Přehled protiválečných protestů za 15. až 20. srpna 2023

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Aktivisté proti válce a protesty na podporu protiválečných aktivistů

Na Rudém náměstí u památníku maršála Žukova nedaleko Kremlu byl 20. srpna zadržen aktivista Anton Malychin. Protestoval s transparentem „Ne válce“, byl převezen na policejní stanici.

V Petrohradě tři lidé uskutečnili protest na podporu protiválečné aktivistky Olgy Smirnovové, jejímž případem se v současnosti zabývá soud. Olga je obviněná z šíření „fakeů“ o ruské armádě. Taťjana Sičkarevová a Jekatěrina Strimakovová protestovaly s plakáty na Senátním náměstí. V jiné části města demonstroval aktivista Vitalij Joffe. Všichni tři byli zadrženi a obviněni z organizace veřejné masové akce. Dvě noci strávili na policejní stanici, nyní jim hrozí až 10 dní v cele.

Obyvatel města Kirov podpálil mobilizační stan. Dne 17. srpna kolem 23:00 se k mobilizačnímu stanu přiblížil muž, přetáhl si tričko přes hlavu, načež stan zapálil, poodstoupil o několik metrů a začal si hořící stavbu natáčet na telefon. Kolemjdoucí zavolal policii a pachatel byl zadržen.

V Novosibirsku Rašida Zamanovová uskutečnila osamělý protest na podporu novinářky Mariji Ponomarenko, odsouzené k 6 letům odnětí svobody za “fake news” o ruské armádě.

V obci Siverskij (Leningradská oblast) aktivista Alexandr Pravdin roztáhl plakát „Přátelé! Neříkejte pravdu! Je to lístek do klubu ‚zahraničních agentů‘“.

V Amurské oblasti neznámí rozřezali plakáty o válce na Ukrajině. Správa parku, u jehož vchodu transparenty visely, se obrátila na policii a vypsala odměnu za informace o pachatelích. Dříve policie mnohokrát zahájila trestní stíhání za poškození válečné reklamy. Například obyvatelka města Jaroslavl polila barvou leták s písmenem Z a byla obviněna z vandalismu založeném na politické nenávisti.

Portál „Verstka“ zveřejnil materiál, v němž vyzpovídal ruské protiválečné aktivisty důchodového věku. Tato věková kategorie bývá považována za nejvíce zasaženou válečnou propagandou, navzdory tomu bylo počínaje 24. únorem 2022 odsouzeno za protiválečné akce a výroky více než 200 Rusů a Rusek důchodového a předdůchodového věku. Nejméně 46 občanů Ruska starších 60 let čelilo trestnímu stíhání kvůli své protiválečné pozici a dalších 165 lidí ve věku 60-84 let bylo zadrženo na protiválečných akcích.

Město mluví

V Moskvě se objevilo nové pacifistické dílo pouličního umělce s pseudonymem BFMTH. Instalace se jmenuje „Myšlenky dítěte při ostřelování“, obsahuje nápis „Ti vaši dospěláci jsou pěkní hajzlové“.

V Nižním Novgorodu neznámí vyvěsili ukrajinskou vlajku přímo naproti budově FSB na Kazaňské magistrále. Místní uvedli, že nejprve na drátech elektrického vedení visel černý pytel, který později spadl a odhalil ukrajinskou vlajku.

Letáky a protiválečné nálepky se objevují v nejrůznějších ruských městech. Některé nápisy zní: „ZLO“,“Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla”, “Putin is afraid of the truth“ (Putin se bojí pravdy), „Ne válce“, „Rusové jsou proti válce“.

V obci Zaozerje v ruské Karélii se také objevily nápisy „Ne válce“, „Do prdele válku“. V Kaliningradu se objevil nápis “Mír celému světu“ a leták s textem “Putin je vrah. K 4. sprnu bylo oficiálně potvrzeno 29217 umrtí ruských vojáků. Reálný rozsah ztrát je mnohem větší, podle portálu Mediazona do konce května 2023 ve válce zemřelo kolem 47 tisíc našich spoluobčanů“.

Represe

Igora Paskara, odsouzeného k 8,5 letům vězení za to, že hodil Molotovův koktejl na budovu FSB a zapálil propagandistický plakát, zbili v cele. Muže schválně umístili do cely s účastníky válečné operace a válečnými aktivisty. Po incidentu se Paskarovi podařilo dosáhnout převodu do jiné cely.

Filipp Medvěděv z Moskvy byl odsouzen k 4 letům vězení za to, že v dubnu 2022 v hlasové zprávě na Telegramu vyzýval k útoku na Ljubjanku (štáb FSB v Moskvě). Muž byl zadržen 2. března 2023. Obžaloba předvolala svědka v letech, který jako by vzal zprávu vážně. Na soudním zasedání Filipp Medvěděv označil nahrávku za hloupost. Soud ho i přesto ponechal v cele předběžného zadržení s odůvodněním, že byl dříve trestně stíhán. Tehdy propíchl pneumatiku auta s písmenem „Z“, později se pokoušel skrýt v zahraničí.

