Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.
Město mluví
Tento týden byly protiválečné nápisy zaznamenány v různých městech Ruska: v Moskvě, Petrohradě, městech v republice Baškortostán, Chabarovském a Krasnodarském kraji, Vladimirské, Murmanské, Leningradské, Amurské a Voroněžské oblasti.
Například v Republice Baškortostán se objevil tento plakát: „Tenhle obytný dům zničily ruské rakety. Putinova armáda každý den ostřeluje ukrajinské civilisty. Musíme to zastavit! Kyjiv, Charkiv, Mariupol, Odesa, Cherson, Mykolajiv, Boroďanka, Slovjansk, Nikopol, Záporoží“
V Irkutsku u příležitosti dne města instalovali Strom života. Zájemci mohli zanechat vzkaz na jedné z modrých nebo bílých stužek, přivázaných ke stromu. Lidé strom ověsili protiválečnými hesly: „Ukrajině mír, Rusku svobodu“, „Svobodu politickým vězňům“, „Ať je nebe čisté“ a další.
Osamocené protesty a demonstrace
Ve městě Tula člověk protestoval s plakátem „Jsem proti speciální vojenské operaci“. Soud udělil aktivistovi pokutu ve výši 48 tisíc rublů (12,5 tisíc korun) za diskreditaci armády.
Viktor Gilin protestoval vedle úřadu gubernátora Permského kraje s plakátem: „Pane Machonine! Požaduji ukončení speciální vojenské operace!“ Důchodce zadržela policie.
Sergej Čurkin protestoval ve městě Barnaul s plakátem „Peace“ a znakem míru ☮. Aktivistu zadrželi.
Diverzní akce a sabotáž
Úřednice Žanna Romanovská (55 let), vedoucí oddělení financování Ministerstva architektury a výstavby Vladimirské oblasti, hodila na vojenskou správu Molotovův koktejl. Vzplála brána budovy, ale požár se podařilo ihned uhasit. Žena byla na místě zadržena.
V Magnitogorsku se neznámí pokusili podpálit vojenskou správu města. 4. června soud poslal podezřelého na dva měsíce do vazební věznice, tentýž muž je obviněn z podpálení železniční aparatury deset dní před incidentem s vojenskou správou.
Některé radiostanice působící v Rostovské, Bělgorodské a Voroněžské oblasti 5. června odvysílaly falešný proslov Putina, ve kterém zazněla slova o „vpádu ukrajinských vojsk“, „vyhlášení válečného stavu“, plánu provést „všeobecnou mobilizaci“ a obyvatelé pohraničí byli vyzváni, aby „se evakuovali do hloubi Ruska.“ Kreml informoval, že se do radiové frekvence „někdo naboural“.
FSB zadržela obyvatele Přímořského kraje, který údajně předával Ukrajině informace o vojenských objektech. Muž je obviněn z vlastizrady. Agentura TASS informovala, že podezřelý shromažďoval informace o budovách ozbrojených struktur a vojenských objektech. V jeho domě pracovníci FSB našli Molotovovy koktejly.
Stíhání
Bývalí členové demokratického protiválečného hnutí Vesna a další aktivisté, kteří nejsou s hnutím spojeni, byli umístěni do cely předběžného zadržení na dobu do 5. srpna. Hrozí jim nepodmíněné tresty, jeden ze zadržených může být za domnělé „zločiny“ odsouzen až k 48 letům odnětí svobody. Právníci uvedli, se obvinění jsou založena na postech, jež členové hnutí Vesna zveřejnili v průběhu roku 2022.
Proti aktivistce a učitelce výtvarné výchovy Darje Sergejevové bylo zahájeno trestní stíhání kvůli protiválečným postům na Instagram a účasti v akci „Únor trvá rok“. 24. února 2023 žena přinesla k památníku karafiáty, plakát s portréty Ukrajinců, již zahynuli během války, a nápisem „Tolik hříchů se nedá smýt. Modliteb nebude nikdy dost.“ 9. června se u ní uskutečnila domovní prohlídka a aktivistka byla převezena k výslechu. Dříve Darja dostala pokutu podle paragrafu o diskreditaci armády. Na volební lístek napsala „Ne válce, Putina před soud za přípravu a rozpoutání agresivní války.“
Bývalý poslanec města Perm Konstantin Okuněv bude již po osmé od začátku války žalován za posty na internetu, z nichž tři obsahují urážku Putina. Dříve Okuněv označoval na sociálních sítích Putina za „lháře“ a zamýšlel se nad dopady „putinismu“ a války.
