Přehled protiválečných protestů za 10. až 16. června 2024

01. červenec 2024 | Protiválečné protesty v Rusku

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Město promlouvá

Ve Smolensku, Petrohradu, Ufě, Kaluze a Lipecku se objevily protiválečné nálepky a graffiti (fotografie jsou ke shlédnutí zde, zde a zde). Kromě hesla „Ne válce“ se vyskytly nápisy jako „Berte do ruky květiny, a ne samopaly“, „Zlo se stalo hrdinstvím“, „Nejsi sám“ a „Dědek z bunkru zabíjí Rusko“.

V Moskvě se opět objevily bankovky s protiválečnými nápisy „Válka je zlo“, „Ne válce“, „Ano míru, ne válce“, „Válka je smrt“.

Dále se v Moskvě u příležitosti Dne Ruska (12. června) objevila série protiválečných graffiti s hesly „Rusko je Zmatené“ a „Vyžeň válku ze svého nitra“.

Osamělé protesty a demonstrace

Dne 16. června Světlana Něvňjancevová protestovala před radnicí v Kamensku-Uralském (Sverdlovská oblast). Policie ji vyzvala, aby se dostavila k sepsání vysvětlení a zahájila proti ní stíhání ve věci diskreditace armády.

Diverzní akce a sabotáž

Dne 14. června policie zadržela muže z Iževsku, který umisťoval do tajné skrýše nádoby s hořlavinou. Je podezřelý z přípravy diverze, která měla za cíl poškodit dopravní infrastrukturu. Vyšetřovatelé tvrdí, že jednal na příkaz velitele ukrajinské paramilitární jednotky. Čelí obvinění z velezrady a napomáhání diverzní činnosti.

Represe

Aktivista Andrej Litvin původem z Ukrajiny se vydal s ukrajinskou vlajkou do Sandarmochu, který proslul jako místo stalinských poprav. Akci uskutečnil na den památky obětí Velkého teroru – 5. srpna 2023. Nyní mu hrozí stíhání podle paragrafu o „diskreditaci armády“, přičemž je důležité poznamenat, že promlčecí lhůta v tomto případě je tři měsíce a od srpna 2023 uplynulo minimálně devět měsíců.

Dne 21. dubna 2023 v Jekatěrinburgu místní Alexandr Neustrojev vyčinil na ulici chlapci, který měl na sobě čepici s písmenem Z. Neustrojeva tenkrát zadrželi a obvinili z výtržnictví. V srpnu 2023 bylo stíhání ukončeno a muži byla udělena pokuta ve výši 7 tisíc rublů (asi 1 800 korun). V kauze se ovšem angažovali váleční patrioti a někteří poslanci Státní Dumy, včetně Vitalije Milonova, načež nejvyšší státní zastupitelství zažádalo o přezkoumání případu. 10. června 2024 Okťjabrský soud v Jekatěrinburgu odsoudil Alexandra k 3 letům otevřené věznice podle paragrafu o výtržnictví s výhružkami násilím.

Jegor Karpinčik (26 let) z města Černogorsk (Chakasko, jižní Sibiř) zveřejnil na síti VKontakte několik komentářů, na které v rámci monitorování internetu narazili pracovníci FSB. Lingvistická expertíza odhalila, že Jegor diskreditoval „vrchního velitele ozbrojených sil RF prostřednictvím hodnotícího lexika“, „vysmíval se smrti vojáka v rámci speciální vojenské operace“ a bojovníky vykreslil jako „vrahy“ a „nacionalisty“. Soud mu udělil pokutu 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun) podle paragrafu o diskreditaci armády.

Galina Smělaja z Ussurijsku (Přímořský kraj, Dálný východ) podle vyšetřovatelů zveřejnila na síti Odnoklassniki (Spolužáci) příspěvek, jehož obsah měl diskreditovat ruskou armádu. Soud jí udělil pokutu 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun).

