Přehled protiválečných protestů za 26. února až 3. března 2024

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Protiválečná hesla na posledním rozloučení s Alexejem Navalným

Během posledního rozloučení s Alexejem Navalným tisíce lidí skandovaly hesla „Ne válce!“, „Ukrajinci jsou dobří lidé!“. Video skandujícího davu přenášely mnohé kanály a informační agentury. Dle údajů opozičních médií se posledního rozloučení s politikem zúčastnilo nejméně 16 tisíc lidí.

Lidé, kteří se 1.-3. března přišli s Navalným rozloučit, zanechávali na pietním místě květiny a také lístečky s protiválečnými texty. Nápisy se objevily rovněž na budovách a autech po cestě na hřbitov, kde je politik pochován.

Město mluví

V ulicích ruských měst pokračuje protiválečná agitace. Lidé strhávají plakáty, které lákají ke službě v armádě, někdy umisťují protiválečné nápisy na svá (a cizí) auta. Ve městě Engels v Saratovské oblasti, Lipecku a Brjansku se objevily nápisy „Ne válce“, „Volby jsou ukradené“ a „PTN PNCH“ (Putin – pošol nachuj, čs. Putine, jdi do prdele), které někdo napsal červenou barvou na zdech domů.

U památníku obětí politických represí v Tule se objevil nápis „Bojuj za mír“.

V Centrální čtvrti Volgogradu se vedle graffiti s vyobrazením ukřižovaného Krista a nápisem „Spas nás a zachovej“ objevilo heslo „Do prdele válku“.

Obyvatelka Čeljabinsku popsala Putinovy předvolební materiály protiválečnými hesly a následně je pověsila u volební místnosti. Konkrétně napsala „Putin je vrah“ a „Ne válce“.

Prvního března pověsil místní muž protiválečné verše Anny Achmatovové a Jevgenije Jevtušenka na dům v Jaroslavli, v němž bydlel opoziční politik Boris Němcov, zastřelený v roce 2015 na politickou objednávku. Rovněž zde zanechal dopis pro pracovníky Centra pro boj extremismem, kteří ničí pamětní místo Navalného a odnášejí z něj květiny. Vzkázal jim, aby příště nezapomněli „vyhodit do popelnice i sami sebe“.

V centru Petrohradu se objevila umělecká instalace „Pravda, nic než pravda!“, věnovaná druhému výročí schválení zákona o trestní odpovědnosti za šíření nepravdivých informací o ozbrojených silách Ruské federace. Zákon vystoupil v platnost na počátku velké války Ruska proti Ukrajině a byl využíván k zatýkání a souzení protiválečných aktivistů, někteří z nich odešli od soudu s nepodmíněnými tresty. Instalace, která má podobu závěsné tabulky, se objevila ve dvoře jednoho z domů v ulici Pravdy. Napodobuje styl písma a titulky, které používaly hlavní sovětské noviny Pravda (tiskový orgán Ústředního výboru komunistické strany). Autoři díla jsou neznámí.

Osamělé protesty

Proti válce a politickým vraždám protestoval v Chabarovsku aktivista Zigmund Chuďakov. Připomněl jména Alexeje Navalného a Borise Němcova, režimu vzkázal, že nikdo ze zavražděných nebude zapomenut.

Represe

„Mír a svobodu pro ruské občany! Ne válce!“ Tato slova vykřiknul u soudu novinář Roman Ivanov, který je momentálně souzen za „fakey“ o ruské armádě, jež měl zveřejňovat na svém kanálu na Telegramu. Obžaloba se týká konkrétně příspěvku o zprávě OSN, která komentovala události v Buče. 1. března státní zástupce navrhl Romanovi trest 8 let odnětí svobody. Obžalovaný se na přelíčení dostavil v tričku s citátem z básně Jevegniji Berkovičové, která se rovněž nachází ve vazbě: „A přijde jaro. A to Nikdo nebude moct zakázat“.

Polina Jevtušenko (25 let), která zveřejňovala na sociálních sítích příspěvky na podporu Ukrajiny a protiválečné výzvy, byla obviněna z 12 zločinů dle 6 různých článků trestního zákoníku, hrozí ji až 22,5 roku ve vězení. Polina byla zatčena v létě 2023, původně byla obviněna z vlastizrady, nyní se obvinění zakládá na šesti jiných paragrafech, od přípravy vlastizrady po podněcování extremismu.

Osmnáctiletá aktivistka Darja Kozyrevová byla do 24. dubna vzata do vazby. Byla uznána vinou z „opakované diskreditace armády“. Dívku zadrželi 24. února 2024, kdy nalepila na petrohradský památník ukrajinského národního básníka Tarase Ševčenka plakát s úryvkem z jeho básně Závěť. Dříve byla Darja několikrát zadržena a čelila správním i trestním stíháním za protiválečné příspěvky na sociálních sítích a nápis „Vrazi, vy jste ho vybombardovali. Jidášové“, který připsala k obrázku srdce s nápisem „Mariupol“. V té době ještě studovala střední školu.

V Chanty-Mansijsku (západní Sibiř) bylo zahájeno trestní stíhání podle paragrafu o diskreditaci armády proti hlídači, který se v kuřárně vyjádřil k válce. Jevgenij Lazutin (50 let) se 28. února rozvášnil během konverzace v kuřárně a označil účastníky války v Ukrajině za „debily“ a „kanónenfutr“. Soud již dříve udělil Jevgeniji pokutu 30 tisíc rublů (asi 7,5 tisíce korun) za správní přestupek „diskreditace armády“, tehdy kvůli příspěvku na sociálních sítích.

