Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.
Osamělé protesty
Na aktivistu Ivana Žižněvského z města Kirov bylo podáno trestní oznámení ve věci diskreditace armády. Nasprejoval slova „Ne válce“ na sněhu, po několik hodinách nápis zničili policisté v civilu. Informace o incidentu pronikly do médií, načež k Žižněvskému domů přijela policie a sepsala proti němu oznámení.
Na Den Ústavy Ruska 12. prosince protestovaly v centru Volgogradu tři důchodkyně – Galina Tichenko, Galina Zabolotnovová a Natalja Dorožnovová. Požadovaly, aby vláda dodržovala Ústavu a ukončila válku v Ukrajině. Galina Tichenko držela transparent s verši z písně „Buchenwaldský poplach“: „Lidé dobří, mějte se třikrát na pozoru. Ochraňujte, ochraňujte, ochraňujte mír“. Ženy neskrývaly svá jména a otevřeně mluvily o tom, co si myslí o situaci v zemi. Protest trval asi hodinu. Policie akci nepřerušila, ale nazítří zadržela Galinu Tichenko a Natalju Dorožnovovou. Tichenko byla vyslechnuta a proti Dorožnovové bylo zahájeno trestní stíhání na podle paragrafu o veřejných protestech.
Odmítli bojovat
Policie zadržela mladíka z Omsku (22 let), podezřelého, že vyzýval mobilizované, aby dezertovali k Ozbrojeným silám Ukrajiny. FSB uvedla, že rovněž plánoval odjet na Ukrajinu a bojovat proti ruské armádě. Muž čelí stíhání za veřejné podněcování k činnosti zaměřené proti bezpečnosti státu.
Diverzní akce a sabotáž
Taxikář Vladimir Zolotarev (51 let) byl odsouzen k 18 letům odnětí svobody v případu žhářství na budově Národní gardy RF v Komsomolsku na Amuru. Zolotarev vysvětlil, že čin spáchal na znamení nesouhlasu s válkou na Ukrajině: „Nevím, jak jinak bych měl s naším úžasným státem komunikovat. Našel jsem jediné východisko“.
V Moskevské oblasti policie uvrhla do vazby Matveje Melnikova a Jurije Michejeva za údajnou přípravu diverzní akce na vojenské základně. Mladíci byli zadrženi 10. listopadu. Policie uvedla, že jeden ze zatčených „na základě pokynů tajných služeb Ukrajiny“ a „s cílem podkopat obranyschopnost“ Ruska pronikl na území vojenské základny a provedl tam „průzkum“. Vyšetřovatelé se domnívají, že podezřelí se chystali zapálil auta na parkovišti vojenské základny a s tímto úmyslem zakoupili hořlavou směs. Michejev je antifašista a nepodporuje válku s Ukrajinou, jeho přítel Melnikov se rovněž vyjadřoval proti válce. Lidskoprávní skupina Zóna solidarity předpokládá, že celý případ byl ve skutečnosti provokací tajných služeb, jejichž zástupci se na sociálních sítích vydávali za partyzány a komunikovali s Melnikovem.
Represe
Sergej Archanidi z Krasnodaru dostal pokutu ve výši 70 tisíc rublů (přibližně 17 tisíc korun) za komentář na Telegramu ve znění „Řidiči si při průjezdu okupovanými územími užijou adrenalin“. Byl uznán vinným z šíření výzev k narušení teritoriální celistvosti Ruska.
Na Viktoriju Sysojevovou z města Vologda bylo podáno trestní oznámení ve věci diskreditace ruské armády kvůli jejím protiválečným příspěvkům na sociální síti VKontakte.
V roce 2022 byla právnička a matka čtyř dětí z Novgorodské oblasti Irina Nelsonová zapsána na „seznam extremistů a teroristů“ Rosinfomonitoringu (Federální služby finančního dozoru). Za protiválečné komentáře jí také byla udělena pokuta ve výši 300 tisíc rublů (asi 73 tisíc korun). Nyní kvůli těmto postihům nemůže najít práci. V obchodu s potravinami ji odmítli, jelikož neprošla prověrku bezpečnostní služby, v obchodě s dětským oblečením, kde původně začala pracovat, ji požádali, aby podala výpověď dohodou. „Naše zastupitelka Marija Zykovová napsala udání, že tam pracuju a že není možné, abych mluvila s lidmi a šířila svoje politické bludy,“ uvedla Nelsonová.
