Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.
Město mluví
Andrej Nikiforov z Novosibirsku dostal pokutu ve výši 45 tisíc rublů (asi 10,5 tisíc korun) podle paragrafu o diskreditaci armády. 3. září vykřiknul „Sláva Ukrajině“ u kasy v supermarketu.
V Čejlabinsku se na plotě objevil nápis „Putin patří do Haagu“.
Osamělé protesty a demonstrace
Dne 4. září vyšla Alena Koževniková na Rudé náměstí v Moskvě zahalená do ukrajinské vlajky. Bylo zadržena a bylo proti ni sepsáno trestní oznámení podle paragrafu o diskreditaci ruské armády.
Marat Zaripov z Jekatěrinburgu 12. srpna protestoval s transparentem „Ne válce“. 5. září byl uznán vinným z diskreditace ruské armády a byla mu udělena pokuta 45 tisíc rublů (asi 10,5 tisíce korun).
Ve městě Voroněž 3. srpna protestoval místní Nikolaj Borisov s transparentem „Válka je špína. Svoji špínu taháme do Ukrajiny“. 8. září byl odsouzen podle paragrafu o diskreditaci ruské armády a dostal pokutu 45 tisíc rublů (asi 10,5 tisíc korun).
Dne 8. září byl v Moskvě zadržen Artur Makojev s plakátem „Ne válce“. Na stejném místě byli začátkem září zadrženi Igor Belan, který držel transparent v totožném znění, a Petr Kosorukov, který držel transparent “Freedom. Peace. No war.”
Muž z Petrozavodsku v ruské Karélii uskutečnil 4. září protest s transparentem „Ne každý rodič potřebuje bílou Ladu, mnozí by radši měli živé děti“ a byl zadržen.
Diverzní akce a sabotáž
Za podpálení pojistkové skříně na železniční stanici v Kirovské oblasti byli zadrženi jistí Kirill K. (17 let) a Jegor G. (16 let). Mladiství čelí trestnímu stíhání na základě paragrafu o atentátu.
17letý student střední odborné školy v Novosibirsku byl na 2 měsíce poslán do vazby ve spojitosti s diverzní akcí na železnici. 25. srpna údajně rozbil pojistkovou skříň na železničním tahu Novosibirsk-Zapadnyj-Ob a následující den zapálil jinou pojistkou skříň na téže trase.
V noci na 1. září neznámý pachatel zapálil pojistkovou skříň na trati mezi stanicemi Kiziterinka a Alexandrovka blízko Rostova na Donu.
Pronásledování
V sibiřském Chakasku byl hlavní redaktor časopisu Novyj Fokus Michail Afanasjev odsouzen k 5,5 letům vězení s ostrahou podle paragrafu o „fake news“ o ruské armádě. Příčinou pro trestní stíhání posloužil jeho článek o 11 členech OMONu (zásahové jednotky milice), kteří odmítli bojovat.
Obyvatel Přímořského kraje pod iniciálou Č. byl odsouzen k 2 letům podmíněného trestu za „podněcování k extremismu z důvodů nenávistí k ruským vojákům“. Rozsudek padl na konci května, ale podrobnosti případu byly zveřejněny až nyní. Stíhání bylo zahájeno na základě dvou příspěvku na sociální síti Odnoklassniki z května 2022. V rozsudku jsou citována pouze 2 slova z postu: „Palte…“ a ukrajinské slovo „hoši“.
Ve městě Vuktyl (republika Komi) byl 7. září převezen k výslechu protiválečný bloger Nikolaj Farafonov, obviněný z ospravedlňování terorismu. Po vypuknutí plnohodnotné války Ruska proti Ukrajině bloger aktivně publikoval protiválečné příspěvky na svém skromném kanálu na Telegramu.
Obyvatel Sevestopolu Gleb Malkov 25. sprna šlápl na ruskou vlajku a plivl na portréty Jevgenije Prigožina a Dmitrije Utkina u improvizovaného památníku velitelům Wagnerovy skupiny. 7. září proti němu bylo zahájeno trestní stíhání ve věci hanobení státní vlajky.
Obyvatel obce Volokonovka v Bělgorodské oblasti Alexandr Šramkov od 10. září čelí obvinění z diskreditace ruské armády. Obžaloba tvrdí, že pověsil plakát „Putin je vrah“ na sloup pouličního osvětlení, bezpečností kamery údajně zachytily jeho auto blízko místa činu. V březnu 2022 byl Šramkov obviněn z totožného deliktu poté, co vyvěsil plakát „Ne válce“ na svém domě.
Online protesty
Nedávno vyšlo najevo, že obyvatel města Saransk (hlavní město Mordvinska) Alexej Podolskij byl v březnu obviněn z ospravedlňování terorismu na základě komentáře „pěknej dárek, Ukrajinci jsou borci! Skuteční vlastenci své země!“, který zveřejnil na sociální síti „VKontakte“ v říjnu 2022 jako reakci na výbuch na Krymském mostě.
Soustružník z města Jekatěrinburg Alexej S. okomentoval příspěvek o smrti „válečného korespondenta“ a podporovatele akcí ruských vojsk na Ukrajině Vladlena Tatarského slovy: „Je až překvapivé, s jakou přesností byl zneškodněn rakovinový nádor.“ Dne 5. září se u něj doma uskutečnila domovní prohlídka a bylo proti němu zahájeno stíhání ve věci ospravedlňování terorismu.
Odmítli bojovat
Branec z Karačajevska-Čerkeska Rezuan Bostanov odmítl přijmout povolávací lístek a dostavit se na lékařskou prohlídku před vstupem do armády. Dostal pokutu ve výši 100 tisíc rublů (asi 23,5 tisíce Kč) za vyhýbání se vojenské službě.
V březnu 2022 voják odmítl odjet do války, protože vyrostl na Ukrajině. Byl odsouzen k 2 letům a 3 měsícům otevřeného vězení.
Novináři portálu Sibir.Realii a investigativního projektu Sistema vypočítali, že od začátku mobilizace v září 2022 se soudy zabývaly více něž 2900 případy profesionálních vojáků a mobilizovaných, kteří odmítli bojovat. Počet obdobných případů s každým měsícem narůstá.
Jiné
Žáci z Kaltasinského rajónu Baškirska napsali na své výkresy ke Dni solidarity v boji s terorismem (3. září) protiválečné nápisy. Příspěvek obsahující fotografie výkresů byl zveřejněn v oficiální školní skupině. Na výkresech se objevily například nápisy: „Jsme proti válce! Jsme za mír“, „Mír celému světu“, „Budeme žít v míru!“. Jeden z obrázků žáka šesté třídy je doplněn o komentář: „Myslím si, že bez války, terorismu a zla bude na světe všem teplo, dobře a útulně. Chci, aby všichni měli vodu, topení, jídlo a domov“.