V kanceláři Anny Žilcovové, zaměstnankyně Federální agentury letecké dopravy, od roku 2022 visel protiválečný plakát, který viděli její kolegové. V květnu 2023 si ho všimli během kontroly požární bezpečnosti. V červnu dostala Žilcovová pokutu ve výši 100 tisíc rublů (asi 26 tisíc korun).
Soud udělil pokutu 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun) Artemovi Lozovému za sdílení videa o metodách válečné propagandy.
Roman Stelmach je obžalován z diskreditace armády. V neveřejném profilu na sociálních sítích publikoval obrázky z kresleného seriálu „Kačeří příběhy“ s nápisem „Ne válce!“
Vladislav Kraval‘ byl odsouzen k 6 letům vězení za nápis „Do p*dele válku“ a falešný telefonát o požáru na vojenské správě. Nápis Vladislav nanesl na plakát s písmenem „Z“ vyvěšený na Paláci kultury ve městě Uchta, Krátce před akcí muž našel na seznamu mobilizovaných z republiky Komi svého syna.
Alexandr Mjalik je žalován za diskreditaci armády. Příčinou posloužil rozhovor v kuchyni strážní budovy, střežící vojenskou laboratoř na Kamčatce. Mjalik se ostře vyjádřil na adresu prezidenta a jeho příznivců v přítomnosti zdravotníka a šesti svých podřízených z vojenské ochranky, kteří do jednoho svědčili proti svému veliteli.
Muž z Astrachaně strhnul ruskou vlajku, za což byl odsouzen k 10 měsícům omezení svobody.
Žena z města Kaluga dostala pokutu ve výši 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun) za diskreditaci armády. Udání podal člen strany Jednotné Rusko. Žena zveřejňovala protiválečné obrázky, citovala Michaila Chodorkovského a psala o situaci v Podněstří.
Občan Běloruska, který v Moskvě pustil modro-bílé balónky s přivázanou modro-bílou vlajkou, byl po opuštění cely opětovně zadržen. Je stíhán za „propagandu nacistické symboliky“.
Online protesty
Ruští ochránci lidských práv podpořili mezistátní iniciativu za vytvoření mezinárodního tribunálu, který by vyšetřoval zločiny Ruska spáchané na Ukrajině.
Dne 3. června obyvatel Novgorodu streamoval vyjádření, ve kterém srovnával současné Rusko s Německem 30. Let a kritizoval ruskou společnost za absenci protiválečných protestů. Kromě toho na svém blogu na Instagramu publikoval fotografie zničených ukrajinský měst a protiválečné obrázky. 4. června se v internetových kanálech Novgorodu objevilo video s „omluvou“ zmiňovaného muže a informace, že byl před natočením videa zadržen a pravděpodobně proti němu bylo zahájeno trestní stíhání.
V dubnu 2023 ruský patriotický zpěvák SHAMAN zveřejnil video, ve kterém zpívá píseň My na Rudém náměstí v Moskvě. V klipu má na sobě černou koženou bundu a rukáv omotaný vlajkou Ruské federace.
Předseda kamčatského klubu politické strany Jabloko Vladimir Jefimov přirovnal zpěváka k fašistovi z Hitlerjugend. 6. června byl Jefimov zadržen za „demonstraci nacistických atributů“.
Bývalý poslanec Sergej Truš z města Blagověščensk zveřejnil video se srovnáním zpěváka s nacistickým chlapcem. Byla mu udělena pokuta 1500 rublů (asi 400 korun) za „demonstraci nacistické symboliky“.
Odmítnutí bojovat
V Tulské oblasti proběhl demonstrativní soud s účastí 400 vojáků nad mobilizovaným, který svévolně opustil pozice. Poté, co byl ohlášen rozsudek (5 let odnětí svobody), dal předseda soudu ostatním vojákům „lekci“ o trestní zodpovědnosti za „zločiny proti pravidlům při výkonu služby“.
V Brjanské oblasti voják základní služby utekl ze základny se samopalem. Byl zadržen.