Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.
Město mluví
Na majáku Tokarevského ve Vladivostoku se objevil velký nápis „NE VÁLCE“.
Hnutí Vesna informuje, že petrohradští aktivisté tajně rozvěsili po celém městě protiválečné nálepky. Hesla hlásají „Neumírej za Putina“, „Probuďte se lidé, zuří válka!“ a další.
Osamělé protesty a demonstrace
Dne 21. listopadu v Kazani protestoval Daniil Alimov s transparentem „Mír pro celý svět. Ne válce“. Zadržela ho policie.
Diverzní akce a sabotáž
Soud moskevského rajónu Čerjomuški poslal do vazby studenta Ibragima Orudževa (22 let), obviněného z teroristického výcviku. Vyšetřovatelé se domnívají, že mladík se chystal zapálit vojenskou správu, byla zadržen 10. listopadu, když budovu fotografoval. Soud uvedl, že příkaz k zatčení byl vydán s přihlédnutím k tomu, že Orudžev byl již dříve podežřelý z atentátu a vlastizrady.
Represe
Dne 20. listopadu soud v Saratově uznal básníka a zpěváka Dmitrije Ljaljajeva vinným podle paragrafu o šíření „fakeů“ o ruské armádě a udělil mu trest 6 měsíců odnětí svobody, které si má odpykat v otevřené věznici. Již dříve, 11. září 2023, stejný orgán odsoudil Ljaljajeva k 2 letům odnětí svobody za veřejné podněcování k extremismu a demonstraci nacistických či jiných extremistických symbolů.
Není známo, co přesně posloužilo důvodem pro trestní stíhání. V soudním archivu jsou rovněž záznamy o 4 správních řízeních, vedených proti Ljaljajevovi za diskreditaci ruské armády a neúctu k vládní moci v roce 2022.
Domovnici Gulnaře Bacharevové z města Satka v Čeljabinské oblasti byla udělena pokuta ve výši 400 tisíc rublů (99 tisíc korun). Žena byla stíhána podle paragrafu o “ospravedlňování terorismu” za protiválečné komentáře, které napsala na sociální síť VKontakte. Proti Gulnaře v případu svědčila mimo jiné její vlastní sestra.
Online protesty
Basmannyj soud v Moskvě v nepřítomnosti odsoudil Mariji Kartaševovou, jež emigrovala do Kanady, k 8 letům věznení podle paragrafu o válečných “fake news”. Důvodem stíhání byly fotografie z Buči, které Kartaševová zveřejnila na svém Telegramu s komentářem: “To ani nejsou všechny fotky, existují ještě horší. Prosím, sdílejte je s blízkými, kteří nevěří v pravdu”. Příspěvek uzavřela slovy: “Nezapomínejme, co se v těchto dnech v Ukrajině skutečně děje.”
Odmítli bojovat
Z dat shromážděných z webových stránek ruských vojenských soudů k 21. listopadu 2023 vyplývá, že ruské vojenské soudy se zabývaly 4 121 případy svévolného opuštění vojenské základny po vyhlášení mobilizace. Každý týden je za tento přečin vynášeno přibližně 100 rozsudků. Kromě svévolného opuštění základny soudy řešily rovněž 317 případů nesplnění rozkazu a 96 případů dezertérství.
Kultura
Dne 21. listopadu dostal výpověď umělecký ředitel a jeden ze zakladatelů Voroněžského komorního divadla Michail Byčkov. Patřil mezi představitele divadel, kteří 26. února 2022 podepsali otevřený protiválečný dopis. Zdroj z vedení Voroněžské oblasti uvedl, že „Byčkov měl i nadále sklony psát otevřené odsuzující dopisy a divadlo se nesnažilo podporovat účastníky speciální vojenské operace a jejich příbuzné například sníženými cenami na lístky“. Z těchto důvodů byl Byčkov propuštěn. Tři hlavní herečky divadla, Natalja Ševčenková, Taťjana Babenková a Jana Kuzinová oznámily, že divadlo opouští ze solidarity s ředitelem.
Minulý týden 18. listopadu dostal výpověď další signatář otevřeného dopisu, ředitel Velkého divadla v Moskvě Vladimir Urin.
Jiné
Dne 21. listopadu do věznice nedaleko města Smolensk přijela „armádní delegace“ s cílem verbovat vězně k účasti ve válce proti Ukrajině. V tomto vězení si momentálně odpykává svůj trest ruský opoziční politik Ilja Jašin, dříve odsouzený k 8,5 letům vězení se zpřísněnou ostrahou za zveřejnění informací o válečných zločinech ruské armády na Ukrajině. Ilja přímo mluvil s „náboráři“ a rozhovor vylíčil svému advokátovi, který ho postoupil k publikaci na Jašinově Telegram kanálu. Celý text v ruštině je dostupný zde.