Na novinářku a zastupitelkyni města Marx za komunistickou stranu Xeniju Černovovou přišlo udání, v němž bylo uvedeno, že zveřejnila na sítí VKontakte fotku hlasovacích lístků s protiválečnými nápisy. Černovová foto publikovala ve své skupině „Náš Marx“ během prezidentských voleb v březnu 2024. 14. června jí soud ve městě Marx v Saratovské oblasti udělil pokutu ve výši 30 tisíc rublů (asi 8 tisíc korun).

Vědecký pracovník vězeňské služby Alexandr Smirnov (44 let) byl na dva měsíce zatčen kvůli svému statusu na WhatsAppu, je obviněn z ospravedlňování terorismu.

Olga Kozlovová okomentovala na Telegramu příspěvek o plánovaných útocích Legie Svoboda Ruska. Komentář začínal slovy „Legie Svoboda“ a končil slovem „čest“. Úplné znění komentáře není známé, ovšem první Západní okresní vojenský soud Petrohradu za něj Olgu odsoudil podle paragrafu o ospravedlňování terorismu na internetu, udělil jí pokutu ve výši 300 tisíc rublů (téměř 80 tisíc korun) a zakázal jí po dobu dvou let spravovat webové stránky a kanály.

Jevgenija Samochinová (47 let) z města Puškino zveřejnila na svém profilu na síti VKontakte několik protiválečných příspěvků o ostřelování Ukrajiny ruskou armádou a okomentovala zprávy o obětech z řad civilistů. Policie ji zadržela a zahájila proti ní trestní stíhání za šíření „dezinformací“ o ruské armádě motivované politickou nenávistí.

Muže z Koročanského rajónu Bělgorodské oblasti, jehož jméno nebylo zveřejněno, zadržela FSB kvůli protiválečným příspěvkům na sítích. Je podezřelý z šíření „nedůvěryhodných informací o Ozbrojených silách Ruska“ a „extremistického obsahu“. Čelí trestnímu stíhání podle paragrafu o „dezinformacích“ o ruské armádě.

Ve škole č. 1 města Protvino se 65letá učitelka ruského jazyka a literatury Natalja Taranušenková rozhodla uspořádat „Hodinu dobra“. Vyprávěla dětem o zločinech ruské armády v Buče, ukázala jim několik videí z ukrajinských médií a srovnala události s děním v nacistickém Německu. 10. června bylo proti učitelce zahájeno trestní stíhání za šíření „dezinformací“ o ruské armádě motivované politickou nenávistí. Natalja Taranušenková byla nucena opustit Rusko.

Po začátku velké invaze na Ukrajinu se muž z Kamčatky, jehož jméno nebylo zveřejněno, spojil s ukrajinskou rozvědkou, předal jí informace o jistém policejním veliteli a také přislíbil, že bude službu informovat o rozmístění vojenských základen. Nyní čelí trestnímu stíhání za tajnou spolupráci se zahraniční organizací, která měla za cíl ohrozit bezpečnost státu, a nachází se ve vazbě.

Programátorka Nina Slobodčikovová (36 let) byla obviněna z financování Ozbrojených sil Ukrajiny. Důvodem se stal převod sumy 5 tisíc rublů, které dle svých slov poslala na humanitární účely, nikoli ukrajinské armádě. Moskevský městský soud ji odsoudil k 12 letům vězeňské kolonie za velezradu.

Kultura

Provládní aktivistka Jekatěrina Mizulinová podala udání na rappera Slimuse – uvedla, že vystupoval proti válce v Ukrajině a prezidentovi a že jeho písně obsahují „propagandu drog, urážky citů věřících a diskreditaci armády“. Rapper byl následně nucen přeložit koncert, který se měl uskutečnit 15. června v Jekatěrinburgu, jelikož si policie vyžádala lingvistickou expertízu jeho textů.

Jiné

Dne 8. června se Andrej Jevsejev procházel po Moskvě ve sportovním tričku s obrázkem ukrajinského trojzubce a nápisem „SLAVA UKRAINI“. Byl obviněn z demonstrace extremistické symboliky, jelikož trojzubec byl vyhodnocen jako symbol ukrajinské organizace Trojzubec Stepana Bandery, která je v Rusku od roku 2024 zakázána. Sám Jevsejev byl na 10 dní zatčen.