Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.
Město mluví
Člen ochranky moskevského nákupního centra RIO zbil Vitalije Jermišina za to, že napsal křídou na asfalt citát z Majakovského „Válka je závan mrtvolného smradu, válka je továrna na chudáky!“ Manželka postiženého vypověděla, že Vitalije kopali do břicha a bili ho pěstmi po hlavě. Když se pokusila manžela zastat, dostala tak silnou ránu po hlavě, že upadla na zem. Manželé zavolali policii, ale „strážci pořádku“ zadrželi samotného Vitalije. Byl obviněn z použití násilí vůči policistům a poslán do domácího vězení.
Anonymní aktivisté v Jekatěrinburgu zanechali na stěnách, sloupech a lavičkách řadu nápisů a letáků, které vyzývají k tomu, aby Vladimir Putin, obviněný z válečných zločinů, stanul před soudem v Haagu.
Osamělé protesty a demonstrace
Dne 20. srpna byl v centru Moskvy zadržen Tejmuraz Kordzaija, který protestoval s plakátem „Ruskému národu svobodu! Ukrajině mír!“
Dne 21. srpna byl ve městě Perm u památníku Hrdinů fronty i týlu zadržen místní s transparentem „Válku nepotřebuju! To jsou slova skutečnýho chlapa“. Po zadržení proti němu policie zahájila trestní stíhání podle paragrafu o diskreditaci armády.
Dne 22. srpna byl v Čeljabinsku zadržen Alexej Šachovič, který držel plakát „Ne zločinné válce“. Policie s ním sepsala protokol ve věci diskreditace ruské armády, načež byl propuštěn.
Iljas Gamzajev z města Machačkala dostal pokutu ve výši 15 tisíc rublů (asi 3,5 tisíce korun) za osamělý protest s transparentem „Svobodu Navalnému! Ne represím! Ne válce!“ Muž byl uznán vinným z diskreditace ruské armády.
„1,5 roku nesmyslné a ostudné války“. S takovým plakátem vystoupila Oksana Osadčaja na Manéžním náměstí v Moskvě. Oksana je plně nevidomá, spolu s ní byla zadržena její známá Ljubov Lukašenko, která protest fotografovala. Bylo proti nim zahájeno trestní stíhání za diskreditaci ruské armády a účast na neautorizované veřejné akci. Policie rovněž zabavila jedné ze zadržených placky s nápisy „Svobodu politickým vězňům“ a „Ne válce“. Osadčaja zadržení popsala na svém kanálu v Telegramu: „Policista si myslel, že nevím, co je na plakátu napsáno. Řekla jsem mu, že to nemůžu nevědět, když jsem ten text sama psala. Pak jsem zaslechla, jak si šuškali mezi sebou, že „už berou i nevidomé“. Jako by se člověk sám nemohl rozhodnout vyjádřit svůj postoj k tomu, co se děje, a nevěděl, co dělá. V Rusku máme ještě daleko k tomu, aby společnost chápala lidi s handicapem a lidi vůbec jako osobnosti“.
„Smrt Putinovi“, „Ne válce“, „Sláva Ukrajině! Hrdinům Sláva“ a „Putin je zločinec“ – za vykřikování těchto hesel byl Roman Muzykin z Krasnodarského kraje zatčen na 24 hodin. Soud vyhodnotil, že všechny slogany jsou „ustálenými symbolickými pozdravy extremistické organizace UNA-UNSO a rovněž ukrajinské organizace Pravý sektor“.
Dne 24. srpna důchodce Alexandr Pravdin z obce Siverskij v Leningradské oblasti uskutečnil osamělý protest na břehu řeky Oredež. Držel plakát „1,5 roku od začátku ‚speciální vojenské operace‘“, aby připomněl rekreantům, že válka proti Ukrajině nadále pokračuje.
Diverzní akce a sabotáž
Dne 26. srpna Ivan Semjonov přišel k náborovému centru vojáků v Admiraltějském rajónu Petrohradu se dvěma lahvemi se zápalnou směsí, zapálil je a vhodil do okna. Ivan byl zadržen a poslán do cely předběžného zadržení, jeho čin byl kvalifikován jako atentát.
Tlak a represe
Policie zabavila automobil ženy, která vystupuje proti válce, kvůli nápisům, které „diskreditují ozbrojené síly RF“. Auto bylo odstaveno na odtahové parkoviště a žena zadržena. Nejspíš se jedná o Nataliju Kuklinovou (50 let), která byla dříve trestně stíhána za opakovanou diskreditaci ruské armády.
Soud se bude zabývat případem Batyra Žabojeva, který je obviněn z diskreditace armády. Telegram kanál ASTRA uvedl, že muž je stíhán kvůli videu, které zveřejnil na Instagramu a v němž se mluví o vraždách čečenských a ukrajinských civilistů ruskou armádou. Podle vyšetřovatelů Batyr označil chování vojáků za „fašistické a dobyvačné“.
Dmitrij Paksejev z města Pervouralsk čelí stíhání za diskreditaci ruské armády. K postu o sbírce humanitární pomoci pro ruské vojáky ve skupině na VKontakte napsal následující komentář: „Je to hanba. Před rokem odešli bojovat do cizí země, bezdůvodně tam vyvraždili civilisty a teď <…> každou chvíli chodí dopisy o úmrtí. To všechno kvůli čemu?“
Julii Zacharovové z Petrohradu byla udělena pokuta ve výši 30 tisíc rublů (asi 7 tisíc korun) za zelenou stužku s nápisem „Ne válce“. 4. června Julija uskutečnila v centru města protest na podporu Alexeje Navalného, který právě slavil narozeniny. Policisté ženu nejprve požádali o identifikaci, ale když si všimli protiválečné stužky, zadrželi ji a převezli na policejní stanici.
Baškirské aktivistce Ramile Saitovové opětovně prodloužili pobyt v cele v případu o výzvách ohrožujících bezpečnost státu. Saitovová zůstane ve vazbě další dva měsíce. Byla obviněna na základě videa na Youtube, ve kterém poprosila mobilizované, aby odmítli bojovat, řekli, že nechtějí „zabíjet“, a rovněž aby dezertovali.
Aktivista Nikolaj Borisov dostal za protiválečný protest, který proběhl v červenci, pokutu 30 tisíc rublů (asi 7 tisíc korun). Na soudní zasedání se dostavil v tričku „Jsem proti válce“, takže byl rovnou od soudu převezen na policejní stanici.
Faráře Ioanna Koval‘a, který v modlitbě nahradil slovo „vítězství“ slovem „mír“, definitivně zbavili kněžského úřadu. Udání na duchovního podali farníci, kterým se nelíbila záměna slov, a od února byl suspendován. V květnu církevní soud rozhodl o odnětí kněžského úřadu a 18. srpna tento verdikt potvrdil patriarcha Kirill. Ještě koncem června Svatý synod Konstantinopolské církve označil rozhodnutí za politicky motivované, vrátil Koval’ovi kněžské svěcení a přijal ho pod jurisdikci Konstantinopolského patriarchy.