Přehled protiválečných protestů za 30. dubna až 9. května 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Pokuty, správní a trestní řízení

V Iževsku policie zadržela dva občany, jež podezřívá, že vytvořili graffiti «***** fašišty» na konstrukci s reklamou na kariéru v armádě. Nápis se objevil na reklamním panelu ve městě Možga (Udmurtská republika). Policie proti nim sepsala trestní oznámení podle paragrafu o diskreditaci armády.

Ve městě Orsk soud udělil pokutu učitelce průmyslové střední školy za to, že se snažila umístit na nástěnku výtisk článku z Wikipedie s názvem Ruská invaze na Ukrajinu.

Policie pátrá po bývalém koordinátorovi štábu Navalného ve Voroněži, Jevgeniji Karpovovi. Je trestně stíhán za „diskreditaci“ armády. Příčinou se staly protiválečné posty publikované v rámci jeho projektu o korupci ve státních orgánech Vornadzor. Dříve policie uskutečnila domovní prohlídky u rodičů aktivisty, zabavila techniku a vyslýchala je ohledně návratu syna z Gruzie a dalších příbuzných.

Policie pátrá po jakutském protiválečném aktivistovi Ajchalu Ammosovovi, také ho zanesla na seznam teroristů a extremistů. Je pravděpodobné, že proti němu bylo zahájeno nové trestní stíhání. Loni v létě byl Ammosov obviněn z diskreditace armády poté, co vyvěsil v centru města Jakutsk plakát s nápisem Yakutian punk against war. V prosinci 2022 Ammosov opustil Rusko.

V Rjazani soud odsoudil režiséra Sergeje Jerženkova a aktivistu Sergeje Skorejeva k 8 měsícům alternativního trestu podle paragrafu o vandalismu. Důvodem se stal nápis "Putine, s***š (sereš) nás, vypadni", který vytvořili na památníku Lenina ve městě Kasimov v Rjazaňské oblasti. Jerženkov prohlásil, že během zatčení byl podroben mučení.

Vyšetřovací výbor zahájil samostatné stíhání proti ochránkyni lidských práv z Burjatska, Naděždě Nizovkinové. Nizovkinová odmítla svědčit proti důchodkyni Nataliji Filonovové, která byla zatčena za prosbu sundat písmeno Z z autobusu ve městě Ulan-Ude. Řidič autobusu ji odvezl přímo na policejní stanici. Dříve Naděžda Nizovkinová dostala pokutu za zveřejnění videa, v němž mluví s Filonovovou o jejím postoji k válce na Ukrajině.

Ve městě Vladimir zahájili trestní stíhání proti Sergeji Jegoryčevovi za šíření fake news. Jako záminka posloužilo video o požáru v místní chemické továrně, ve kterém byl incident dán do spojitosti s ozbrojenými silami Ukrajiny.

Ve Vologdě zahájili trestní stíhání za opakovanou diskreditaci armády proti místnímu předsedovi strany Jabloko Nikolaju Jegorovovi. Důvodem se staly Jegorovovy publikace na sociální síti VKontakte. U Jegorova doma a rovněž u jeho příbuzných policie provedla domovní prohlídky, Jegorov svědčí, že při jeho zadržení policie použila násilí.

Osamocené protesty a demonstrace

V Jekatěrinburgu a Kazani byli zatčeni čtyři lidé s plakáty vyzývajícími k míru. Na jednu z účastnic protestu v Jekatěrinburgu bylo sepsáno trestní oznámení za diskreditaci armády.

V Novosibirsku se uskutečnila demonstrace „Žádná válka, kromě té třídní“. Akce se zúčastnilo asi 50 lidí. Aktivisté hnutí „Rudý obrat“ (pozn.: rus. Krasnyj povorot) mluvili především o počtu ruských vojáků, již zahynuli v Ukrajině.

Na mostě ve městě Ivanovo vyvěsili protiválečný plakát s nápisem „Dost bylo krvavého „boje za mír“!“ Jedná se už o třetí protiválečný plakát, jež letos vyvěsili místní aktivisté.

V Kazani se 9. května u Věčného ohně objevily karafiáty a plakát „Ne válce“.

V Kursku byla během osamělého protestu zadržena aktivista a matka tří dětí Anastasija Koršunovová. Držela plakát „Mír Ukrajině. Svobodu RF. Jsem proti válce!“.

Kultura

V Kurské oblasti byla zatčena matka umělce, který zorganizoval protiválečnou výstavu. 22. dubna byla ve městě Železnogorsk zahájena výstava obrazů Andreje Sjomkina. Majitel budovy se obrátil na policii pod záminkou rozbitého okna. Sám Sjomkin opustil Rusko několik dní před zahájením výstavy a 1. května jeho matku zadržela policie, provedli u ní doma domovní prohlídku a snažili se Sjomkinovi dovolat z jejího telefonu.

Různé

Soud zablokoval webové stránky „Hnutí vědomých odmítačů vojenské služby“. Hnutí od roku 2014 pomáhá mladíkům legálně se vyhýbat vojenské službě, poskytuje psychologickou a právní pomoc povolaným do armády. Důvodem zablokování se stal obsah webu, který „diskreditoval armádu a ospravedlňoval vyhýbání se vojenské službě.“

V Moskvě se objevila protiválečná nálepka s vyobrazením moderátora „Pole zázraků“ (populární sovětská a ruská televizní soutěž, podobná americké „Wheel of Fortune“ a českému „Kolotoči“) a textem „Právě hrajeme o 300 tisíc životů! Písmeno? D_ PREL VLK".

V Leningradské oblasti bylo během návštěvy protiválečné výstavy zadrženo 14 lidí. Když do bytu, kde výstava probíhala, vtrhla policie, návštěvníci se pokusili utéct oknem, ale policisté je zadrželi. Mezi zadrženými byla novinářka nezávislého informačního serveru RusNews Elina Kozič, korespondetka protirežimního portálu SOTAvision Vlada Matvejčik a také pes.

V Novosibirsku 9. května shořelo letadlo SU-24, vystavené na placu vojenské techniky. Stroj zapálili neznámí partyzáni, možnost opravy je vyloučena.