Přehled protiválečných protestů za 17. až 23. dubna 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Správní řízení

Občanská aktivistka z Altaje Aruna Arna, která opakovaně protestuje proti nezákonné zástavbě krajinné oblasti, válce v Ukrajině a mobilizaci, vydala video prohlášení. Oznámila, že na ni byla podána dvě trestní oznámení za diskreditaci ruské armády.

V Jakutsku soud uznal zákonné právo studentky nezapojit se do tradičního pondělního zpěvu ruské hymny. Dříve proti ní bylo zahájeno správní řízení, jelikož se odmítla účastnit školních shromáždění a zpívat hymnu. Při policejním výslechu dívka rovněž vyjádřila podporu ozbrojeným silám Ukrajiny a nesouhlas s válkou v Ukrajině.

Soud vyhodnotil jako zákonné, že vyučující Vysoké školy ekonomické ve městě Perm dostala výpověď kvůli svému protiválečnému postoji. Dinara Gagarina, bývalá vedoucí katedry na pobočce moskevské VŠE, dostala výpověď po udání ze strany rodičů studentů. Udání se týkalo jejích protiválečných postů. Později akademička opustila Rusko.

Policie sepsala trestní oznámení na obyvatele Kostromy za diskreditaci armády RF. Muž zveřejnil klip skupiny Nogu Svelo! S názvem „Hymna odsouzenců (Kupředu, orkové!).

Teťjana Fomenko z Moskevské oblasti dostala pokutu ve výši 15 tisíc rublů (asi 4 tisíce korun) za protiválečné komentáře na síti VKontakte.

Soud udělil pokutu obyvateli Tulské oblasti za protiválečná hesla, která vykřikoval na ulici. Pokuta byla vyměřena na 40 tisíc rublů (asi 10 500 Kč).

Protestantský kazatel Eduard Čarov dostal pokutu ve výši 65 tisíc rublů (asi 17 tisíc korun) za protiválečné posty. Čarov se na sociálních sítích vyjadřuje proti válce v Ukrajině a kritizuje ruský režim.

Ve městě Nalčik dostal místní obyvatel Rustam Nagojev pokutu ve výši 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun) za komentáře na Instragramu: „Kdyby bylo po jejich, nechali by pozabíjet celé Rusko za Bachmut. Odkud se v obyvatelstvu bere taková krvelačnost?“ a „Skrz demokratické volby se vládu vyměnit nepodaří“.

Trestní stíhání, zákonodárná činnost

Učitel z Kansku byl odsouzen k 2 letům vězení za výstřel do plakátu s reklamou na službu v armádě. Jeho matka a advokát tvrdí, že ho prostřednictvím mučení a výhružek znásilněním nutili, aby se přiznal k žhářství na vojenské správě města Kansk.

Proti 54letému obyvateli Kirovské oblasti Andrejovi E. bylo zahájeno trestní stíhání za šíření „fake news“ o ruské armádě. Příčinou se staly jeho posty na síti Odnoklassniki, ve kterých se zmiňuje o válečných zločinech Ruska v Ukrajině.

Oleg Orlov, místopředseda Lidskoprávního centra Memorial, obdržel finální podobu obvinění dle paragrafu o opakované diskreditaci armády.

Soud potvrdil rozsudek pro Marii Ponomarenko. Za post o zničení divadla v Mariupolu ruskou armádou byla odsouzena k 6 letům odnětí svobody.

Soud potvrdil rozsudek pro Ilju Jašina. Za „fake news“ o ruské armádě ho čeká osm a půl let ve vězení.

Soud vynesl rozsudek politiku Vladimiru Kara-Murzovi: 25 let odnětí svobody za veřejnou kritiku ruského režimu a organizaci konference na podporu politických vězňů.

Obžaloba navrhla trest 9 let odnětí svobody pro bývalého policistu. Muž je obviněn z šíření „fake news“ o ruské armádě v soukromých telefonních hovorech.

Státní Duma schválila zákon, který umožňuje trestat vlastizradu doživotním odnětím svobody.

Generální prokuratura odmítla vyšetřovat mučení v oddělení milice Bratejevo. Dříve několik dívek, zadržených vloni na jaře během protiválečných demonstrací, informovalo o tom, že byly v daném oddělení mučeny. Jedna z nich nahrála rozhovor s policistou, v němž ji hrubě urážel. Na nahrávce jsou slyšet i zvuky úderů.

Osamocené protesty a demonstrace

Aktivisté z města Ivanovsk vyvěsili ve městě plakát „Země, kde je pravda ve vyhnanství“.

Městský úřad v Novosibirsku nepovolil pochod městem, organizovaný politickou stranou Jabloko pod hesly „Za mír“ a „Proti narušení ústavních práv“.

Na billboardu v Jekatěrinburgu se objevily citáty z vyprávění ruských mobilizovaných a jejich příbuzných. Popisují, jak mobilizované posílali do útoku „jako kus masa“ a že ruská armáda trpí nedostatkem jídla a moderní výzbroje. Podle městského úřadu někdo „hacknul“ systém odpovědný za billboardy.

Kultura

Organizátoři festivalu „Vzduch Karélie“ informovali o zrušení koncertu skupiny Naiv. Již dříve byly odvolány koncerty kapely v Jaroslavli, Čerepovci, Permi a její vystoupení v Petrohradě bylo o rok odročeno. V polovině dubna sólista skupiny Alexandr Ivanov vyprávěl během koncertu o případu rodiny Moskaljovových.

Alexandrinské divadlo v Petrohradu zrušilo představení „Cyrano z Bergeracu“ na motivy francouzského dramatu z 19. století. Jeden z diváků se obrátil na policii a zažádal, aby prošetřila, zda představení neobsahuje „diskreditaci“ armády. Co přesně bylo důvodem stížnosti není známo.

V Malém dramatickém divadle v Petrohradě odložili představení Hamlet a Úklady a láska s hercem Danilou Kozlovským. Na herce napsal udání prokremelský aktivista, který požádal, aby byly jeho výroky prošetřeny a vyjasnilo se, zda se umělec nedopustil diskreditace armády.