Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.
„Hlasování“ proti válce a Putinovi
Ve dnech 15.–17. března v Rusku proběhly prezidentské “volby”. Voliči nejrůznějšími způsoby vyjadřovali odpor vůči současné vládě, mimo jiné psali na hlasovací lístky protiválečná hesla (“demobilizace”, “za spravedlivý mír”. “Ne válce, Rusko bude svobodné”, “753 dní vede Rusko agresivní válku proti sousednímu státu”, “Putin je vrah” a další). Výše jsme zveřejňili pouze několik fotografií.
Ve městě Sterlitamak (Baškortostán) zadrželi muže, který napsal na hlasovací lístek „Běžte všichni do píči a válka taky“. Později byl propuštěn s pouhým napomenutím. „Použil jsem fixu, která se propíjela na rub lístku. Všimli si toho a zabavili mi ho,“ uvedl mladík.
Mladou ženu z Jalty, která si přála zůstat v anonymitě, zadrželi kvůli modro-žlutým nápisům na hlasovacím lístku. Bylo proti ní sepsáno trestní oznámení za „diskreditaci ruské armády“. Policie uvedla, že na lístek ukrajinsky napsala „Pryč s okupanty!“, „Čekáme na ukrajinskou armádu“ a „Shořte v pekle!“. Zadržená svou vinu popírá.
„Ne válce a mír pro Ukrajinu“. Tato slova napsal na svůj hlasovací lístek 18letý mladík z anektovaného Sevastopolu. Nápisu si všimli až poté, co odešel z volební místnosti. Na místo dorazil policejní tým vedený zástupcem oddělení pro ochranu veřejného pořádku. K mladíkovi domů následně přijeli pracovníci Centra pro boj extremismem.
V jedné z volebních místností ve Vladikavkazu 17. března zadrželi 19letou Aminu. Dívka napsala na hlasovací lístek „Zloděj. Ne válce“ a vhodila ho do urny. Později podala trestní oznámení na policistu, který ji za ruku násilně vyvlekl z volební kabiny.
V Moskvě byla zadržena Elmira Jakupovová, na hlasovací lístek napsala „Ne válce“. Při zadržení jí zabavili mobil, sepsali proti ní trestní oznámení za „diskreditaci armády“ a následně ji propustili.
„Poledne proti Putinovi“
Uveřejňujeme skromný výběr z fotek front, které se tvořily před volebními místnostmi po celém Rusku 17. března 2024 ve 12:00, kdy proběhla akce „Poledne proti Putinovi“. Vyhlásil ji bývalý člen legislativního orgánu Petrohradu Maxim Reznikov a podpořili ji mnozí opoziční politici a aktivisté včetně zavražděného opozičního lídra Alexeje Navalného. „Všichni, kdo jsou proti Putinovi, ať se v pravé poledne dostaví ke svým volebním místnostem. Jako suvenýr si s sebou můžete vzít svůj hlasovací lístek, můžete na něj napsat libovolný text a označit jakéhokoli „kandidáta“, který je na něm uveden“. Autoři protestu rovněž uvedli: „Musíme konečně ukázat celému světu, že válku jsme nerozpoutali my, nýbrž on, a že my ho nevolíme!“
Zdroje fotografií:
https://t.me/chtddd/72950, https://t.me/chtddd/72976, https://t.me/PlushevChannel/25322.
Stíhání a odsouzení
Žena z Moskvy dostala na základě udání pokutu za žluto-modrou kytičku na kabelce: policie vyhodnotila, že maceška v těchto barvách diskredituje ruskou armádu. Kvítek, „v barvách ukrajinské vlajky“, byl podle ní „zjevným prostředkem agitace a negativního postoje ke speciální vojenské operaci“. „V lednu 2024 mě udal spolucestující v metru, policie mě našla na záznamu z bezpečnostních kamer a zadržela,“ uvedla žena.
Alexej A. z Moskvy (24 let) dostal pokutu ve výši 30 tisíc rublů (asi 7,5 tisíce korun) a byl na 15 dní zatčen za to, že napsal na chodník žlutou a modrou křídou protiválečná hesla a namaloval ukrajinskou vlajku. Byl uznán vinným z „diskreditace ruské armády“ a drobného výtržnictví, jelikož po zadržení údajně sprostě nadával.
Dne 8. března v Soči dostala Marija Tichoninová pokutu 40 tisíc rublů (asi 10 tisíc korun), protože během Světového festivalu mládeže zvedla telefon s nápisem „Do píči válku“. Byla odsouzena podle paragrafu o „diskreditaci ruské armády“.
Ministerstvo vnitra vůbec poprvé zbavilo ruského občanství člověka, odsouzeného za „dezinformace o ruské armádě“. V dubnu 2023 byl Alexandr Somrjakov (37 let), narozený v Moldavsku, odsouzen k 6 letům vězení za příspěvky o Mariupolu a Buče. Soud vyhodnotil, že muž o událostech psal, aby získal likey. 16. února Somrjakov obdržel od ministerstva oznámení, že mu bylo odebráno ruské občanství, které v minulosti získal.
