Přehled protiválečných protestů za 4. až 10. března 2024

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Město mluví

V Stavropolu (severní Kavkaz) se šíří lístečky a bankovky s protiválečnými hesly.

V Čeljabinsku se na předvolebních agitačních materiálech objevují hesla proti válce.

Osamělé protesty a demonstrace

„Putin je č-k! Proč by se Rusko nemohlo usmířit vstupem do NATO?“ S takovým transparentem demonstroval v Permu 78letý aktivista Viktor Gilin.

Nargiza Tochirovová vystoupila v Nikolské ulici v centru Moskvy s plakátem „Ne válce“. Byla zadržena a převezena na policejní stanici. Nargiza je momentálně v 8. měsíci těhotenství.

V Moskvě byla zadržena Agatha-Rose Gert, která protestovala s transparentem „Putin zabíjí Ukrajinu i Rusko“. Žena dostala pokutu ve výši 50 tisíc rublů (téměř 13 tisíc korun) podle paragrafu o diskreditaci armády.

Online protesty

Umělkyně Darja Apachončičová, kterou Ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam „zahraničních agentů“ a musí tudíž úřadům pravidelně vykazovat svou činnost, zveřejnila na Facebooku své nové dílo, věnované koloběhu peněz a války.

„Ahoj, vy tam na ministerstvu, tohle je nové hlášení o mé činnosti. Tady tečou potoky ropy a plynu, tohle jsou potoky peněz a zbraní. A tady létají rakety, padají bomby, támhle teče krev a umírají lidé“.
„A přece není to jen ropa, peníze, bomby. Jsou to lidé, kteří se toho účastní, střílejí, prodávají zbraně, pracují pro režim. Sama od sebe válka neskončí, dokud se toho lidé budou účastnit.“

Represe

Politik Ilja Jašin, odsouzený k 8,5 letům vězení za stream o ruském vraždění civilistů v Buče, je ve vězení nově evidován jako „osoba se sklony ke studiu a šíření extremismu“.

Anatolij Timofejev z obce Kozlovka byl kvůli svému příspěvku na síti VKontakte uznán vinným z šíření nehodnověrných informací, které mohou podnítit masové nepokoje. Napsal, že předseda úřadu Jangildinské místní správy Farit Jarullin zbil v létě 2023 občana s alkoholovou závislostí, protože si odmítl převzít povolávací rozkaz.

Politolog Abbas Galljamov byl v nepřítomnosti zatčen na dobu dvou měsíců za rozhovor, které poskytl ukrajinským novinářům z Youtube kanálu „Peníze“. Galljamov čelí obviněním z šíření „lživých informací o vraždách civilistů v Buče a Kramatorsku“.

Proti vicepředsedovi Kongresu ojrat-kalmyckého národa Vladimiru Dovdanovovi bylo zahájeno trestní stíhání za „výzvy k činnosti, zaměřené proti bezpečnosti Ruska“. Příčinou pro stíhání posloužilo video, v němž Dovdanov vyzývá Ozbrojené síly Ukrajiny, aby likvidovaly ruskou techniku.

Vladislavu Tabulovičovi z Petrohradu byla udělena pokuta ve výši 200 tisíc rublů (asi 50 tisíc korun), dále byl umístěn pod nucený dozor a byla mu nařízena ambulantní psychiatrická léčba. To vše kvůli komentáři o zatopení Nové Kachovky, který napsal do skupiny na Telegramu, čítající 31 účastníků.

Krasnoperekopský okresní soud (Krym) udělil pokutu 40 tisíc rublů (asi 10 tisíc korun) místní ženě, která napsala heslo „Sláva Ozbrojeným silám Ukrajiny“ do tří skupin na Telegramu. Byla souzena za diskreditaci ruské armády.

37letý muž z obce Jemeljanovo v Krasnojarském kraji byl obviněn z podněcování násilí vůči ruským vojákům, kteří bojují v Ukrajině, kvůli svému videu na Youtube. Obžaloba je vedena na základě paragrafu o podněcování extremismu na internetu, muži hrozí do 5 let odnětí svobody.

Kultura

Dne 8. března na kanálu známé zpěvačky s pseudonymem Monětočka vyšel videoklip „Maminka má tajemství“. Kromě samotné zpěvačky se v klipu objevily Anna Mongajtová, Jekatěrina Duncovová, Katěrina Gordějevová, Naděžda Tolokonnikovová, Čullan Chamatovová a další ženy, které se dříve vyslovily proti válce.

Památníky

K památníku Lesji Ukrajinky v Moskvě lidé přinesli květiny a hračky na památku obětí ostřelování Oděsy z noci na 2. března. V důsledku dronového útoku na obytný dům zemřelo 12 lidí včetně 5 dětí.