vojenské službě myslí, ale městský úřad, který fotku zveřejnil, jeho komentář zamaskoval. Místní úřady se pokouší anonymnímu pacifistovi vyhrožovat a děsí ho trestem odnětí svobody.

Na Telegram kanálu umělecké skupiny „Strana mrtvých“ se objevil snímek „nekrozooprotestu“: mrtvý ptáček zvonek, který leží na trávě vedle lístku vyrvaného z bloku s nápisem „Nikdy více?“ Aktivisté připomínají, že dříve ruská vláda slibovala, že válka se už nikdy nebude opakovat.

Diverzní akce a sabotáž

U města Rjazaň na úseku trati Rybnoe (vojenské stanoviště, Rjazaňská oblast) vykolejilo 19 vagónů nákladního vlaku. Lokomotiva se na trati udržela, koleje byly poškozeny, pomocník strojvedoucího utrpěl zanedbatelná zranění. Později vyšlo najevo, že výbuch způsobila dvě improvizovaná výbušná zařízení, z nichž každé obsahovalo přes 3 kilogramy výbušniny vyjádřeno v ekvivalentu TNT. Improvizovaná zařízení nebyla napojená na dálkové ovládání, někdo je nastražil přímo pod pražce.

Ivan Svistov (50 let) z obce Stěpano-Sačenskij vhodil do okna vojenské správy ve městě Morozovsk (Rostovská oblast) tři lahve s Molotovovým koktejlem. Ty se ovšem odrazily od drátěného pletiva a požár nevypukl, Svistova zadržela policie.

Dne 9. listopadu přišel obyvatel Moskvy (51 let) na vojenský komisariát v Kuzminském rajónu hlavního města a oznámil, že má u sebe výbušné zařízení, které hodlá použít. Dorazili kynologové se psem, muž, který vyhrožoval bombou, byl zadržen a ohledán. Ukázalo se, že „výbušné zařízení s časovačem“ byla domácí meteorologická stanice připevněná k přenosnému reproduktoru. Muž u sebe neměl žádné výbušniny.

Ve Sverdlovské oblasti byly 9. listopadu za pokus o žhářství zadrženy dvě důchodkyně. První žena (69 let), chtěla zapálit vojenský komisariát ve městě Asbest, ale omylem podpálila zápraží sousední polikliniky. Druhá důchodkyně (nar. 1968) se pokusila podpálit komisariát ve městě Kamensk-Uralskij, ale policie ji v tom zabránila.

Obyvatel kavkazské republiky Kabardsko-Balkarsko Daniil K. (24 let) se dne 14. listopadu pokusil zapálit vojenskou správu ve městě Prochladnyj. Asi metr čtvereční domu vyhořel, ale budova nebyla výrazněji poškozená, jelikož hlídač požár včas uhasil. Mladíka zadržela policie. Daniil uvedl, že budovu podpálil, protože ho nedávno povolali do armády.

V Petrohradu byla za žhářství zatčena důchodkyně (75 let). Na záběrech z kamer je vidět, jak žena stojí v blízkosti vojenské správy a hází lahev s hořlavou směsí, která ovšem zasáhla mikrobus, zaparkovaný vedle budovy. Vozidlo se podařilo uhasit a starší ženu převezli na policejní stanici. Během výslechu údajně řekla, že chtěla založit požár na znamení protestu.

Represe

V cele předběžného zadržení 1. listopadu zemřela Jelena Markovová (61 let) z okolí Moskvy. Byla obviněná podle jakéhosi „teroristického“ paragrafu. Vyšetřovatelé tvrdí, že Markovová se podílela na organizaci akce „Nebeský pluk“. Aktivisté spojení s hnutím „Artpodgotovka“ údajně plánovali vypouštět 9. května na Den Vítězství balónky s kousky alobalu, který měl jakoby ohrožovat fungování vzdušné obrany. Informace o akci ovšem pochází výhradně z provládních médií.

Alexej Arbuzenko z města Toljatti byl odsouzen k 6 letům vězení za vandalismus na plakátech. Muž společně se svým synem házel kameny a kusy bláta na portréty obětí speciální vojenské operace, umístěné kolem silnice.

Kultura

Ruská skupina „Jav‘“ (pozn.: rus. Realita, skutečnost), která se specializuje na pouliční umění, vytvořila nový plakát, dílo se jmenuje „Spoutali“. Na plakátu je zachycen spoutaný člověk ve vojenské uniformě, provazy na jeho zádech tvoří převrácenou pěticípou hvězdu, jejíž cípy „pokračují do ztracena“. Art aktivisté nabídli jednu z interpretací: kremelské hvězdy, které symbolizují Putinovu moc, vedou vojáky a policisty do slepé uličky, „do ztracena“, z nějž bude velmi těžké se dostat.

V Petrohradu se objevilo nové dílo umělce Míši Markera s názvem „Bažina“. Autor vysvětlil smysl díla následovně: „Když někdo následuje vůdce, který nemá hlavu, důsledky jsou nevyhnutelné“.