Syna protiválečné aktivistky zbili v dětském domově. 16letý Vladimir Alalykin byl poslán do dětského domova, zatímco se jeho adoptivní matka Natalija Filonovová nachází v cele předběžného zadržení za organizaci pacifistických demonstrací. Žena čelí obviněním z násilí vůči policistům. Advokát uvedl, že syna obžalované provokují bitím v naději, že se bude bránit a poskytne záminku, aby byl poslán do vězení pro nezletilé.

Na Krymu učitelka podala udání na duchovního a obvinila ho z podpory Ukrajiny. 72letá učitelka obvinila představeného chrámu v Balaklavě z toho, že proslovuje „vadná kázání“ a agituje mezi věřícími na podporu Ukrajiny. Policie zahájila vyšetřování.

V Tatarstánu bylo proti Ruslanu Bajazitovovi, který prohlásil, že chce, aby „Rusko prohrálo speciální vojenskou operaci“, zahájeno trestní stíhání ve věci „podněcování nenávisti“. Hrozí mu až 8 let odnětí svobody. Dříve byl muž pokutován za protiválečné výroky, a dokonce na dva týdny zatčen.

Tverský soud v Moskvě udělil pokutu ve výši 200 tisíc rublů (46 tisíc korun) transgender beauty bloggerce Milaně Petrovové podle paragrafu o „propagandě LGBTQ“ a pokutu 50 tisíc rublů (11,5 tisíce korun) za „diskreditaci“ armády RF. Obžaloba pracovala s jejími příspěvky na síti Telegram, které údajně obsahovaly odsouzení „speciální vojenské operace“ a propagandu změny pohlaví.

Soud v nepřítomnosti zatknul redaktora nezávislého portálu Protokol.Samara Sergeje Podsytkina. Novinář čelí trestnímu stíhání za šíření „fakeů“ o ruské armádě, jeho médium zveřejnilo šetření útoku ukrajinských vojsk na Makejevku v noci na Nový rok. Dříve bylo po Sergeji Podsytkinovi vyhlášeno pátrání, v současnosti aktivista pobývá za hranicemi Ruska.

Ředitelka jedné ze škol města Perm podala výpověď poté, co čelila kritice za to, že odmítla zorganizovat pro děti doplňkové patriotické vyučování s účastí vojáků. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že zákon o vzdělávání zakazuje ve školách politickou agitaci. Příznivci wagnerovců následně obvinili školu z nedostatku patriotismu. Kvůli „honu na čarodějnice“, který zde propukl, podala výpověď ředitelka a rovněž učitel němčiny, který byl později deportován do Německa. Kromě toho byl ukončen mezinárodní program, jež na škole existoval po 25 let.

Streamerku na platformě Twitch Annu Bažutovou zadrželi na základě paragrafu o „fake news“. V červnu 2023 Anna ve svém streamu mluvila o válečných zločinech v Buče a pronesla větu „smrt ruským okupantům“. Poté se streamerka stala terčem lynčů v propagandistických skupinách, jejíchž účastníci hrozili, že na ni podají udání. Policie provedla u ní doma domovní prohlídku, během níž zabavila veškerou techniku, následně byla dívka převezena k soudu, který ji vyměřil 2 měsíce zadržení.

Andrej Anikjev (52 let) z Kranojarského kraje byl obviněn z „opakované diskreditace“ ozbrojených sil RF kvůli protiválečným komentářům na síti VKontakte. Dříve u Anikjeva proběhla domovní prohlídka, policie mu zabavila telefon, notebook a pas, muž byl nucen nahrát omluvné video. Ovšem ihned po ukončení prohlídky Anikjev napsal na sociální sítě, že policista, který ho zatýkal, měl na uniformě nacistické symboly, a označil strážce pořádku za „nositele dobyvačné ideologie ruského nacismu“. Nyní čelí novému trestnímu stíhání a hrozí mu až 3 roky vězení, pobývá na svobodě pod příslibem setrvání na území RF.

Roskomnadzor se bude zabývat návrhem zákona, který by stanovil zákaz publikovat v médiích a na internetu fotografie z míst ostřelování. Návrh zákona připravila skupina senátorů, hovoří se v něm o zákazu publikace fotografií a videí obsahujících informace o rozmístění a přesunech ruských vojsk, infrastruktuře, místech ostřelování a zásahů na území Ruska a rovněž použití zbraní. Za šíření podobných informací zákon navrhuje udělit pokutu od 50 do 500 tisíc rublů (11,5 tisíce-115 tisíc Kč), nebo uložit trest až 3 roky odnětí svobody v případě opakovaného porušení.

Pracovníci FSB vyslechli dvě děti ve věku 9 a 10 let. Jejich matka Lidija Prudovská z Archangelsku čelí trestnímu stíhání kvůli protiválečným postům. Děti byly vyslýchány v nepřítomnosti matky. Prudovská je vychovává sama bojí se, aby jí nebyl odebrán adoptivní syn. Žena byla obviněna na základě 11 protiválečných publikací včetně citátu zpěvačky Zemfiry, v němž hvězda mluví o lásce k Rusku, ale zároveň kritizuje válku.