„Na mě nikdo neútočil! To car se z nějakého důvodu rozhodl, že bude kvůli svým politickým ambicím bombardovat města“. Kvůli této a dalším zprávám v chatu na WhatsApp dostala Marina Rudevová ze Stavropolského kraje pokutu ve výši 30 tisíc rublů (asi 7 tisíc korun). Udání přišlo od jiné členky chatu. Soud dovolil, aby Rudevová splácela pokutu postupně v průběhu tří měsíců kvůli hmotné nouzi.
Kvůli komentáři, který začínal slovy „Ruský dobrovolnický sbor, Legie a ti, kdo bojují proti rašismu…“, se 8. prosince v Petrohradě uskutečnila domovní prohlídka u Maksima Pruse. Je podezřelý ze schvalování terorismu, jelikož Nejvyšší soud dříve prohlásil Legii Svoboda Ruska za teroristickou organizaci.
Marina Melichovová z města Soči zveřejnila na sítích video pojmenované „Slované nechtějí válku!“ a „Šok! O speciální vojenské operaci v Ukrajině nebyl v Rusku zveřejněn jediný ofic. dokument“. Za to čelila trestnímu stíhání ve věci diskreditace armády. 15. prosince byla Marina odsouzena k 1,5 roku vězení.
Jiné
Dne 13. prosince se soud zabýval kasační stížností advokátů Ilji Jašina, kteří požadovali, aby byl zneplatněn dříve vynesený nezákonný a politicky motivovaný rozsudek (8,5 roku za protiválečná vystoupení). Rozsudek zůstal nezměněn.
Přinášíme Iljovu řeč u soudu v plném znění:
Vážení soudcové!
Jak víte, v únoru 2022 začala krvavá válka mezi Ruskem a Ukrajinou, kterou v Kremlu doposud pokrytecky označují za speciální vojenskou operaci. Od prvního dne otevřeně mluvím o této válce jako o zločinu proti národům obou našich zemí, a o Vladimiru Putinovi, který vydal rozkaz ke vpádu na Ukrajinu, jako o válečném zločinci. Ze všech sil vyzývám vládu a společnost, aby zastavily toto šílenství. Hájit mír považuji za svou občanskou a vlasteneckou povinnost. Moje pozice se od té doby nezměnila a čas potvrdil, že tato válka přináší jen smrt a trápení.
Putin sliboval, že tak zvaná „speciální vojenská operace“ dá Ukrajině mír a svobodu a Rusku že garantuje bezpečí a posílí jeho suverenitu. Ale co se stalo ve skutečnosti?
Východ Ukrajiny, který obývá převážně ruskojazyčné obyvatelstvo, se s postupem ruské armády mění v trosky. Putin smetl s povrchu zemského stovky ukrajinských měst a vesnic, připravil o život desítky tisíc mužů a žen, z dalších milionů udělal uprchlíky. Samotná idea „ruského světa“ je naprosto zdiskreditovaná, a i ti Ukrajinci, kteří dříve cítili s Ruskem, nás teď označují za vrahy a okupanty. Putin nás navždy odřízl od Ukrajinců, z bratrů udělal nepřátele na život a na smrt.
Ani Rusku tato válka nepřinesla nic dobrého. V zákopech každý den umírají naši vojáci, kteří přísahali, že budou bránit Vlast. Místo toho je vrhli do cizí země a oni sami nechápou, za co tam bojují. Vláda rozhazuje finanční rezervy, doslova spaluje ve výhni války triliony rublů, které by bylo možné investovat do ekonomiky, vzdělání a zdravotnictví. V obchodech raketově rostou ceny, inflace pohlcuje mzdy a sociální dávky, obyvatelstvo chudne. Z fronty se vracejí tisíce bojovníků, kteří jsou traumatizovaní hrůzami války, a čím dál častěji se uchylují ke zločinům. Putin s falešným úsměvem na rtech tvrdí, že Rusko je po dvou letech bojů silnější a pevnější, ale to je lež – naše země zažívá skutečnou katastrofu a pomalu se rozpadá, jako starý dům s podlomenými základy.
