Přehled protiválečných protestů za 26. června až 2. července 2023

11. červenec 2023 | Protiválečné protesty v Rusku

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Památníky obětem ostřelování Kramatorsku

Po raketovém útoku, který 27. června zasáhl restauraci v centru Kramatorsku, v ruských městech vznikají památníky. Obyvatelé Moskvy položili květiny k památníku ukrajinské spisovatelky Lesji Ukrajinky. V Tomsku se u Kamene Smutku, který připomíná oběti politických represí, objevily umělé žluto-modré květiny, ovázané černou smuteční stuhou. Ve městě Kungur (Permský kraj) památník vznikl u místa paměti stalinských represí. Květiny na památku ukrajinských obětí války se objevily také v Jekatěrinburgu.

Diverze a sabotáž

V Irkutské oblasti opět došlo k podpálení pojistkové skříně. V noci na 30. července neznámý pachatel zapálil pojistkovou skříň na trase Zabituj-Čeremchovo na pomezí Alarského a Čeremchovského rajónu. Provoz na železnici byl na krátkou dobu přerušen, nikdo nebyl zraněn. Bylo zahájeno trestní stíhání za „poškození dopravního tahu“. Po pachatelích pátrá policie.

Osamocené protesty a demonstrace

Ve městě Jegorjevsk uvědomělí občané vyšli do ulic s plakáty „Chci žít v Rusku, kde není válečná propaganda“, „Chci žít v Rusku, kde platí svoboda slova“, „Chci žit v Rusku, kde OMON nemlátí děti“. Kromě toho se v ulicích objevily letáky informující o nových pravidlech náboru do ozbrojených sil, o tom, jak se vyhnout armádě prostřednictvím alternativní služby a na jaké lidskoprávní organizace je možné se obrátit, pokud se chcete vyvarovat povolání do armády.

Represe

Během dvou dnů se Rusům podařilo vybrat peníze pro Vladimira Ovčinnikova (85 let), jemuž soud udělil pokutu 35 tisíc rublů (asi 8,5 tisíce korun) za protiválečné graffiti „Politika mlýnku na maso“. Umělec z Kalugy tvrdí, že policie neprovedla analýzu jeho díla a soudkyně své rozhodnutí nijak nekomentovala. Ovčinnikov vyobrazil dva mlýnky na maso, které melou lidi a jsou označeny písmenem „Z“ a letopočtem „1937“. Jeden z mlýnků představuje sovětské represe, druhý připomíná, že si z nich Rusko doposud nevzalo ponaučení.

„Rusko rozpoutalo válku, napadlo Ukrajinu. Rusko je agresor, zabíjí nevinné obyvatele Ukrajiny.“ Za tato slova dostala studentka z města Krasnokamensk (Zabajkalský kraj) pokutu ve výši 30 tisíc rublů (asi 7300 Kč). Výrok pronesla přímo během vyučování v přítomnosti vyučujícího a všech spolužáků. Soud vyhodnotil její slova jako „diskreditaci“ ruské armády.

Mobilizovaný letecký dispečer z Magadanu byl odsouzen ke 3 letům otevřené věznice za dvojnásobné nesplnění rozkazu. Odmítl odjet do války na Ukrajině, jelikož dle svých slov nemůže použít zbraň proti jiným lidem z náboženských důvodů.

Soud udělil trest 10 let odnětí svobody Alexeji Gaševovi z Permu. Muž byl uznán vinným z atentátu, členství v teroristické skupině a vlastizrady. FSB prohlásila Gaševa, Michaila Sokolova a Dmitrije Strelkova za agenty ukrajinské tajné služby SBU. Policie tvrdí, že muži připravovali a prováděli atentáty a diverzní akce. 24. června 2022 Gašev a Sokolov vhodili několik Molotovových koktejlů do budovy vojenské správy v Kirovském rajónu města Perm. Byli zatčení na pomezí Permského kraje a Sverdlovské oblasti. Sokolov byl dříve odsouzen k 11 letům věznice se zvýšenou ostrahou.

V Amurské oblasti byl pracovník železnice Ostap Demčuk (47 let) zatčen za velezradu. Vyšetřovatelé se domnívají, že v období od září minulého roku do letošního ledna posílal peníze na účely Ozbrojených sil Ukrajiny. Co posloužilo základem pro obvinění, není známo.

Za plakát „NE ***CE“ dostal Denis Gubickij z Altajského kraje pokutu ve výši 30 tisíc rublů (asi 7300 Kč), byl uznán vinným z diskreditace ruské armády.

Něvský soud v Petrohradu poslal do vazby místního obyvatele Nikolaje Veprikova. Příčinou posloužily jeho posty na síti VKontakte, které obsahovaly zmínky o obětech války na Ukrajině a politických vězních. Byl uznán vinným z šíření fake news o ruské armádě.

Hudebníka z Vladivostoku Sergeje Tochtejeva poslali na nucené léčení do psychiatrické nemocnice. Návrh podal vyšetřovatel, 28. června se soud rozhodl vyhovět jeho žádosti a poslal Tochtejeva na psychiatrickou kliniku. Hudebník čelí pěti trestním stíháním za „diskreditaci armády“. Příčinou posloužily protiválečné komentáře na sociálních sítích.

Kultura a umění

Hudebníci z rockové kapely „Směna“ z města Staraja Russa byli donuceni předčasně ukončit své vystoupení na festivalu „Burácení nad Ilmeněm“, který se konal nedaleko města Velikij Novgorod. Skupina měla zahrát ještě několik skladeb, ale spoluorganizátor muzikantům za kulisami vysvětlil, že vystoupení musí být přerušeno kvůli frázi v jedné z písní „V zemi mých snů nikdo nechce válku.“

Legalize (D.O.B.) a Mr. Freeman nahráli klip k protiválečné písni „MÍR!! VAŠEMU!! DOMU!!“. Klip je velmi mnohovrstevnatý, obsahuje zvukové stopy Vladimira Vysockého, záběry zničených ukrajinských měst i obrazy, které vytvořila umělá inteligence a které zobrazují trefně doplněnou realitu současného Ruska. Klip byl vytvořen s pomocí vlastnoručně vyvinuté neuronové sítě na základě Stable Diffusion.

Město mluví

Hackeři z Jekatěrinburgu nastavili na obrazovku domovního zvonku jedné budovy v obytném komplexu Botanika slova „Sláva Ukrajině“.

Krasnojarsk protestuje proti válce a mobilizaci. Po městě jsou rozmístěny nálepky. Na plakátu, který láká ke kariéře v armádě: „Život je víc než peníze“, na plakátu vládní strany Jednotné Rusko: „Strana moGilizace“ (pozn.: rus. Mogila = hrob), „Putin je zbabělec“ a „Zkejsnul u Vlády“.

V nejrůznějších městech Ruska lidé vystupují proti válce. Tyto fotografie pocházejí z Moskvy, měst Ljubercy, Petrohrad, Vologda, Vladimir, Nižnij Novgorod, Novosibirsk, Tomsk, Orenburg, Vladivostok, Kaspijsk, z republiky Dagestán i z Dzeržinska.