Přehled protiválečných protestů za 3. až 9. června 2024

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Město mluví

V moskevské čtvrti Vostočnoe Děgunino se objevil nápis „Ne válce“.

Telegramový kanál hnutí Vesna zveřejnil fotky protiválečných nápisů z měst Lipeck, Smolensk, Petrohrad, Perm a z vesnice Bolšoe Goloustnoe v Irkutské oblasti. Vyskytla se hesla jako „Zastavte válku! Květiny jsou lepší než kulky!“, „Svobodu politickým vězňům!“, „Vraťte vojáky domů!“, „Demisi Putina!“, „Jaro? Válka!“, „35 = nejsou války“, „Nebuď Zlo“, „Nasrat na válku“, „Ne válce ☮“, „Já se nebojím, ty se taky neboj ☮=♡“.

Telegramový kanál Zelená stužka zveřejnil fotky zelených stužek, které se objevily ve městě Ivanovo. Stuhy jsou symbolem protestu a protiválečných postojů.

Na telegramovém kanálu „OCHNIS!“ (Probuď se!) byly zveřejněny nápisy ze Stavropolu: „Putin není Rusko“, „Televize lže! Ne válce!“, „Svobodu politickým vězňům. Ne válce!“, „Rusko bude svobodné!“, „Fašismus jen tak nezmizí!“.

Osamělé protesty a demonstrace

Dne 4. června protestoval před magistrátem kraje v Krasnodaru místní muž s transparentem „Ne válce“. Aktivistu zadrželi a zahájili proti němu stíhání ve věci „diskreditace“ armády.

Diverzní akce a sabotáž

Nikita Kljunja z Karélie (20 let) byl odsouzen k 14 letům odnětí svobody za organizaci žhářského útoku na pojistkovou skříň na železnici v okolí města Petrozavodsk. První Západní okresní vojenský soud uznal Nikitu vinným z organizace atentátu, vlastizrady, spolupráce s cizím státem a veřejného podněcování a schvalování terorismu. První tři roky trestu stráví ve vězení, zbylých 11 si odpyká ve vězeňské kolonii se zvýšenou ostrahou.

Kanál „Vzdor svobodného Ruska“ informoval o úspěšné akci, při níž došlo k zapálení panelu ovládání vlaků na železnici u obce Krasnookťabrskij v Marijsku.

Projekt Avtozak Live spočítal, že v Rusku je v souvislosti s diverzními akcemi na železnici a žhářskými útoky na vojenské komisariáty nyní stíháno 550 lidí. Nejvíce incidentů se odehrálo v Moskevské oblasti, kde došlo k útokům na 41 objektů. Druhé a třetí místo obsadily Petrohrad (36 útoků) a Moskva (31 útoků).

Represe

Policie nadále pronásleduje streamera Pavla Prokudina, který se momentálně nachází ve vazbě. Byl obviněn z podněcování nenávisti a zášti poté, co označil ruské vojáky v Ukrajině za „kanónenfutr“. 3. června mu navíc byla udělena pokuta 60 tisíc rublů (téměř 16 tisíc korun) podle paragrafů o „diskreditaci“ ruské armády a drobném výtržnictví.

Online protesty

Kvůli statusu na WhatsAppu ve znění „Hajzlové, co podporujete agresi Ruska proti Ukrajině, padejte z mého života. Nechci s vámi nic mít“ spolupracovníci Centra pro boj s extremismem zadrželi předsedu tatarstánské buňky opoziční politické strany Jablko Ruslana Zinatullina. S politikem bylo zahájeno řízení ve věci diskreditace ruské armády. 6. června mu Vachitovský okresní soud města Kazaň udělil pokutu ve výši 50 tisíc rublů (asi 13 tisíc korun).

Roman Latošin používal v online počítačové hře přezdívku „SLAVA UKRAJINE14“ a napsal do skupinového chatu „SLÁVA UKRAJINĚ. HRDINŮM SLÁVA. SLÁVA UKR. ARMÁDĚ“. Za to ho Čerkeský městský soud shledal vinným z opakované demonstrace zakázané symboliky a udělil mu trest v podobě veřejně prospěšných prací v rozsahu 400 hodin.

Jaroslav „Thajec“ Remyga, mistr světa v thajském boxu z let 2009 a 2014 a mistr Evropy z roku 2009, byl shledán vinným z diskreditace ruské armády a byla mu udělena pokuta 40 tisíc rublů (asi 10, 5 tisíce korun). Důvodem bylo to, že na Instagramu zveřejnil svou dětskou fotografii s popiskem „Sláva Ukrajině“.

Populární streamerka ze sítě Twitch, Anna Bažutovová, byla odsouzena k 5,5 letům vězeňské kolonie podle trestního paragrafu o válečných „dezinformacích“. Na svém kanálu na Twitch YokoBovich napsala, že ruští vojáci v Buče zavraždili 300 lidí a pronesla větu „Smrt ruským okupantům“.

Soud v Gelendžiku projednává případ Vasilije Romanjuty (74 let). Muž čelí trestnímu stíhání podle paragrafu o opakované „diskreditaci armády“. Důchodce zveřejňoval opozičně laděné příspěvky na síti Odnoklassniki (Spolužáci). Jeho profil na síti byl smazán.

