Přehled protiválečných protestů za 31. července až 6. srpna 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Město mluví

Obyvatelka Krasnodaru (21 let) nosila kabelku s nápisem „Sex is cool but putin’s death better“ (Sex je dobrej, ale Putinova smrt je lepší). Byla jí udělena pokuta podle paragrafu o diskreditaci armády. V materiálech vyšetřování figurovaly rovněž fotografie graffiti a kabelky s nápisy „Ne válce“ a foto nálepky „Mír“. Dívka již dříve dostala pokutu ve výši 200 tisíc rublů (necelých 45 tisíc Kč) podle paragrafu o „propagandě LGBT“. Důvodem bylo tetování s vyobrazením psa a nápisem „Pes gay“.

V Petrohradě se objevil plakát s citátem z románu Remarqua: Válka z nás udělala nepotřebné lidi. Už nejsme mládež, jsme utečenci. Utíkáme před sebou samými. Před svým životem. Bylo nám 18 let, teprve jsme začínali milovat svět a život, museli jsme po nich střílet. První vypálená střela nás zasáhla do srdce. Jsme odříznuti od smysluplné činnosti, od snažení, od pokroku. Už v ně nevěříme. Věříme ve válku.

Ve městě Lipeck neznámí vytvořili u vchodu do obchodu protiválečné graffiti.

Fotografie pouličních nápisů posílají z měst Berjozovskij, Dzeržinskij, Kupavna, Moskva a Ufa. Protiválečné nálepky se také objevují v ulicích Petrohradu, Balašichy, Dzeržinsku a Syktyvkaru.

Osamělé protesty a demonstrace

Aktivista z města Perm Viktor Gilin (77 let) půl hodiny stál s plakátem Pane Putin! Požaduji, aby byla neprodleně prošetřena otázka připojení Ruska ke konvenci OSN o kazetové munici z 1. srpna roku 2010! Gilin už dříve požadoval ukončení války a zastavení jaderného vydírání. Byl zadržen.

Ve Voroněži aktivista Nikolaj Borisov prošel městem s plakátem „Válka je špína / svou špínu taháme do Ukrajiny“. Aktivista byl po třetí zadržen, dříve ho zatkli za plakáty „Jsem proti válce“ a „Peace to Ukraine“.

Moskvan Jegor Zajcev protestoval v centru města s plakátem „Ne válce“. Téhož dne byl zadržen.

Na Rudém náměstí protestoval Moskvan Petr Kosorukov proti válce a Putinovi. Byl rychle zadržen a převezen na policejní stanici.

Dmitrij Gvozdev z Petrohradu uskutečnil osamělý protest s plakátem „Ne válce / Mír pro Ukrajinu“, načež proti němu bylo sepsáno oznámení ve věci diskreditace ruské armády.

V Jekatěrinburgu byl zadržen Dmitrij Rykov, který protestoval s pacifistickým plakátem.

Diverzní akce a sabotáž

V Rusku pokračuje vlna podpalování vojenských správ. V minulém týdnu se uskutečnilo více než 24 pokusů o zapálení těchto budov. Například 31. července obyvatelka Kalugy hodila na budovu vojenské správy Molotovův koktejl a hrozila, že všechno „vyhodí do vzduchu granátem“.

V noci na 31. července v Krasnojaském kraji neznámý pachatel zapálil dvě pojistkové skříně, které zodpovídaly za systém signalizace, centralizace a blokování. Vyšetřovatelé na místě činu objevili prázdnou lahev od limonády, krabičku cigaret a pepřový sprej. V posledních dnech vyšly najevo informace o nejméně 5 případech žhářství zaměřeného na vybavení železnice: v Moskvě, Kalužské oblasti, Samaře, Petrohradu a Lipecké oblasti. Někteří žháři ovšem stejně jako v případě podpalování vojenských správ tvrdí, že čin spáchali za peníze nebo pod tlakem podvodníků.

Represe

Dne 2. srpna soud poslal na tři roky do vězení důchodce z Novosibirsku Tachira Arslanova. Byl obviněn na základě dvou protiválečných komentářů, z nichž jeden zněl takto: Označil jsem vojenský vpád do sousední země za „dobyvačnou válku kremelských fašistů“. Co z toho není pravda? Jak se tenhle vpád liší od událostí let 1939ꟷ41?!“

Manažéř ústřední moskevské kanceláře Ruských železnic, jehož jméno nebylo zveřejněno, se svěřil kanálu "Možem objasniť”, že čelí tlaku vedení za kritiku války a Vladimira Putina. Na svých sociálních sítích vyjadřoval nesouhlas s politikou Kremlu, načež ho v lednu 2023 nadřízený pozval do kanceláře a vyzval ho, aby buďto podal výpověď, nebo se veřejně distancoval od svých příspěvků. Když manažér odmítl, omezili mu přístup ke státnímu tajemství, snížili plat a vyhrožovali paragrafem o diskreditaci armády a nálepkou “zahraničního agenta”. Během řešení svého případu manažér zaslechl výrok: “Nejste to jen vy”. Je tedy pravděpodobné, že nesouhlas s válkou není mezi pracovníky železnice ojedinělý, ale konkrétní případy tlaku, vyvíjeného na pracovníky, nejsou uveřejňovány v médiích.

Alexandr Gorelov z Nižněnovgorodské oblasti měl na autě nápis „Ne válce“. Policie u něj uskutečnila domovní prohlídku pod záminkou, že se stal svědkem falešného hlášení o atentátu. Následně byl převezen na stanici a bylo proti němu sepsáno oznámení za „diskreditaci armády“.

Obyvatelka Altaje Aj-Tanu Tugudinová byla odsouzena k osmi měsícům nucených prací se zadržením 10 % mzdy ve prospěch státu kvůli obvinění z opakované diskreditace armády. Ženu obvinili na základě komentářů k postu své krajanky, která chtěla pomáhat ukrajinským tajným službám. Soud uvedl, že Tugudinová publikovala zprávy, ve kterých se kriticky vyjadřovala k činnosti ruské armády na Ukrajině.

Online protesty

Daniilu Rogačevovi z Volgogradu byla 4. srpna vyměřena pokuta ve výši 30 tisíc rublů (asi 6,5 tisíce korun). V internetové skupině se pohádal s jistým příznivcem Vladimira Putina a ptal se ho, proč ještě není na frontě a píše komentáře ze zázemí. Tento a další výroky soud vyhodnotil jako “diskreditaci armády”.

Odmítli bojovat

Soud uložil trest 6 let vězení profesionálnímu vojákovi Anatoliji Ponomarenkovi za to, že svévolně opustil základnu v období mobilizace. V květnu se sám udal na policii a v červnu byl zadržen.

Někteří vězni ze 4. vězeňského zařízení Kalužské oblasti odmítají bojovat, když se je snaží naverbovat na frontu, za což jsou podrobováni mučení.

Řidič a mechanik na vojenské základně ve Stavropolském kraji Siňkov (vlastní jméno nebylo zveřejněno) odmítl splnit rozkaz velitele základny, aby odjel do války. Za to byl odsouzen k 2 letům a 3 měsícům otevřené věznice.

Kultura

Online platforma Syg.ma publikovala anonymní rozhovor s dívkou, která skládá protiválečné písně a prezentuje je na komorních koncertech po celém Rusku.