Přehled protiválečných protestů za 30. května až 4. června 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Město mluví

Dnes Vám přinášíme fotografie z různých měst Ruska, které ve svém Telegram kanálu zveřejnil novinář Roman Super: nálepka na dveřích výtahu: „Válka je...když Kristus vstal z mrtvých, ale on ne“; nálepka „Za mír“; nálepka „Válka stojí desítky tisíc lidských životů. Občané! Kvůli válce, kterou rozpoutalo Rusko, někdo už nikdy nebude vítat jaro, nezamiluje se, nepřečte si knížku... Pochopte to! Prostě v jeden okamžik zmizel, jeho život zmařil stát“; nálepka „Jsem za mír“ na skle auta.

Telegram kanál Activatica informuje o protiválečných letácích v Krasnodaru. Portál píše, že aktivisté rozvěsili po městě plakáty s nadpisy „Putin vždycky nechá svoje na holičkách“ a „Válka zabíjí naši zemi“. Na letácích se píše, že nesmyslné krveprolití může zastavit jenom okamžité stažení ruských vojsk z Ukrajiny a mírová jednání.

Osamocené protesty a demonstrace

Jeden ze sledujících Telegram kanálu Romana Supera, Alexej Dozorov, píše, že nedávno běžel Moskevský půlmaraton ve žluto-modrém tričku s nápisem „Jestli jsi pro mír, plácneme si“. Toto jsou slova Alexeje: „Mám kupu dojmů, lidé, kteří postávali na chodníku nebo běželi proti mně si přečetli nápis, usmáli se a natáhli dlaň k plácnutí. Mnozí přitakávali „ano!“ a soupeři mě při přebíhání kamarádsky plácali po rameni.“ Během závodu byl Alexej dvakrát zadržen, podruhé, během finiše, ho převezli na policejní stanici, ale trestní oznámení proti němu sepsáno nebylo.

Dne 30. května byl v Moskvě u památníku Puškina zadržen Dmitrij Gluškov za plakát s nápisem „Ne válce!“. Je žalován za diskreditaci ruské armády.

Dne 1. června v Jekatěrinburgu protestovala Anna Sajfutdinovová s plakátem: „Válčí děda – umírají děti!“ Anna opakovaně vystupuje proti válce. Například 1. května byla zadržena za plakát „Mír pro svět“.

Dne 2. června ve městě Toljatti protestovala Jelena Vasiljevová s plakátem „1. červen je Dnem ochrany dětí. Ne válce!“. Redakci média Activatica napsala: „Ano, můžete zveřejnit fotku s mým obličejem. Jmenuju se Jelena Vasiljevová. Mám roční dceru. Během této strašné tragédie trpí a umírají děti. Je to pro mě velmi bolestivé. My dospělí to musíme zastavit!“

Dne 1. června vystoupil u obchodního centra v Kazani aktivista s plakátem „Bring Kids Back UA“ („Vraťte děti do Ukrajiny“).

Dne 4. června se Marina Zagorodnevová a Vitalij Joffe procházeli po Petrohradu s modrými a žlutými balonky. Byli zadrženi.

Dne 4. června bylo ve městě Lipeck sepsáno trestní oznámení proti Jeleně Zjablovové za diskreditaci ruské armády. Žena držela plakát: „466 dní hrůzy. Zastavte to! Ne válce! Svobodu politickým vězňům“.

Dne 4. června držel Artur Sikorskij v Moskvě list papíru a nápisem „#STOP“. Policie ho zadržela a sepsala proti němu oznámení za opakované narušování pravidel při konání veřejných akcí. Podle zmíněného paragrafu mu hrozí 30 dní ve vazbě nebo pokuta až do výše 300 tisíc rublů (asi 81 tisíc korun).

Diverzní akce a sabotáž

Dne 1. června ve městě Inza v Uljanovské oblasti pekařka (52 let) hodila zápalnou láhev na podlahu místní vojenské správy. Policista, který se v době útoku nacházel v předsálí, uhasil požár pomocí hasicího přístroje, načež vyběhl ven a zadržel jeho strůjkyni. Žena byla obviněna z úmyslného pokusu o ničení majetku.

