Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.
Akce a osamělé protesty
Ve městě Čeljabinsk se na obrazovkách místo písmene Z objevil pixelový obrázek holubice.
V Moskvě aktivista Sergej Sadovskij protestoval s plakátem "Ne válce". Nápis byl vyveden v barvách ukrajinské vlajky. Sadovského okamžitě zadrželi, převezli na policejní stanici a sepsali na něj trestní oznámení za „diskreditaci armády“.
V Chabarovsku aktivistka protestovala s plakátem "Pamět proti válce. Never again. Nikdy víc". Na plakátě byly namalované vlčí máky – symbol padlých během první světové války a v širším významu obětí veškerých ozbrojených konfliktů.
Moskevský aktivista Alexandr Poskonnyj stál u stanice metra Tverská s ukrajinskou vlajkou. Policisté ho zadrželi, zbili a vyhrožovali mu trestním stíháním za extremismus. Aktivista uvedl, že na policejní stanici, kam byl převezen, byli nejméně další 3 lidi, které zadrželi za nošení modro-žlutého oblečení.
Ve Sverdlovské oblasti dívka protestovala s plakátem: "Ať armáda a letadla hasí požáry doma, místo toho, aby je zakládaly na Ukrajině".
Voroněžská aktivistka Viktorija Kočkasovová uspořádala další osamělý protest. Dříve byla již čtyřikrát zadržena za osamělé protesty s protiválečnými plakáty a karikaturami propagandistů.
V Novosibirské oblasti vedle vojenského cvičiště Kolcovo neznámí aktivisté natřeli obrněný transportér na modro-žluto. Policie pátrá po podezřelých, místní noviny o nich píšou jako o „záškodnících.“
V Rusku i nadále nosí květiny k památníkům, aby uctili památku a vyjádřili smutek nad smrtí Ukrajinců. Pamětní místa se objevila v Uljanovsku a u památníku spisovatele Tarase Ševčenka v Omsku.
V Moskvě a ve městě Podolsk v moskevské oblasti se čím dál častěji objevují graffiti s bílo-modro-bílými vlajkami, jež jsou symbolem ruského protiválečného odporu.
V Uljanovsku u obelisku 30. výročí Vítězství ve druhé světové válce někdo zanechal pohled s heslem "Za tohle nebojovali! Ne válce!"
Diverzní akce a sabotáž
Ve městě Lichoslavl v Tverské oblasti zapálili vojenskou správu. Kolemjdoucímu policistovi se podařilo dřevěnou budovu uhasit. Ze žhářství je podezřelý 18letý Michail Lazakovič, mladík je trestně stíhán za spáchání atentátu.
V Jekatěrinburgu dva muži v noci přišli k vojenské správě s pětilitrovým kanystrem benzínu a pokusili se budovu podpálit. Všiml si jich policista, střežící budovu, a zavolal posily. Podezřelí byli převezeni na Správu FSB.
Dvě diverze byly zaregistrovány na železnicích v Moskvě a Saratovské oblasti. V obou případech „záškodníci“ zapálili pojistkovou skříň, jedna z nich sloužila k ovládání semaforu, druhá k hospodářským účelům.
Podle údajů severu „Vjorstka“ v poslední době výrazně vzrostl počet diverzí. Od začátku roku bylo zaregistrováno 50 pokusů. Téměř 25 % z nich se přitom odehrálo během 13 květnových dní.
Represe za protiválečný postoj
Zástupce velitele roty z Murmanské oblasti byl odsouzen ke dvěma letům vězení za to, že odmítl bojovat v Ukrajině. Soud ho shledal vinným v nesplnění příkazu v době válečného stavu: odjet do Ukrajiny odmítl celkem třikrát.
Kozácký ataman z Čeljabinské oblasti Alexandr Satonin, dostal pokutu ve výši 30 tisíc rublů (přes 8 tisíc korun) za diskreditaci armády. Příčinou se stalo video o ostřelování ukrajinských měst a vesnic, které zveřejnil na Youtube.
Církevní soud zbavil kněžství moskevského faráře Ioanna Kovala, který dříve sloužil v chrámu v Lublino. Byl obviněn z toho, že svévolně změnil text modlitby patriarchy Kirilla Za Svatou Rus, když v ní nahradil slovo „vítězství“ slovem „mír“.
Natalija Podoljak, ředitelka sportovního klubu v Sibiřském institutu byznysu, řízení a psychologie v Krasnojarsku dostala výpověď za to, že ji soud v prosinci 2022 přiřkl pokutu 30 tisíc rublů (přes 8 tisíc korun) za „diskreditaci“ armády. Pokutována byla za komentář na sociálních sítích ve znění: „Teď bojují v cizí zemi, Vlasti nic nehrozilo. Ani v případě, že je nepovažujete za bratrský a přátelský národ, nám to nedává právo okupovat, ničit a zabíjet v jejich vlastní zemi.“
Tento týden vyšlo najevo, že letecká společnost „Poběda“ dala výpověď pilotu Vladimirovi N. za to, že ve svém hlášení cestujícím nazval válku na Ukrajině zločinem. V březnu 2022 Vladimir pronesl řeč k cestujícím letu do turecké Anatolie. Kromě obvyklého rozloučení vyjádřil své přesvědčení ohledně války v Ukrajině: „Domnívám se, že válka s Ukrajinou je zločin. Myslím si, že každý rozumně uvažující člověk mi dá zapravdu. A udělá vše, co je v jeho silách, aby ji válku zastavil, nejlépe hned teď. Žádnou válku nepotřebujeme!“ řekl Vladimir anglicky a rusky, načež mu cestující začali tleskat. Video s jeho řečí zhlédlo skoro 6 milionů lidí.