Kvůli protiválečným postům na svém osobním kanálu na Telegramu čelí zakladatelka e-shopu „Mami, kup to“ Darja Zarykovskaja správnímu stíhání podle paragrafu o diskreditaci ruských ozbrojených sil. Hrozí jí pokuta 30-50 tisíc rublů (8-13 tisíc kč).

Novinář z Jekatěrinburgu Dmitrij Kolezev byl zatčen v nepřítomnosti z rozhodnutí Basmanného soudu v Moskvě. Je obviněn z „úmyslného šíření lživých informací o nasazení Ozbrojených sil RF“. Důvodem stíhání je Kolezevův příspěvek na Instagramu o válečných zločinech v Buče.

Jekatěrina Běljakinová dostala pokutu za příspěvky na síti VKontakte. V prvním napsala: „Den vítězství se proměnil ve svátek zbraní a militarismu“, „A teď jsme vtrhli do země Ukrajinců! Oni se v této válce brání. A my útočíme!“, „Vinu nese jenom Rusko a ti, kdo tuto válku rozpoutali“, „Gratuluji k vítězství nad fašismem. Ale teď jsme fašisti my…“. Ve druhém příspěvku se vyskytla slova: „Nechci válku s Ukrajinou!“, „Nejsme mírotvůrci. Jsme agresoři! To my jsme poslali armádu na ukrajinské území a budeme se z toho všeho zodpovídat!“ Celkově Jekatěrina zaplatí na pokutách 20 tisíc rublů (asi 5 tisíc korun).

Jevgenij Omelčenko z Volgogradské oblasti dostal pokutu 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc kč) za status „Ne válce v Ukrajině“ na svém profilu na síti VKontakte. Byl souzen za diskreditaci armády.

Frontman indie rockové skupiny Avtosport Andrej Vanjukov čelí stíhání za diskreditaci armády kvůli protiválečným stories na Instragramu. Udání přišlo ze strany provládního periodika Readovka. Tverský okresní soud v Moskvě udělil hudebníkovi pokutu 50 tisíc rublů (asi 13 tisíc kč). Ve videu Vanjukov pronesl „Sláva ukrajinské armádě, sláva Ukrajině, hrdinům sláva. Putin je čůrák“.

Odmítli bojovat

Matka námořníka základní vojenské služby Serika, který sloužil jako starší mechanik brigády spojařů na vojenské základně 30866 ve městě Čerňachovsk v Kaliningradské oblasti, dostala zprávu, že její syn údajně po hlídce spáchal sebevraždu. Serik nezanechal dopis na rozloučenou. Při ohledání těla matka našla 3 střelné rány do čela, kulky vyletěly v oblasti zátylku. Žena uvedla, že jejího syna a další vojáky základní služby nutili podepsat smlouvu s armádou. Serik to odmítl, do konce vojny mu zbýval měsíc a už měl koupený lístek domů.

Jiné

Dne 4. června moskevská policie zadržela 30letého iránského turistu Hidariho Hossina, který měl na sobě mikinu Balenciaga s ukrajinskou vlajkou, trojzubcem a výzvou pomáhat ukrajinským uprchlíkům. Proti turistovi bylo zahájeno správní řízení za diskreditaci ruské armády a dostal pokutu ve výši 50 tisíc rublů (asi 13 tisíc korun). Mikina mu byla zabavena a zničena.

Dne 4. června byla v Moskvě kvůli přívěsku ve tvaru ukrajinského trojzubce zadržena 18letá Viktorija Mumrinová. Bylo s ní zahájeno přestupkové řízení ve věci propagandy nebo veřejné demonstrace nacistické symboliky. Viktoriji hrozí pokuta 1-2 tisíce rublů (250-500 korun) nebo zatčení na dobu do 15 dnů a rovněž zabavení inkriminovaného předmětu.

Po zahájení velké invaze na Ukrajinu známý běloruský veslař a olympijský reprezentant z let 2004 a 2008 Pavel Šurmej vstoupil do pluku Kastuse Kalinovského, který sdružoval běloruské dobrovolníky bránící Ukrajinu. 4. června vyšlo najevo, že Basmanný okresní soud v Moskvě sportovce v nepřítomnosti zatkl za žoldáctví v ozbrojeném konfliktu nebo válečných operacích. Dříve po něm bylo zahájeno pátrání.

Jurij Glikin z Moskvy dostal pokutu 2 tisíce rublů (asi 500 kč) za propagandu nacistické symboliky – měl tetování s ukrajinským trojzubcem a nápisem „Slava Ukrajini“, které prý veřejně vystavoval po dobu 7 hodin, zatímco se nacházel v nemocnici. Jeho „zločin“ potvrdili tři svědkové z řad personálu nemocnice.

Sergej Libin ze Soči nasprejoval na parkovišti nápis „NE VÁLCE“, protože nesouhlasí se „speciální vojenskou operací v Ukrajině“ a považuje ruského prezidenta za válečného zločince. Adlerský okresní soud shledal Libina vinným z diskreditace armády RF a udělil mu pokutu ve výši 40 tisíc rublů (asi 10,5 tisíce korun).