Alexandr Čirjatěv z Petrohradu byl na 8 dní zatčen a dostal pokutu ve výši 40 tisíc rublů (asi 10 tisíc korun) kvůli tomu, že na hlasovací lístek napsal slova „Ne válce“. Soud rozhodl, že tím diskreditoval armádu a poškodil majetek státu.
Juliji Tiščenkové z Tulské oblasti soud vyměřil trest 4 roky odnětí svobody za výzvy k sponzorování Ozbrojených sil Ukrajiny. Mladá žena byla odsouzena dle paragrafu o podněcování činnosti podrývající bezpečnost státu na internetu.
Sufjan Šamuratov ze Simferopolu dostal pokutu 2 tisíce rublů (asi 500 korun) za to, že si na svém účtu na síti VKontakte uložil písničku s názvem „Sláva Ukrajině“.
Marija Alexejevová z města Podolsk, kterou zadrželi za protiválečný nápis na hlasovacím lístku, byla obviněna z „diskreditace armády“ a dostala pokutu 30 tisíc rublů (asi 7,5 tisíce korun).
Ve městě Balakovo byl během „voleb“ zadržen pozorovatel Damir Chisjametdinov, byla proti němu sepsána dvě trestní oznámení za diskreditaci armády. Jedno se zakládalo na udání novinářky deníku ProBalakovo, které se nelíbilo, že Chisjametdinov údajně ve volebním okrsku pronesl větu: „Putin hází lidi pod pásy tanků za 250 tisíc měsíčně“. Druhé oznámení bylo založeno na fotografii, kterou muž zveřejnil na svém profilu na síti VKontakte v únoru 2022.
Předseda místního výboru komunistické strany v Kostromě Andrej Tarasov byl zadržen za to, že vyzýval občany, aby přišli k volbám, a vyfotil hlasovací lístek s přeškrtnutým jménem Vladimira Putina a nápisem „NE VÁLCE“. Bude čelit obvinění z „diskreditace armády“. Policisté mu rovněž nařídili, aby příspěvek smazal.
„Váš prezident rozpoutal zločinnou válku!“ Za toto zvolání ve volební místnosti dostal muž z Krasnodarského kraje pokutu ve výši 50 tisíc rublů (asi 12,5 tisíce korun). Byl obviněn z diskreditace armády. Portál OVD-Info o incidentu informovala dcera postiženého.
Ve městě Ščokino v Tulské oblasti byl za protiválečné komentáře na sítích [zadržen[(https://t.me/ovdinfolive/30107) místní Georgij Avangard. Muž popsal portálu OVD-Info, že na něj v noci zaťukal soused, kterého o to požádala policie. Když otevřel dveře, do jeho bytu vtrhlo několik policistů a přinutili ho, aby s nimi odjel na policejní stanici. Následně ho převezli na služebnu v Ščokinském rajónu, vyslýchali ho ohledně jeho aktivit na internetu a nutili ho, aby odemknul svůj telefon. To Avangard odmítl, ačkoli mu pracovník Centra pro boj extremismem přímo vyhrožoval. Nakonec proti němu bylo sepsáno trestní oznámení za „diskreditaci ruské armády“, závěrem byl propuštěn.
Na Nikolaje Cymbaljuka z Altajského kraje byla uvalena vazba za to, že vyzýval, aby lidé sponzorovali ukrajinskou armádu. Portálu OVD-Info to řekl jeho známý, informace o zadržení se objevila rovněž v altajském periodiku Bankfaks, které se odvolává na tiskové oddělení FSB. V obžalobě stojí, že Cymbaljuk „cíleně vytvořil kanál, který zaplňoval protiruským obsahem“, mimo jiné zde „uveřejňoval výzvy k různým formám pomoci proukrajinským teroristickým organizacím, jejichž činnosti je v Rusku zakázána“. Bankfaks zveřejnil video ze zadržení Cymbaljuka, v němž se vyskytují i screenshoty příspěvků, za které byl obviněn. Vyzývá v nich, aby lidé sponzorovali a kupovali techniku pro ukrajinskou armádu a odsuzuje ruskou invazi na Ukrajinu.
Soud v Sterlitamaku odsoudil Jevgenije Šepeleva za šíření „fakeů“ o ruské armádě k 5 měsícům veřejně prospěšných prací a zadržení 5 % ze mzdy ve prospěch státu. Uvedl to advokát z projektu OVD-Info Ajdar Chyzyrov, který obviněného zastupuje. Obžaloba požadovala pro Šepeleva 1 rok veřejně prospěšných prací. Muž byl obviněn na základě příspěvku o zločinech ruské armády v Izjumu, který zveřejnil v září 2022 na svém profilu na síti VKontaktě.
Petrohradský režisér dokumentárních filmů Vsevolod Koroljov byl odsouzen k 3 letům vězení, byl stíhán podle paragrafu o válečných „dezinformacích“ kvůli svým příspěvkům na síti VKontakte, v nichž zmiňoval zločiny páchané ruskou armádou na Ukrajině.