Jsem ruský politik a pro svou Vlast si přeji dobro a rozkvět. Mojí prací a mým posláním je říkat lidem pravdu a nazývat věci pravými jmény, aniž bych přikrášloval skutečnost. Svou práci jsem vykonával čestně jak před válkou, tak i po jejím vypuknutí. A za to mě poslali do vězení.
V čem spočívá můj tak zvaný „zločin“? V dubnu minulého roku jsem veřejně vyprávěl svým sledujícím o tragických událostech v ukrajinském městě Buča, kde v důsledku vpádu ruské armády zemřeli civilisté. Moje slova se neshodovala s oficiální pozicí Ministerstva obrany RF, kterou představoval generál Igor Konašenkov. Právě tento nesoulad byl podle vyšetřovatelů jádrem trestného činu, jehož závažnost moskevský soud ocenil na 8,5 roku odnětí svobody. Zamyslete se na chvíli: byl jsem zatčen pouze na základě toho, že jsem zpochybnil vyjádření úředníka Ministerstva obrany. Ptám se: a proč bychom měli slepě věřit vládním úředníkům? Jsou to snad bohové nebo svatí apoštolové? Tesají se snad jejich slova do kamene nebo jsou rovná biblickým přikázáním? Kde bere stát právo nám bránit, abychom zpochybňovali vyjádření zástupců vlády?
Ne, úředníci nejsou žádní apoštolové. Pravidelně lžou a ohýbají fakta. Samotného generála Konašenkova nejednou usvědčili ze lži. Podle jeho údajů už by ukrajinská armáda byla několikrát úplně zničena. Ovšem na bitevním poli dosud kdosi odráží ruská vojska. Podle něj se naši vojáci nikdy nedopouští nejmenších zločinů a nezabili ani jednoho civilistu. Přitom před pár týdny v ukrajinském městě Volnovacha dva námořníci z Dálného východu vystříleli celou místní rodinu, zatímco spala u sebe doma. Krutě a nelítostně zavraždili devět lidí včetně dvou malých dětí. Námořníky zatkli a uvěznili, Kreml se musel k tomuto válečnému zločinu doznat. Ale jestli ruští bojovníci zastřelili civilisty ve Volnovaše, proč nemáme právo ptát se na masakr v Buče a pochybovat o oficiální verzi Ministerstva obrany?
Vážený pane soudče,
řekněme si to narovinu: do vězení mě neposlali za nějaký skutečný zločin, ale za mé protiválečné přesvědčení. Za to, že jsem se odvážil vyjádřit svůj názor na válku, který se liší od oficiální propagandy. Můj rozsudek je trestem za jiné smýšlení a pokusem zastrašit ostatní, kteří nesouhlasí s touto barbarskou válkou.
Odsoudili mě podle zákona o válečné cenzuře, který Putin podepsal jen několik dní po vpádu na Ukrajinu. Smyslem tohoto zákona je pokřivit realitu, jednodušeji řečeno, vydávat lež za pravdu. Podle tohoto zákona nelze válku nazývat válkou, okupaci máme označovat za osvobození a vraždy a ničení se mají rovnat hrdinství. Tento zákon jde proti Ústavě, ponižuje naši společnost a protiřečí zájmům Ruska. S tím se nikdy nesmířím.
Winston Churchill říkal, že aby zlo slavilo triumf, stačí, když dobří lidé nic nedělají. Válka s Ukrajinou je právě takovým zlem, které mění přítomnost v peklo a připravuje nás o budoucnost. A my bychom neměli mlčet.
Chci nahlas a jasně prohlásit, že ruská vojska se musí neprodleně vrátit domů. Ukrajině musí být garantována suverenita a územní celistvost. Vojenská chunta v čele s Putinem musí být svržena a postavena před soud. Všichni političtí vězni musí být osvobozeni. A každý musí mít na paměti, že lidský život má nejvyšší cenu.