Přehled protiválečných protestů za 14. až 20. ledna 2024

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

V Baškirsku to vře

Dne 17. ledna byl ve městě Bajmak (republika Baškortostán) vynesen rozsudek baškirskému ekoaktivistovi Failu Alsynovovi. Byl odsouzen ke 4 letům věznice s běžným režimem podle článku 282 Trestního zákoníku Ruské federace „podněcování nenávisti nebo zášti“.

Rozsudek rozpoutal protesty na náměstí (podle různých odhadů se zde sešlo 6-10 tisíc lidí). Demonstrující zatarasili cestu k dodávce, v níž převáželi aktivistu, a propukly potyčky s policií. Ta proti demonstrantům použila slzný plyn a zábleskové granáty. Přibližně 20 lidí vyhledalo lékařskou pomoc, 8 lidí bylo zatčeno.
19. ledna několik stovek lidí protestovalo na podporu Faila Alsynova v hlavním městě Baškortostánu, Ufě. Akce se obešla bez potyček s policií, několik účastníků bylo zadrženo.

V říjnu 2022 podepsal Fail Alsynov prohlášení, v němž vyzval Baškiry, aby se neúčastnili války na Ukrajině.

Město mluví

Ruské opoziční kanály na Telegramu nadále zveřejňují fotografie protiválečných nápisů, které se objevují po celém Rusku. Například v lese u Čeljabinsku se objevil nápis “Putin je gauner, ne válce”. Protiválečné nápisy a zelené stužky se objevily rovněž ve městě Kurgan, v Moskvě, Omsku, Permu, Chabarovsku, Petrohradu a Toljatti.

Osamělé protesty a demonstrace

Dne 20. ledna manželky mobilizovaných vojáků navštívily předvolební štáb Putina a zanechaly zde instrukci, v níž požadují návrat svých blízkých domů. Členka předvolebního štábu jim řekla, že jejich manželé sami chtějí bojovat a poradila jim, aby se modlily za jejich zdraví.

Diverzní akce a sabotáž

Obyvatel Petrohradu byl odsouzen k 8 letům odnětí svobody za pokus o podpálení vojenského komisariátu. Pracovníci FSB zadrželi zdravotního bratra petrohradské polikliniky Maxima Arsijana 7. října 2022 na letišti Pulkovo. Bylo proti němu zahájeno trestní stíhání za pokus o atentát na základě toho, že se nacházel v blízkosti komisariátu ve Frunzenském rajóně Petrohradu se zápalnou směsí.

Represe

Vrchní soud Chakaska (jižní Sibiř) odsoudil někdejšího pilota Igora Pokusina (61 let) k 8 letům a 1 měsíci vězení za „přípravu vlastizrady v podobě přeběhnutí na stranu protivníka“. Vyšetřovatelé dospěli k názoru, že se Pokusin chystal vstoupit do řad Ozbrojených sil Ukrajiny. Igor žil ve městě Akaban, ale pochází z Oděsy. FSB nelegálně odposlouchávala telefonní rozhovory, které vedl s příbuznými a přáteli v Ukrajině.

Městský soud města Čerepovca ve Volgogradské oblasti odsoudil lidskoprávního aktivistu Gregoryho Markuse Severina Wintera k 3 letům vězení za šíření válečných „fake news“. Winter navíc dostal zákaz po dobu dvou let spravovat internetové stránky. Prokurátor původně navrhoval pro aktivistu trest ve výši 6 let a 3 měsíců odnětí svobody za šíření „vědomě lživých informací“ o ruské armádě z důvodů nenávisti, vše kvůli komentáři o civilistech, zavražděných v Buče, a 8 příspěvkům o ostřelování divadla v Mariupolu.

Po dvou pokutách za protiválečné akce a domovní prohlídce v případu ospravedlňování terorismu byla Elina Jasonovová nuceně hospitalizována v psychiatrickém zařízení v Kazani. Aktivistka se domnívá, že za hospitalizací může stát její bratranec a poslanec Státní Dumy RF Artem Prokofjev.

Online protesty

Zastupitelka Kamčatského kraje Alexandra Novikovová zveřejnila na svém kanálu na Telegramu prohlášení dobrovolníka z Kamčatky, který v současné době bojuje na Ukrajině. Voják si stěžoval na vysoké ztráty. Po udání krajského vicegubernátora Sergeje Nechajeva bylo proti Novikovové zahájeno stíhání ve věci diskreditace ozbrojených sil Ruské federace.

Aktivistovi Danilovi Afoninovi z města Pskov hrozí trest 5 let odnětí svobody nebo pokuta do výše 300 tisíc rublů (asi 77 tisíc korun) za opakovanou diskreditaci armády. Důvodem se staly jeho příspěvky na sociální síti VKontakte, trestní stíhání bylo zahájeno v prosinci 2023. 17. ledna u aktivisty doma proběhla domovní prohlídka a policie mu zabavila techniku. S Danilou bylo nemožné se spojit po dobu několika hodin, poté novináři oznámili, že proti němu bylo zahájeno trestní stíhání.

Žena z Baškirska se obrátila na mobilizované vojáky prostřednictvím sociálních sítí a vyzvala je, aby se vrátili domů a bránili svůj národ. Vyjádřila přesvědčení, že vojáci v Ukrajině bojují za zájmy jednoho člověka, zatímco v Baškirsku policisté mlátí Baškiry obušky.

Kultura

V Thajsku zrušili koncerty komika Maxima Galkina, který se v roce 2022 vyjádřil proti válce a odjel z Ruska. Galkin měl vystoupit 24. ledna v Pattaye a 25. ledna v Phuketu. Koncerty zrušili majitelé hotelů, s největší pravděpodobností kvůli politickému obsahu vystoupení.

V Burjatsku (jižní Sibiř) byl „na žádost obyvatel a veřejných organizací“ zrušen koncert zpěvačky Kristiny Orbakaite. Na zpěvačku si stěžovali členové organizace Vojenské bratrstvo, Svazu veteránů republiky a Veřejné komory Burjatska. Trnem v oku jim bylo to, že zpěvačka nevyjádřila svůj názor na válku s Ukrajinou, údajně sponzorovala ukrajinskou armádu a získala zahraniční pas.

Památníky

Obyvatelé Moskvy 14. ledna přinesli květiny k památníků ukrajinské spisovatelky Lesji Ukrajinky, aby uctili památku Ukrajinců, kteří přesně před rokem zahynuli v důsledku raketového údaru na Dnipro. Tehdy raketa zasáhla obytný dům, 46 lidí zemřelo, včetně 6 dětí, dalších 80 lidí bylo raněno.

Jiné

Vědecká novinářka Asja Kazancevová oznámila, že opouští Rusko, „dokud nenastanou lepší časy“. Rozhodla se tak poté, co byla opakovaně rušena její vystoupení, poslanec Andrej Lugovyj zveřejnil její osobní adresu a také s ohledem na malou dceru. Novinářka se domnívá, že tlak, který na ni byl vyvíjen, je součástí řízené snahy vypudit z Ruska nespolehlivé elementy v předvečer prezidentských voleb. Kazancevová otevřeně vystoupila proti válce, aniž by opustila Moskvu. Několikrát ji zadržela policie.