Přehled protiválečných protestů za 29. dubna až 5. května 2024

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Město mluví

Petrohrad

Na potraviny v jednom z petrohradských supermarketů někdo nalepil lístečky s nápisy „Ne válce!“ a „Cena za válku je smrt!“. Fotografie zveřejnila anonymní členka hnutí Feministický protiválečný odpor.

Anonymní aktivistka Feministického protiválečného odporu vylepila v ulicích Petrohradu protiválečné nálepky. Stojí na nich hesla „RuZZký svět = nacismus“, „5,59 trilionů rublů na válku za 6 měsíců“, „Sám se denacifikuj!“, „Není to chochol, ale Ukrajinec“ (pozn.: chochol = ruské hanlivé označení pro Ukrajince), „Pacifismus není extremismus“.

V několika petrohradských čtvrtích se rovněž objevily protiválečné nálepky se srdíčky, symboly míru a nápisy „Ne válce“, „Mír je láska. Láska je život. Válka je smrt. Ne válce“, „Haag, Haag“, „Svobodu politickým vězňům“, „Jaro přijde“ a „Nejsi sám“.

Jiná města

Na jedné z laviček v moskevské čtvrti Lefortovo se objevil nápis „Sláva Ukrajině“.

Ve městě Kaluga se objevily zelené stužky, které symbolizují protiválečný odpor.

V Tverské, Archangelské a dalších oblastech Ruska se rovněž objevují protiválečné slogany, například graffiti „Putin je zrádce“, „Putin je zločinec“ a „Svobodu Rusku“.

Diverzní akce a tresty za ně

Ukrajinec Sergej Karmazin byl za podpálení dvou drážních rozvaděčů nedaleko Moskvy odsouzen k 25 letům odnětí svobody. Nejprve byl stíhán za diverzi, následně obžaloba rozšířila obvinění o špionáž, školení se k diverzní a teroristické činnosti, přípravu k výrobě výbušných látek, členství v diverzních a teroristických skupinách a přípravu atentátu. Sergej má strávit 6 let ve věznici a zbylých 19 let v trestanecké kolonii se zvýšenou ostrahou. Proti verdiktu se odvolal.

Dorogomilovský okresní soud v Moskvě 30. dubna zatkl pět lidí, podezřelých, že zapálili vrtulník na letecké základě Ostafjevo. Jedná se o Stanislava Chamidulina, Daniila Jamskova, Nikitu Bulgakova, Romana Jakovce a Anastasiju Močalinovou. Zadrženým je 19-22 let, hrozí jim trest nejméně 12 let odnětí svobody.

Protiválečný aktivista Angel Nikolajev byl odsouzen k 15 letům vězení. Byl obviněn z toho, že zapálil vojenský komisariát, dále označil auta s válečnou symbolikou a vlajky na hrobech vojáků padlých v Ukrajině přeškrtnutým písmenem Z a zničil billboard, na němž byla vyobrazena vojenská nášivka a písmeno Z.

V Brjansku byl zadržen patnáctiletý chlapec, který fotil autobusové zastávky, náměstí a správní budovy. Údajně plnil rozkaz legie Svoboda Rusku. Mladík čelí obvinění z „účasti na činnosti organizace, která má v Rusku status teroristického uskupení“, trestem je odnětí svobody na 10 až 20 let.

Online protesty a tresty za ně

Aktivisté Igor a Světlana Orževští zveřejnili na svých webových stránkách fotografie s protiválečnými transparenty „PUTIN = SMRT. 17. 3. 2024. NEVOL FAŠISMUS! NE PUTLEROVI“ a „PUTIN JE TERORISTA S JADERNOU BOMBOU, JE NEBEZPEČNĚJŠÍ NEŽ BIN LÁDIN! RUSOVÉ, PROTESTUJTE PROTI DIKTÁTORU PUTINOVI, DOKUD NEZNIČIL RUSKO, UKRAJINU A CELÝ SVĚT!“ Jsou stíháni za demonstraci nacistické symboliky a diskreditaci armády Ruské federace.

Ruslan Bolgov z Voroněžské oblasti, který zveřejnil na sociálních sítích protiválečné texty a vyzýval občany, aby sabotovali „speciální vojenskou operaci“, byl uznán vinným z „opakované diskreditace armády“ a byla mu udělena pokuta ve výši 110 tisíc rublů (téměř 28 tisíc korun).

Ředitel zrušeného Sacharovova centra Sergej Lukaševskij, který nyní žije za hranicemi Ruska, čelí trestnímu stíhání. Jako důvod posloužily protiválečné příspěvky na Facebooku, konkrétně vyjádření o vraždách civilistů v Buče, ničení ukrajinských obcí, smrti žen, dětí a starých lidí, násilí a rabování a rovněž příspěvek, v němž Lukaševskij pogratuloval organizaci Memorial k zisku Nobelovy ceny za mír. Trestní stíhání bylo zahájeno na základě udání.

Bloger z města Šuja Sergej Veselov zveřejnil video nazvané „Nepleťte si Němce s hitlerovci a Rusy s putinovci“. Nyní je souzen za diskreditaci armády, hrozí mu rok odnětí svobody. Bloger byl zadržen a momentálně se nachází ve vazbě, kde ho zbili a polili vařící vodou.

Gennadij Vladimirov z Primorsko-Achtarsku (Krasnodarský kraj) zveřejnil na síti VKontaktě komentář o útoku na civilisty v ukrajinské vesnici, doplněný o obrázek ženy s dítětem, písmenem Z, odpadkovým pytlem převázaným svatojiřskou stuhou a louží krve pod ním. Byl obviněn z opakované diskreditace armády, šíření výzev k terorismu, extremismu a protistátní činnosti na internetu.

Pietní místa

K památníku ukrajinské spisovatelky Lesji Ukrajinky v Moskvě někdo položil květiny a papír s nápisem „Buča, Kyjev, Oděsa, Kramatorsk, Vinnycja, Dnipro, Charkov, Cherson, Bělgorod, Šebekino. Ne válce! Nesmí se to opakovat!“

Jiné

Ve Volgogradu byli zadrženi mladík a dívka, kteří 1. května na Verchnězarečenském hřbitově rozhazovali věnce z hrobů účastníků války proti Ukrajině a strhávali z nich ruské vlajky. Policie případ prověřuje, předseda Vyšetřovacího výboru RF Bastrykin požaduje, aby pachatelé byli trestně stíháni.

Dne 24. dubna Ljudmila Balaba z města Kingisepp vykřikovala na ulici za přítomnosti kolemjdoucích heslo „Sláva Ukrajině – hrdinům sláva!“. Byla na 10 dní zadržena a uznána vinou z demonstrace symboliky extremistické organizace.