Přehled protiválečných protestů za 15. až 21. května 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Viditelný protest

Nikolaj z města Lipeck protestoval ve Voroněži s protiválečným plakátem po dobu tří hodin, ale navzdory dlouhému trvání akce nebyl zadržen. Do Voroněže se vypravil, když se doslechl o osamělých protestech místní aktivistky Viktoriji Kočkasovové. Ta uskutečnila celkem 5 protestních akcí a zadržena byla až při poslední z nich.

V Petrozavodsku se objevily nápisy „Ukrajina není nepřítel!“

V Chabarovsku proběhl osamělý protest s plakátem „NE VÁLCE“.

V Petrohradu neznámí šíří protiválečné samolepky a další agitační materiály.

V Kazani proběhl osamělý protest s plakátem „NE VÁLCE. Vpád ruských vojsk do Ukrajiny ohrožuje svět a lidstvo“ a „Svobodu politickým vězňům“.

Umělec z města Kaluga Vladimir Ovčinnikov namaloval nové protiválečné graffiti s mlýnkem na maso, který mele lidi, a nápisem: „Politika masomlýnku“.

Na divadle v Irkutsku visí plakát s písmenem Z. Místní na něj na znamení nesouhlasu s válkou tak často házeli zkažená vejce, že městský úřad obdržel už dva anonymní dopisy s prosbou o svěšení plakátu.

V Novosobirsku se na plotě chrámu objevil nápis „Nezabiješ“. Místní tvrdí, že nápis zde visí od začátku května.

Sabotáže, vyhýbání se vojenské službě, žhářství

V noci na 14. května 19letý Šamil Alijev-Gasanov zapálil vojenskou správu v Murmansku a krátce nato byl zadržen. Po zatčení se ke žhářství hned přiznal.

Ve městě Nalčik na 25 dní zatkli profesionálního vojáka Konstantina Trifonova za to, že odmítl odjet do zóny válečných operací.

Na úseku železnice v blízkosti Petrohradu dne 17. května kolem 4:00 ráno vzplála pojistková skříň. Podle předběžných informací se jednalo o úmyslné žhářství.

Neznámý horník v obci Malinovka vepsal prstem do prachu „Slava Ukrajině“. Na místo přijeli představitelé oddílu boje s extremismem a FSB, pozastavili provoz v dole na několik hodin, ale najít „pachatele“ se jim přesto nepodařilo.

Správní a trestní řízení

V Moskvě pomocí záznamů z pouličních kamer dopadli zdravotní sestru dětského hospicu, Kamillu Murašovovou. Žena nosila na baťohu dvě placky: s nápisem „Ne válce“ a s ukrajinskou vlajkou. Bylo na ní sepsáno trestní oznámení za diskreditaci armády, později byla propuštěna.

V Moskvě udělili pokutu Igoru Polevovi za nápis „Ne válce“ na autě. Dříve proti němu byla zahájena 3 trestní stíhání ve spojitosti s účastí v protiválečných demonstracích.

Známý opoziční aktivista Michail Kriger, zatčený v Moskvě v listopadu 2022, pronesl protiválečnou závěrečnou řeč před soudem, částečně v ukrajinštině. Michail řekl, že nejvíc lituje toho, že teď nemůže bojovat spolu s Ukrajinci v řadách jejich armády, popřál jim vítězství a štěstí, na závěr zazpíval ukrajinskou patriotickou píseň „Červona kalyna“. Byl odsouzen k 7 letům vězení.

Baškirskou aktivistku Ramilju Saitovovou zadrželi za video, jež zveřejnila v listopadu a v němž vyzývá lidi, aby se vyhýbali vojenské službě.

Kirill Butylin, dříve odsouzený k 13 letům vězení se zvýšenou ostrahou za podpálení vojenské správy, se znovu vyslovil proti válce. Svou řeč před soudem Butylin zakončil slovy „Sláva Ukrajině“.

V Petrohradě zadrželi brance podezřelého z podpálení pojistkové skříně na úseku železniční trati Finské nádraží−Lanskaja.

V Karélii matce několika dětí uložili pokutu ve výši 15 tisíc rublů (asi 4 tisíce korun) za šíření protiválečných samolepek: „Ne válce“, „Nezabiješ“ a „Vraždit lidi se nesmí“.

Obyvatelka Magadanu dostala pokutu podle paragrafu o diskreditaci armády za následující komentář na síti Vkontakte: „Zelení mužíčci (slušní lidé) jsou skrytí teroristé“.

Na Sachalinu dostal cizinec jménem Kelebajev pokutu ve výši 30 tisíc rublů (přes 8 tisíc korun) a byl vyhoštěn z Ruska za to, že se na veřejnosti negativně vyjadřoval o ruské armádě. Vstup na území mu byl zakázán na dobu 70 let.

Obyvatel Blagověščensku byl nucen se omluvit na kameru za to, že zavolal na velení FSB a zakřičel do telefonu „Sláva Ukrajině. Hrdinům sláva!“ Za drobné výtržnictví si odpyká 6 dní v cele.

Jevgenij Kotikov z Rostova na Donu byl odsouzen k 3 letům otevřené věznice a pokutě 800 tisíc rublů (asi 220 tisíc korun). Obvinění tvrdí, že Jevgenij „podpořil kyjevský režim“ a spolupracoval se skupinou hackerů, kteří provedli DDoS útoky na web Ministerstva obrany RF a Prezidenta RF.

Soud uložil pokutu 35 tisíc rublů (asi 9,5 tisíc korun) vladimirskému taxikáři Juriji Stepaňukovi za protiválečné výroky při rozhovorech se zákazníky.

Muž z Čeljabinsku byl odsouzen k 2 letům vězení za to, že na sociálních sítích vyzýval k sabotáži mobilizačních a vojenských akcí a navrhoval ruským vojákům ničit vojenskou techniku a zbraně.

V Archandělské oblasti udělili vězni Artmamonovovi pokutu 15 tisíc rublů (asi 4 tisíce korun) za „diskreditaci ruské armády“ kvůli rozhovorům o válce s jinými vězni.

Jiné

Sverdlovskému duchovnímu Eduardu Čarovovi vyhrožují zavřením útulku pro bezdomovce, seniory a lidi prchající před mobilizací, který po mnoho let řídí. Obdržel odpovídající upozornění. Dříve Čarov dostal pokutu za „diskreditaci ruské armády“.

Bývalý ředitel vojensko-patriotického klubu v Tambově Oleg Borisenko rázně vystoupil proti válce v Ukrajině. „Na čem se to hodláte podílet, koho a od čeho chcete osvobozovat? <...> Copak vám nedochází, že šíříte v ukrajinské zemi jenom nenávist k ruským lidem?“ pronesl bývalý ředitel klubu před svými absolventy. Borisenko vyjádřil podporu ukrajinské armádě a ruským politickým vězňům.

Stand-up komik Kirill Lavruchin během svého vystoupení v Moskvě odsoudil válku proti Ukrajině. „Jestli ses rozhodl nalepit si písmeno Z na zadní sklo auta, tak jsi stoprocentní d***l,“ pronesl na scéně.