Šest let vězení se zvýšenou ostrahou za pět sdílených příspěvků o válce – takový rozsudek vynesl soud Rubenu Pogosjanovi z Petrozavodsku. Byl obviněn kvůli sdílení publikací o ostřelování divadla v Mariupolu, zločinech ruské armády v Buče, raketovém útoku na nádraží v Kramatorsku a požáru na Záporožské atomové elektrárně. V roce 2019 Pogosjan popsal pro portál Mediazona mučení, které zažil ve vězení č. 9 v Petrozavodsku, kde si dříve odpykával trest. Proti zaměstnancům zmíněné věznice bylo zahájeno trestní stíhání.

Autor blogu „Zápisky dětského lékaře“ Sergej Butrij byl na 10 dní zatčen. V rozhovoru, který poskytl novinářce Katěrině Gordějevové, se údajně dopustil „podněcování nenávisti nebo zášti“. Butrij citoval verš „chceš být dobrým Rusem – lež v rakvi“ z písně rappera Noize MC Země dešťů. 28. února soud nevyhověl jeho odvolání a potvrdil stanovenou výši trestu. Sergej Butrij je známý pediatr a popularizátor, jeho profil na síti VKontakte sleduje 230 tisíc uživatelů, na Telegramu přes 110 tisíc na na Facebooku 64 tisíc lidí.

Vjačeslav Lutor z Petrohradu byl odsouzen k 10 letům odnětí svobody. Vedl korespondenci s člověkem, který možná verboval lidi pro legii Svoboda Ruska. Lutor byl obviněn z pokusu o vlastizradu, tajné spolupráce se zástupci cizího státu a členství v teroristické organizaci.

V Petrohradu byl zadržen muž podezřelý ze žhářství na pojistkové skříni. Podle informací portálu 47 news 10. února zapálil pojistkovou skříň mezi železničními stanicemi Strelnaja a Sergijevo. Čelí obvinění z terorismu.

Muž z Jaroslavli byl odsouzen k 3,5 letům vězení za graffiti na podporu Navalného a proti válce. Byl uznán vinným z vandalismu motivovaného politickou nenávistí a zapojení do činnosti extremistické organizace. Vyšetřovatelé tvrdí, že v červnu nasprejoval na zastávky a budovy graffiti na podporu Navalného a jeho Fondu pro boj s korupcí a rovněž nápisy „Svobodu politickým vězňům“ a „Ne válce“.

Rodiče početné rodiny z města Čerepovec Vitalij Toročkov a Polina Roots byli odsouzeni k 13 a 9 letům vězení podle paragrafů o ospravedlňování terorismu, nelegální koupi a přechovávání výbušnin a nelegální výrobě výbušnin. Organizace Memorial uvedla, že z ospravedlňování terorismu byli obviněni, protože zveřejnili na svých profilech na sítích video „Ruský pas je ostuda a cejch!“. Dále publikovali příspěvky na podporu Ukrajiny, ukrajinské lidové písně a příspěvky proti válce a Putinovi.

Muž z Petrozavodsku dostal pokutu 30 tisíc rublů (asi 7,5 tisíce korun) za komentář na profilu bývalého starosty Ljubarského, který odjel bojovat na Ukrajinu. Bloger Trunov kritizoval politika za to, že válčí proti Ukrajině.

Šéfredaktorovi novin Novaja Gazeta Sergeji Sokolovovi byla udělena pokuta ve výši 30 tisíc rublů (asi 7,5 tisíce korun) za „diskreditaci armády“. Informovali o tom představitelé novin. Pracovníci Centra pro boj s extremismem Sokolova zadrželi u něj doma, převezli jej na stanici a sepsali proti němu oznámení. Obvinění se týkalo článku v Nové Gazetě věnovaného nuceného verbování sirotků ke službě v armádě. Sergej Sokolov se stal novým šéfredaktorem novin Novaja Gazeta poté, co byl nobelista Dmitrij Muratov zařazen na seznam „zahraničních agentů“.

Bývalý zastupitel Petrohradu Boris Romanov byl v nepřítomnosti odsouzen k 6 letům vězení podle paragrafu o šíření „fakeů“. Už 29. března 2022 se před zasedáním zastupitelstva čtvrti „Světlanovskoje“ vyslovil proti postupu ruských vojsk na Ukrajině a mluvil o událostech v Buče. V květnu téhož roku byl zadržen a strávil 3 měsíce ve vazbě. Ihned po propuštění Romanov opustil Rusko. Obžaloba pro zastupitele navrhovala trest 9 let odnětí svobody.

Během dvou let války proti Ukrajině bylo stíháno 487 ekologů a ekoaktivistů, přičemž 74 z nich kvůli své protiválečné pozici a 5 bylo odsouzeno k nepodmíněnému trestu. Data pocházejí z nezávislého webu Važnyje istorii (čs. Důležité příběhy), který se odvolává na zprávy o pronásledování ekologů. Další ekologičtí aktivisté dostali pokutu, čelili výhružkám nebo někdo poškodil jejich majetek.

Po celou dobu trvání války FSB pronásleduje vědce, kteří se vymezili vůči invazi. K nátlaku využívá manželky a vyhrožuje jim trestním stíháním, nejednou přistoupila ke skutečnému stíhání s cílem vědce zastrašit. V jednom výzkumném ústavu podepsalo dopis proti válce přes 20 lidí, téměř všichni museli po výslechu na policii odjet ze země. Více o největším případu vědců, kteří podepsali protiválečný dopis, se můžete dočíst zde.