Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.
Navalného kampaň proti válce
Alexej Navalnyj vyhlásil agitační kampaň proti válce. Na soudním zasedání v jednom z mnoha trestních řízení oznámil, že byl spuštěn nový projekt: volební kampaň proti kandidátovi „Válka“, během níž se aktivisté budou bavit s ruskými občany a měnit jejich názor na válku a prezidenta Vladimira Putina. Politik informoval o náboru prvních 100 dobrovolníků.
Město mluví
Ve městě Smolensk se objevily samolepky „Válka je ostuda“, „Pro Putina jsi kus masa“, „Pro Putina nic neznamenáš“, „Putin je světový nepřítel“, „Život je víc než peníze“, a v Moskvě „Válka, vykrádání, podlost“, „Smrt, válka, ohavnost“. První písmena ve slovech na nálepkách tvoří zkratky VVP (Vladimir Vladimirovič Putin) a SVO (Speciální vojenská operace).
V noci na 18. června v Jakutsku v ulici Možajského někdo strhal plakáty propagující válku. Policie hledá viníky.
Nové graffiti se objevilo na betonové zdi v Novosibirsku: „Putine, pošli armádu do Ruska“. Autoři zjevně naznačují, že ruská armáda se nachází jinde, než by bylo potřeba, a je zaneprázdněna vším možným, jen ne obranou vlasti.
V Krasnojarsku se objevily nápisy „Ne válce, ne Putinovi“ a „Putine, ruce pryč od našich synů“.
Nápis na zdi budovy v jednom ruském městě: „Rusko vyhodilo do povětří Kachovskou vodní elektrárnu, zničilo Mariupol, Bachmut, zničí kyjevskou vodní elektrárnu a ze všeho viní Ukrajinu.“ Není známo, ve kterém přesně městě se daný nápis nachází.
Osamocené protesty a demonstrace
Dne 18. června na Rudém náměstí protestoval aktivista Ruslan Dubovoj, policie ho zadržela.
Dne 23. června Magnitogorskem prošel průvod proti válce a na podporu politických vězňů, nejméně tři lidé byli zadrženi.
Diverzní akce a sabotáž
Neznámi pachatelé zapálili pojistkové skříně na železničních tratích, vedoucích od Novolipeckého metalurgického kombinátu. Je možné, že partyzáni se pokoušeli narušit dodávky litiny a ocelového polotovaru pro zbrojní průmysl, jelikož daný kombinát vyrábí 17 % veškeré ruské oceli.
Represe
Dne 24. června 2022 neznámí pachatelé hodili několik zápalných lahví do okna vojenské správy v Kirovském rajónu města Perm. Soud odsoudil místního obyvatele Michaila Sokolova a poslal ho na 11 let do vězení se zvýšenou ostrahou. Je obviněn z vlastizrady, teroristického činu a členství v teroristické skupině.
Vydavatel altajských novin „Listok“ Sergej Michajlov je obviněn z šíření „fake news o armádě“. 22. června u soudu řekl: „Trestní zodpovědnost by měly převzít osoby, které plánovaly, rozpoutaly a už druhým rokem vedou intenzivní agresivní válku proti Ukrajině“.
Igor Baryšnikov (64 let) byl odsouzen k 7,5 letům odnětí svobody za posty, ve kterých zmiňoval ostřelování Mariupolu ruskými vojsky a zločiny v Buče. Baryšnikov má vážné zdravotní problémy a jeho matka, narozená roku 1926, je připoutána na lůžko. Kromě syna se o ni nemá kdo postarat.
Soud nařídil saratovskému zastupiteli Olegu Nepeinovi psychiatrické vyšetření. Muž je obviněn z šíření fake news o armádě. Příčinou pro stíhání zastupitele se staly jeho komentáře v místním kanálu na Telegram. Nepein psal o Buče, útoku na mariupolské divadlo a ostřelování Melitopolu.
V Rusku bylo zahájeno nejméně šest trestních stíhání za vlastizradu kvůli financování ukrajinské armády. Jen v průběhu minulého týdne se objevily zprávy o 3 stíháních.
Dne 20. června se objevila zpráva o stíhání Alexandra Krajčika. Vyšetřování uvedlo, že muž převedl v německé bance 50 euro na účet fondu, jenž sbírá prostředky pro Ozbrojené síly Ukrajiny. Dne 21. června bylo informováno o stíháni v Chabarovském kraji. Policie uvedla, že zatčený (jméno nebylo zveřejněno) „s využitím kryptoměn realizoval převod soukromých finančních prostředků přes prostředníky, sídlící na území Ukrajiny, na účet zahraničního dobročinného fondu, který financuje nákup bezpilotních letounů, termovizních zaměřovačů, munice a zdravotnického materiálu pro Ozbrojené síly Ukrajiny“. Dne 25. června vyšla zpráva o třetím stíhání, jež bylo zahájeno v Amurské oblasti. Zatčeným je místní strojvůdce Ostap Demčuk (47 let). V období od září 2022 do ledna 2023 údajně posílal peníze, které byly využity ve prospěch ukrajinské armády. Kam přesně Demčuk prostředky posílal, není upřesněno.
Kultura
Liza Gazizova, moderátorka jakutského národního svátku hojnosti a chvály života Ysyach Tujmaady, letos odmítla organizovat slavnost, kterou místní autority chtěly věnovat účastníkům „speciální vojenské operace“.
„Chápu, že lidé za to nemůžou, ale i tak se nechci na podobném Ysyachu podílet. Promiňte.“ napsala Gazizova na sociálních sítích.
Jiné
Natalja Džanijeva je jednou z téměř 30 manželek a matek, které se sjely z celé Sibiře k vězeňské kolonii č.14 ve městě Togučin, aby zabránily svým manželům a synům odjet do války. Dozvěděla se, že její manžel Maxim se prý chystá podepsat souhlas s účastí ve válečných operacích v Ukrajině. Hodlal „pomoct rodině“: vydělat peníze a po půl roce se dostat na svobodu na základě amnestie. Nicméně nyní se Natálii, jakožto i téměř všem ostatním ženám, nedaří s mužem spojit.
Celý příběh najdete zde.