Rozsudky

Dne 31. května byl v Rostově na Donu odsouzen k 8 letům a 6 měsícům odnětí svobody Igor Paskar. V červnu 2022 uskutečnil v Krasnodaru dvě protestní akce: jeden Molotovův koktejl hodil na plakát s nápisem „Z: Svoje lidi neopouštíme“ a druhý před budovu FSB Krasnodarského kraje. Byl zadržen a během domovní prohlídky policie u něj doma našla tuby s modrou a žlutou barvu, které si Paskar nanášel na obličej na znamení nesouhlasu s vojenskými akcemi Ruska v Ukrajině. Citujeme závěrečné slovo odsouzeného: „Válka, ať už ji budeme nazývat jakkoli, přišla do Ukrajiny /.../, ať už ji budeme maskovat jakýmikoli hesly a geopolitickými zájmy, podle mě ji nelze ospravedlnit... Chtěl bych si položit otázku: co udělal každý z nás, aby tuhle hrůzu zastavil?“

Ve městě Tomsk soud udělil bývalému policejnímu plukovníku Viktoru Lavrenťjevovi pokutu 1 milión rublů (přes 270 tisíc korun) za šíření válečných fake news. Lavrenťjev dostal navíc zákaz publikovat na sociálních sítích po dobu 1 roku. Muž počínaje 24. únorem 2022 každý den zveřejňoval protiválečné posty. 15. května 2022 k němu domů vtrhla policie. Příčinou pro zahájení trestního stíhání posloužil post o zničení porodnice v Mariupolu. Lavrenťjev napsal, že za katastrofu je zodpovědná armáda RF. „Nevolil jsem ani jednoho z těch hajzlů, co dneska začali válku. Celým svým srdcem jsem dnes s Ukrajinou. Ale je mi neuvěřitelně trapně za vlastní bezmoc,“ píše v jednom z postů na Facebook.

Jekatěrina Kartašovová z města Alexandrov dostala pokutu 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun) podle paragrafu o diskreditaci armády za nápis „Ne válce“ vedle centra „pomoci frontě“ ve svém městě.

Dne 2. června začal soud v případu Jurije Kochovce, je stíhán za protiválečné výroky během pouličního průzkumu stanice Radio Svoboda. Kochovec mimo jiné řekl, že Rusko „bombarduje nákupní centra“ a že „v Buče naši vojáci z Burjatska a Dagestánu popravovali civilisty bez jakéhokoli důvodu". Vyšetřovatelé kvalifikovali jeho výroky jako „fake news“ o ruské armádě.

Antonu Blizněckému z města Čita bylo uděleno hned 9 pokut za diskreditaci armády. Podle zápisů z protokolu muž mluvil o ruských vojácích a činitelích jako o „okupantech, teroristech a okupantech, zasraných okupantech, zločincích, válečných zločincích“, psal, že Ukrajina si vezme zpátky všechna území včetně Krymu, kriticky se vyjadřoval o „Z-patriotech“ a také okomentoval video o sníženém jízdném pro děti účastníků „speciální vojenské operace“.

Online protesty

Důchodkyně z města Jugra (68 let) dostala pokutu 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun) za diskreditaci ruské armády. Na ženu přišlo udání za zprávu poslanou přes Viber. Jeho autorem byl jeden z účastníků chatu, ve kterém se žena emocionálně vyjádřila proti válce v Ukrajině a označila RF za okupanta.

Odmítnutí bojovat

Dne 26. května bylo osm mobilizovaných, kteří utekli z bojiště, odsouzeno k 7 letům vězení. Muže mobilizovali v září v Kaliningradské oblasti a poslali bojovat do Luhanské oblasti Ukrajiny. Před přesunem do první linie, v prosinci 2022, se rozhodli „v rámci zachování života a zdraví“ opustit pozice.

Kultura

V Krasnodaru byl odvolán koncert Diany Arbeninové (kapela Noční snapeři), který se měl konat 12. června. Arbeninová otevřeně odsuzuje válku proti Ukrajině.

Jiné

Za samolepku „bláZnovství“ na autě byla Valeriji Uchovové z Nižního Novgorodu udělena pokuta ve výši 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun). Https://t.me/ovdinfolive/21816 Soud rozhodl, že samolepka „negativně interpretuje“ symbol Z, diskredituje armádu a překrucuje cíle a úlohy války na Ukrajině.